پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

Mahdi

تعداد سوال: ۲

دیفن باخیا ویژه

تعداد بازدید ۹۲۹

سلام وقت بخیر این گیاه ما همه برگ هاش از نوک شروع میکنه به زرد شدن و یک نکته دیگه این که آفتی که تو عکس مشاهده می‌کنید از گیاه شیفلورا شروع شد و همه گیاه ها رو گرفته ممنون میشم اگر توضیح بدید و راهنمایی کنید

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۶-۰۲ ۲۳:۱۷:۱۶

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر لطفا بفرمایید گیاه به چه صورت آبیاری میشه و محیط از نظر نور و دما چه وضعیتی داره ؟ و اینکه نحوه ی رطوبت رسانی تون به چه صورته ؟

۱۴۰۰-۰۶-۰۳ ۰۰:۰۹:۲۸

Mahdi

سلام دمای محیط هست هفته ای دو مرتبه آبیاری میشه خاگ گل سبک هستش وقتی دو لیوان اب بریزیم از زیرش جاری میشه و نور هم که توی عکس این پنجره رو به مغرب لطفا راجب افت ها هم راهنمایی کنید

۱۴۰۰-۰۶-۰۳ ۰۹:۵۰:۳۴

کارشناس شماره ۱

آفتها اگر حالت پوسته ای دارند و با ناخن جدا میشن نوعی شپشک سپردار هستش که با سموم سیستمیک باید دفع بشن اما اگه این لکه ها در بافت ساقه ایجاد شده لکه های قارچی هستند که در اثر رطوبت و آبیاری زیاد و تهویه ی نامناسب محیط ایجاد شدن . بهتره برگی که الودگی زیاد داره رو قطع کنید ایا لکه ها بصورت پوسته ای خشک هستند که با ناخن جدا میشن ؟

۱۴۰۰-۰۶-۰۳ ۱۹:۳۴:۵۴

Mahdi

وقت بخیر گیاه دوتا مشکل داره یکی که توی عکسی که فرستادم براتون تو عکس مشخص و دوم اینه که بله روی برگ های گیاه افت های خشکی مثل تخم شربتی هستن خشک و با پشت ناخن جدا میشن

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۶-۰۳ ۱۹:۴۳:۱۹

Mahdi

این هم عکس افت های گیاه

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۶-۰۳ ۱۹:۴۸:۱۹

کارشناس شماره ۱

بله این افتها که با ناخن جدا میشن همون شپشک سپردار هستش که در حال سرایت به بقیه ی گیاهان هستش .بهتره گیاهی که از همه آلوده تر هستش و آلودگی از اون شروع شده را از مجموعه ی گیاهی تون جدا کنید و تا جایی که میتونید اقار آفت رو از روی گیاه پاک کنید و بعد گیاه رو با سم کنفیدور سه بار با فاصله ی دو هفته ابیاری کنید .البته اینکار را در خارج از منزل و شب انجام بدید . بعد سایر گیاهاتون هم که به این آفت مبتلا هستند رو به روش ی گه بیان شد اول از افت پاک کنید و اگر تعداد آفت کمتر هستش ، دوبار با فاصله ی دو هفته با سم کنفیدور آبیاری کنید .شپشک سپردار بعلت پوششی که روی خودش داره ، با سموم تماسی به سختی از بین میره و باید حتما با سموم سیستمیک سمپاشی انجام بشه تا سم وارد شیره ی گیاهی بشه و آفت با تغذیه از شیره ی مسموم از بین بره . و اون زردی و سوختگی برگ میتونه بعلت بروز بیماری قارچی در تثر رطوبت و اب زیاد ایجاد شده باشه یا تهویه ی نامناسب محیط . بهتره حتما بین دو آبیاری اجازه بدید خاک گلدان بیشتر خشک بشه و بعد بهش آب بدید .آب زیرگلدانی را همیشه خالی کنید .گیاه در معرض باد کولر باشه و محیط نگهداری اش مدام گرم و سرد نشه .تا یکی دو درجه ایرادی نداره اما اختلاف زیاد نباشه . اگر با کنترل رطوبت و ابیاری مشکل متوقف نشد و سایر برگها هم دچار این مشکل شدن با قارچ کش سمپاشی انجام بدید .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
قارچ کش (Fungicide) حشره کش ایمیداکلوپراید (سم کنفیدور)
۱۴۰۰-۰۶-۰۴ ۰۰:۲۲:۰۶

Mahdi

سلام وقت بخیر خسته نباشید من سم که توی عکس هست تهیه کردم لطفا به من بگید با چه مقدار با آب مخلوط کنم و چطور ازش استفاده کنم نحوه مصرفش برام توضیح بدید

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۷-۱۱ ۱۰:۳۵:۱۵

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . یک قاشق چایخوری از سم را در یک لیتر آب حل کنید و هم بصورت آبیاری به گیاه بدید و هم روی برگها و ساقه اسپری کنید . بهتره قبل از اسپری کردن برروی برگها ، افات رو تا جایی که میتونید از روی گیاه پاک کنید . سمپاشی را در فضای آزاد و در مکانی سایه انجام بدید و از ماسک و دستکش استفاده کنید . دو هفته بعد از سمپاشی نوبت اول ، به همین طریق ، سمپاشی رو تکرار کنید .

