پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

فرناز صحرتیی

تعداد سوال: ۱

آفت درخت مینیاتوری آپارتمانی انار ویژه

تعداد بازدید ۱۱۱۲

سلام. من دی ماه یک انار مینیاتوری خریدم که تعداد زیادی انار داشت. از حیاط خلوت به بالکن منتقلش کردم. امسال اصلا گل نداد. فقط یک غنچه داشت که خشک شد خیلی زود. سه بار در هفته آبیاری میشه. و نور مستقیم اما نه تند افتاب میگیره.از تیر ماه متوجه پودرهای سفید رنگی روش شدم. به خصوص محلهای اتصال برگ به ساقه. الان می دانم که این یک نوع آفته. در کنار این آفت های پنبه ای، متوجه کنه عنکبوتی هم شدم. تارها رو کندم و کنه ای رو که دیدم از بین بردم. تعداد کمی از یرگ ها مثل برگ سوخته اند ولی خیلی از برگ ها تغییر شکل دادند. به خصوص جوانه ها مچاله و چروکیده هستند که من انها را نیز اکثرا اصلاح کردم. چه آفت کشی در چه بازه ای از زمان بزنم که هم آفت پنبه ای رو از بین ببره و هم کنه عنکبوتی. و ایجاد مقاومت هم نکند. ایا نیازی هست خاکش عوض بشه و خاک آلوده به آفتها است. یا استفاده از آفت کش و شستشوی مداوم کفایت می کند. در این عکس تغییر شکل برگ را میبینید. یک برگ غیر عادی که شبیه دو برگ به هم چسبیده است و برگ زاویه دار شده است و جوانه هایی هم در شاخه های کناری چروکیده اند. لطفا راهنمایی بفرمایید.

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۶-۱۶ ۱۶:۳۵:۱۱

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .سم کنفیدور شپشک اردآلود رو از بین میبره دوبار با فاصله ی دو هفته و در زمان شب سمپاشی رو انجام بدید اما برای از بین بردن کنه عنکبوتی فعلا نیازی به سمپاشی نیست با تمیز نگه داشتن برگها میتونید کنه ها رو فراری بدید کنه ها در محیط گرم و خشک فعالیت میکنند و از رطوبت بیزارند .علت گلدهی کم ، و افتادن غنچه کافی نبودن نور و یا افراط و تفریط در آبیاری هستش . زمانی که گیاه غنچه داره ابیاری کم یا زیاد باعث ریزش غنچه ها میشه. در اوایل بهار کمی سرشاخه ها را هرس کنید تا هم عامل بیماری از بین بره و هم گیاه قویتر و پرپشت تر بشه اگر سوالی در این مورد دارید در خدمتتونم

۱۴۰۰-۰۶-۱۶ ۱۹:۰۷:۰۹

فرناز صحرتیی

با سلام و خسته نباشید. آیا لازمه خاک عوض شه. آیا باید از اسپری کردن سم به خاک جلوگیری کنم؟ آیا این آفت ها ریشه ها رو درگیر میکنه؟ آفت سفیدش شبیه پنبه نیست...مثل آرد میمونه...... و خاک هم تزیین شده به وسیله چوب و سنگریزه و کوزه هست... ممکنه آفت ها در این نواحی خاک مخفی بشن؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۶-۱۶ ۲۱:۱۸:۵۰

فرناز صحرتیی

و اینکه چند درصد و از کجا تهیه کنم.... به صورت اسپری استفاده شه یا داخل گلدون بریزم....

۱۴۰۰-۰۶-۱۶ ۲۱:۳۴:۴۵

کارشناس شماره ۱

بله بعضی آفات داخل خاک هم هستند و باید سم روی خاک هم پاشیده بشه . لطفا از سفیدک ها عکس ارسال کنید تا از نوع آفت مطمئن بشیم

۱۴۰۰-۰۶-۱۶ ۲۲:۴۹:۴۱

فرناز صحرتیی

سلام جناب. خسنه نباشید. من شپشک اردالود رو دیدم. سم کنفیدور رو هم که فرمودید، تهیه کردم. آیا خاک رو هم باید سم پاشی کنم و یا اینکه این سم به ریشه ها نباید برسه. چقدر سم رو با چقدر اب مخلوط کنم؟ و اینکه در نهایت اگه قرار باشه طبق دستور العملی که گفتین دوبار اسپری شه به فاصله دو هفته، ولی مرطوب نگه داشته بشه به خاطر دور نگه داشتن کنه عنکبوتی، دیگه اثری از سم روی برگ و ساقه ها برای دو هفته نمی مونه و از روی برگ ها پاک میشوند. لطفا طرز نگهداری از این گیاه رو با این شرایط با توجه به گفتگوهای قبلی و طرز استفاده سم رو برای من به طرز مفهوم شرح دهید. تشکر

۱۴۰۰-۰۷-۱۳ ۱۸:۴۰:۴۶

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . کنفیدور سمی سیستمیک هستش . یک قاشق چایخوری از سم را در یک لیتر آب حل کنید و هم بصورت اسپری کردن روی گیاه و هم بصورت آبیاری به گیاه بدید چون شپشکها داخل خاک و اطراف ریشه هم فعالیت دارند . سمپاشی را دوبار و با فاصله ی دو هفته در محیطی سایه و در هوای آزاد انجام بدید و از ماسک و دستکش استفاده کنید . کنه ها چون در هوای گرم و خشک فعالیت میکنند و با توجه به خنک شدن هوا دیگه نیازی به مرطوب نگه داشتن برگها نیست . سم کنفیدور بعضی از کنه ها رو هم از بین میبره . انار مینیاتوری به هوای آزاد و محیطی با نور زیاد نیاز داره آبیاری در زمان خشکی خاک انجام بشه . در فصل پاییز و با سرد شدن هوا به مرور به فاز استراحت وارد میشه و تمام برگها رو از دست میده و خزان میکنه اما با شروع فصل بهار دوباره سبز میشه .

۱۴۰۰-۰۷-۱۳ ۲۳:۵۶:۳۲

فرناز صحرتیی

سلام جناب. خسته نباشید. من دوبار در بازه دو هفته این گیاه رو با سم ابیاری و اسپری کردم.این عکس رو تازه گرفتم. چه کار میتوان کرد. ایا اگر بتونم گیاه رو تا فاز استراحت که شما گفتین نگه دارم، ممکنه تو فاز استراحت از بین برن؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۸-۱۱ ۱۵:۱۴:۳۱

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . دیگه نیازی به سمپاشی نیست گلدان رو در هوای آزاد قرار بدید و اجازه بدید خزان کنه . هرزمان روش آفت مشاهده کردید با گوشپاکن آغشته به الکل بردارید . در دوران استراحت تمام برگها میریزند و از اواخر اسفند ماه دوباره جوانه دهی شروع میشه . اون موقع یکبار سمپاشی انجام بدید . به هیچ وجه از کودهای ازت بالا مثل سه بیست ، استفاده نکنید .

۱۴۰۰-۰۸-۱۲ ۰۶:۱۱:۲۰
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@