پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

جمالی

تعداد سوال: ۱

قهوه ای شدن برگ کنتیا ویژه

تعداد بازدید ۶۲۸

درود دوسال هست که گیاه کنتیا دارم و از دوماه پیش برگهای جدید که رشد کردن از نوک برگ قهوه ای و کم کم تمام برگ خشک شد دوتا از برگهای خشک شده را جدا کردم. لطف بفرمایبد با عکسی که پیوست هست راهنماییم کنید. رطوبت خانه ۴۵ و فاصله گلدان تا پنجره حدود سه متر هست وقتی سطح خاک خشک شد آبیاری میکنم هفته ای یک بار تقریبا ماهی یک بار هم کود میدم

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۶-۰۳ ۲۲:۰۷:۳۰

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .چند وقته خاک تعویض نشده ؟

۱۴۰۰-۰۶-۰۳ ۲۳:۰۲:۳۳

جمالی

تقریبا 7 ماه پیش گلدون بزرگ تر گذاشتیم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۶-۰۳ ۲۳:۳۲:۱۷

کارشناس شماره ۱

معمولا خشکی و تغییر رنگ نوک برگها با دما و رطوبت ارتباط دارد . اگر محیط خیلی گرم باشه و رطوبت کم باشه و یا اینکه خاک در ته گلدان در حال باتلاقی شدن باشه نوک برگها به اینشکل تغییر رنگ میده . غبار پاشی انجام میدید برای تامین رطوبت ؟ چند وقت یکبار

۱۴۰۰-۰۶-۰۴ ۰۰:۱۳:۰۰

جمالی

رطوبت خانه به علت روشن بودن کولر آبی بالاهست حدود 40 درصد البته گیاه در مسیر باد کولر نیست. به همین دلیل از ترس ایجاد قارچ غبار پاشی تقریبا سه هفته یکبار انجام میدم و وقتی به گلدون آب مبدم که تقریبا یک بند انگشت خاک خشک شده و مقداری آب از زهکش خارج میشه ولی در عمق بیشتر‌، خاک همیشه مرطوب هست. یادآوری کنم حتی جوانه گیاه هم نوک برگهاش سوخته هست.

۱۴۰۰-۰۶-۰۴ ۱۱:۱۸:۲۷

کارشناس شماره ۱

بهتره گیاه رو از خاک دربیارید و وضعیت خاک ته گلدان و ریشه ها رو چک کنید و ببینید نوک ریشه ها در حال سیاه شدن هستش یا خیر ؟

۱۴۰۰-۰۶-۰۴ ۱۹:۰۴:۰۲

جمالی

درود. همونطور که گفته بودید ریشه گیاه بررسی شد که کاملا سالم بود. یک هفته بعد به توصیه گلفروشی محل سه دوره دوهفته یکبار قارچ کش کاربندازیم روی برگها اسپری میشد و داخل خاک هم ریخته شد ولی همچنان مشکل تا کنون برطرف نشده تعدادی از برگها رو کندم. حتی جوانه گیاه که شروع به رشد میکند سر برگهاش همون مشکل را دارد.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۸-۰۶ ۱۱:۴۱:۳۸

کارشناس شماره ۱

الان گیاه از نظر رطوبت و نور و دمای محیط چه وضعیتی داره ؟ لطفا یک عکس کامل از گیاه و مکان نگهداری اش ارسال کنید

۱۴۰۰-۰۸-۰۶ ۲۲:۰۳:۳۱

جمالی

دمای منزل 25 درجه و رطوبت تقریبا 20 درصد هست. ولی در تابستان که کولر روشن بود رطوبت 40 و دما هم تقریبا همون 24 یا 25 بود. از لحاظ نور هم تقریبا سه متر با پنجره فاصله هست و وقتی آبیاری میکنم که دو سه سانت سطح خاک خشک باشه فیتوس جنگلی پشت پنجره هم همین مشکل رو داره برگها لکه های قهوه ای داشت و بیشتر از نصف برگهاش ریخته از هر دو براتون عکس ارسال میکنم.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۸-۰۷ ۱۶:۰۴:۵۲

کارشناس شماره ۱

کمی سطح خاکِ کنتیا رو سیخک بزنید . براش جزیره بسازید . نوک برگهایی که خشک شده اند را بچینید . محل قرار گرفتن گلدان را تغییر بدید . ماهی یکبار بهش کود پتاس بالا بدید . با توجه به فصلی که در ان قرار داریم ، در زمانِ آبیاری ، از خیس نمودن بیش از حد خاک گلدان خودداری کنید . در مورد فیکوس ، فیکوسها به مکانی با تهویه ی خیلی خوب نیاز دارند . اگر تهویه ی محیط خوب نباشه گیاه دچار تنش و یا بیماری قارچی میشه . آیا بهش کود آهن میدید ؟ ایا روی برگها آب اسپری میکنید ؟

۱۴۰۰-۰۸-۰۷ ۲۲:۱۴:۳۶

جمالی

محل گلدون کنتیا اگر نزدیکتر و یا دورتر از پنجره تغییر بدیم مشکلی نداره؟ کود هم ماهی یک بار کود سه 20 به همه گلدونها میدم. تقریبا دو ماه هست که به دلیل اسپری کردن قارچ کش روی برگهای هر دو گلدون دیگه آب اسپری نمیکنم. فیتوس کنار پنجره ای هست که معمولا گوشه پنجره باز هست و گردش هوا بود. تا کنون کود آهن به گلدونا ندادم آیا دادن کود در این فصل مشکلی ایجاد نمیکنه؟ لطفا بفرمایید چه نوع کودهایی باید تهیه کنم.