۱۴۰۰-۰۷-۱۲ ۲۳:۴۱:۲۲

Mahdi

سلام وقت بخیر من طبق توصیه شما از سم استفاده کردم و خوشبختانه تمام شپشک ها از بین رفت منتهای مراتب الان حدود۴۵ روز از آخرین نوبت سمپاشی میگزره اما رشد گیاه بسیار کم شده و گاهی حتی برگ ها زرد میشه و میریزه میخواستم ببینم باید چه کار کنم؟؟

۱۴۰۰-۱۰-۲۶ ۱۱:۵۶:۳۶

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر . کم بودن رشد در این فصل طبیعی هستش . و زرد شدن برگها میتونه علتش افراط و تفریط در آبیاری باشه . فعلا فقط آبیاری رو کنترل کنید نیازی به کوددهی در این فصل نداره . بین دو آبیاری خاک گلدون نسبتا خشک باشه .

۱۴۰۰-۱۰-۲۷ ۰۰:۲۹:۲۴

Mahdi

سلام وقت بخیر طبق برنامه ای که در گدشته فرمودید گل ها رو سمپاشی کردیم و شپشک سردار خدا رو شکر از بین رفت منتها بعد مدتی این مشکل که در عکس دیدید پیش اومد ممنون میشم راهنمایی لازم انجام بفرمایید. ضمنا هر ۶ روز یک مرتبه آب میدیدم و از بابت نور هم رو به پنجره ای هستن که سمت غرب هستن و قبل سم زدن این مشکل نداشتن

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۱-۱۰ ۱۹:۳۸:۴۷

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر ، آیا سمپاشی رو در داخل منزل انجام دادید ؟

۱۴۰۱-۰۱-۱۱ ۰۱:۰۸:۰۰

Mahdi

نه روی تراس شب و یک شبانه روز بیرون بودند بعد اوردیم داخل

۱۴۰۱-۰۱-۱۱ ۰۱:۱۰:۴۷

کارشناس شماره ۱

یعنی بعد از سمپاشی زمانی که بیرون بوده ، گیاه در معرضِ نورِ خورشید قرار داشته ؟

۱۴۰۱-۰۱-۱۱ ۰۱:۲۲:۲۷

Mahdi

ببینید شب سمپاشی انجام شده و تا ۲۴ ساعت توی همون فضا بود اما تراس طوری هست که آفتابگیر نیست اما بعد ۲۴ یا ۳۶ ساعت ممکن آفتاب پشت پنجره بهش تابیده باشه

۱۴۰۱-۰۱-۱۱ ۰۱:۲۵:۴۵

کارشناس شماره ۱

مدتی صبر کنید تا تنش ناشی از سمپاشی برطرف بشه . فعلا مدتی از هیچ نوع کودی استفاده نکنید .

۱۴۰۱-۰۱-۱۲ ۱۱:۲۰:۲۲

Mahdi

سلام وقت بخیر بعد از گذشت ۵ ماه هنوز این گل ها این مشکل دارن شپشک های سردار کاملا برطرف شد کود هم نمیدیم فقط خاک برگ بفرمایید باید چه کار باید کرد شب سمپاشی کردم توی فضای باز و فردا روز سمپاشی هم در معرض سمپاشی نبود

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۳-۰۱ ۱۵:۲۸:۳۲

کارشناس شماره ۱

الان آبیاری به چه اندازه انجام میشه؟ بهتره گیاه رو از خاک خارج و وضعیت ریشه از نظر پوسیدگی و زهکش ته گلدان چک بشه

۱۴۰۱-۰۳-۰۲ ۰۱:۲۳:۱۱

Mahdi

سلام وقت بخیر به تازگی بازدید کردیم ریشه ها مشکلی نداره و هر ۴روز آبیاری میشه

۱۴۰۱-۰۳-۰۲ ۱۴:۳۹:۵۲

کارشناس شماره ۱

اگر بین دو آبیاری خاک گلدان رطوبت داره فاصله ی آبیاری رو بیشتر کنید ، چقدر از خاک در این ۴ روز خشک میشه ؟ عمق منظور هستش ، با سیخ چوبی تست میکنید ؟

۱۴۰۱-۰۳-۰۳ ۰۱:۱۱:۲۰
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@