۱۴۰۰-۰۸-۰۷ ۲۳:۰۷:۱۵

کارشناس شماره ۱

کنتیا فاصله اش از پنجره خوبه فقط جایی بزاریدش که کمی دور و اطرافش باز تر باشه از دیوار فاصله اش بیشتر باشه . کود سه بیست رو برای تمام گلها قطع کنید . کود سه بیست فقط در بهار و تابستان باید داده بشه . کوددهی کنتیا رو هم متوقف کنید . یکماه بعد بهش یکبار کود کلات آهن بدید . فقط یکبار . از بهار به بعد میتونید دوباره کوددهی رو شروع کنید . فقط اگه زاموفیلیا دارید میتونید بهش کود اهن ماهی یکبار بدید . به فیکوس هم تا آخر پاییز ماهی یکبار آهن بدید . دیگه از قارچ کش استفاده نکنید چون بدون کنترل رطوبت و تهویه ، سمپاشی با قارچ کش تاثیر چندانی نداره .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کلات آهن
۱۴۰۰-۰۸-۰۸ ۰۷:۱۰:۲۴

جمالی

درود دیروز یک گیاه اریکا هدیه گرفتم. به نظرم گیاه دچار بیماری هست لطف بفرمایید عکسها را بررسی و راهنمایی کنید.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۱۸ ۲۳:۴۲:۲۴

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر بله گیاه دچار بیماری قارچی هستش و باید از سم قارچ کش استفاده کنید . قارچ کش کاربندازیم رو بصورت ابیاری به گیاه بدید و روی تنه هم اسپری کنید . سمپاشی در داخل منزل انجام نشود .

قارچ کش (Fungicide)
۱۴۰۰-۱۰-۱۸ ۲۳:۵۶:۱۹

جمالی

درود برشما روی برگها ی این فیکوس دونه های قرمزی هست که با دستمال مرطوب پاک کردم ولی کامل پاک نشدن . برگهاش هم کمی آویزون شده لطف بفرمایید راهنمایی کنید چه کارهایی باید انجام بدم عکس ضمیمه هست در مورد مشگل فبکوس جنگلی که قبلا راهنمایی کردین همه موارد رو انجام دادم ولی مشکل برطرف نشده عکس ضمیمه هست

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۲۹ ۱۶:۱۵:۲۴

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . کمی خاکِ فیکوس جنگلی رو سیخک بزنید . چون سطح خاک سله بسته و نیاز به زیر و رو شدن داره . چون در این فصل به علت سردی هوا و بسته بودن مداوم پنجره ها ، تهویه ی محیط به خوبی انجام نمیشه بنابراین ریزش برگهای فیکوس جنگلی در فصول سرد طبیعی هستش . اما وجود نقاط قرمزرنگ روی برگ میتونه نشانه ی وجود آفت حشره باشه ، ایا زیر برگها اثری از حشره یا تار عنکبوت و یا مورد غیر عادی هم مشاهده کردید ؟ و آیا پیش آمده که روی برگها غبار نشسته باشه ؟

۱۴۰۰-۱۰-۳۰ ۰۱:۰۵:۴۶

جمالی

سلام درمورد فیکوس جنگلی یک ماه پیش چون شاخه کناری آن کاملا خشک شد شاخه خشک شده را از خاک خارج کردم و حدود 5 سانت خاک رویی را عوض کردم ولی هنوز هم وقتی برگ جدید درمیاد کناره برگ لکه قهوه ای داره و این مشکل هنوز برطرف نشده. آیا قارچ کش باز هم اسپری کنم؟ آیا میتونم شاخه گیاه را که لخت و بد شکل شده از وسط ببرم و دوباره در خاک بکارم؟ درمورد فیکوس که لکه قرمز داشت باید بگم پشت برگها کاملا تمیز هست و هیچ اثری از تار و غیره نیست به نظرم این لکها حشره نیستند عکس واضح تر ضمینه میکنم.

۱۴۰۰-۱۱-۰۱ ۱۳:۴۸:۲۲

کارشناس شماره ۱

در مورد فیکوس جنگلی ، نیازی به استفاده ی مجدد از قارچ کش نیست و باید تهویه ی محیط رو مطلوبتر و آبیاری رو کنترل کنید . چون اگه تهویه خوب نباشه و محیط براش مناسب نباشه ، استفاده از قارچ کش بیتاثیر هستش . بله میتونید ساقه رو قطع کنید اما الان زمان مناسبی نیست ، بهتره اواخر اسفند ماه اینکارو انجام بدید . و ساقه ی قطع شده رو در گلدانی جداگانه بکارید تا ریشه بزنه . اگه بستر قلمه تون ماسه باشه عالیه .بعد از ریشه زایی میتونید اونرو در کنار گیاه مادر ، بکارید در مورد فیکوس الاستیکا : عکس ارسال نشده لکه های قرمز حالت پودری هستند یا اینکه در بافتِ خودِ برگ ایجاد شدن ؟

۱۴۰۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۰۲:۵۹

جمالی

متشکر

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۱-۰۱ ۲۳:۵۹:۴۵

کارشناس شماره ۱

این شپشک سپردار هستش . آفات رو از روی گیاه پاک کنید و گیاه را با سمی سیستمیک مثل کنفیدور آبیاری کنید . دو هفته بعد , اینکار رو تکرار کنید .سمپاشی را دور از نور و در فضای ازاد انجام دهید و در هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید .

حشره کش ایمیداکلوپراید (سم کنفیدور)
۱۴۰۰-۱۱-۰۲ ۱۱:۲۱:۰۳
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@