پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

زیبا

تعداد سوال: ۱

لکه های قهوه ای روی برگ های فیکوس لیراتا ویژه

تعداد بازدید ۱۹۸۳

سلام. وقتتون بخیر. من حدودا دو هفته پیش یه فیکوس لیراتا خریدم اولش گیاه سالم بود. بعد از ۴ ۵ روز لکه های قهوه ای روی گیاه ظاهر شد و الان تقریبا روی تمام برگ ها لکه دیده میشه. من گیاه رو که خریدم گلدونشو عوض نکردم که شوک نشه گفتم به محیط عادت کنه بعدا عوض کنم. ضمن اینکه خونه خیلی خنک هم نیست که سردش بشه و گیاه هم در معرض باد نیست. ولی از اونجا که حدس زدم قارچه محیط رو فعلا خیلی مرطوب نگه نداشتم و از همون موقع دارم از سم قارچ کش دکتر پلنت استفاده میکنم. هر سه روز یه بار رو برگاش اسپرس میکنم. الان دوتا سوال دارم. اول اینکه برای درمانش دیگه باید چیکار کنم چون هنوزم لکه ها دارن زیاد میشن؟ آیا لازمه برگ های لکه دار رو که البته الان دیگه خیلی زیادن از گیاه جدا کنم؟ و یه سوال مهم دیگه، چند تا از برگ های پایین گیاه به شدن آسیب دیدن، اگر اینارو جدا کنم بازم پایین گیاهم بعد از درمان امکان برگ دهی داره یا فیکوس فقط از بالا برگ میده و تا همیشه پایین گیاه کچل میمونه؟

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۱۹:۰۴:۵۷

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر . نحوه ی آبیاری تون به چه صورته ؟

۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۲۶:۱۱

زیبا

آبیاری به محض خشک شدن خاک گلدون البته انقدر خاکش سفته که از ترس موندن آب تو خاک و قارچی شدن فکر کنم یه کم کم آبیاری کردم.

۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۲۳:۳۵:۰۳

کارشناس شماره ۱

این لکه ها هم میتونه در اثر کمبود رطوبت و کمبود اب و خشکی دیدن ریشه ایجاد بشه و هم بیماری قارچی . آیا در زمان آبیاری اب از زیر گلدون بیرون میزنه ؟

۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۰:۱۵:۵۲

زیبا

بله آب بیرون میزنه. یعنی زه کشی داره. از کجا میشه فهمید کدوم یکی از موارده؟ قارچه یا کمبود آبدهی؟

۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۴:۲۵:۰۹

کارشناس شماره ۱

اگر لکه ی روی برگها خشک باشه بعلت رطوبت کم و اب کم ایجاد شده اما اگه لکه ها کمی حالت ابکی داشته باشن یا کمی تر باشن یا رنگش تیره تر باشه ، نشان دهنده ی بیماری قارچی هستش . حالا با دقت گیاه رو بررسی کنید و ببینید که لکه ها خشک هستند یا خیر ؟ البته فیکوس در فصل گرم که فصل رشدش هستش به ابیاری کافی نیاز داره و کمبود آب میتونه به گیاه آسیب بزنه .

۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۲۲:۳۲:۳۲

زیبا

مرسی از پاسختون. بله بررسی کردم. لکه های همه خشک خشک هستن. اون تیرگی های سیاه زیر برگ ها هم یعنی همش از کم آبیه؟ اونایی که مثل خط و خش زیر برگ ها هستن. توی عکس مشخصه

۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۲۲:۳۶:۳۸

کارشناس شماره ۱

هم کم ابی هم کمبود رطوبت چون کمبود رطوبت هم میتونه باعث خشکی برگها بشه . حالا چون فیکوس لیراتا به بیماری قارچی خیلی حساس هستش سعی کنید در اول بهار و اول پاییز یکبار با قارچ کش آبیاری اش کنید البته قارچ کش سیستمیک مثل کاربندازیم . آیا به گیاه هوای تازه میرسونید یا دائما در محیط بسته قرار داره ؟

۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۲۲:۴۲:۴۷

زیبا

داخل آپارتمانه ولی با پنجره یک متر فاصله داره و پنجره تو طول روز زیاد بازه. این قارچ کش دکتر پلنت رو تایید نمیکنید؟

۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۰۰:۰۶:۱۹

کارشناس شماره ۱

قارچ کش اگه سیستمیک باشه بهتره . که بتونید بصورت آبیاری هم به گیاه بدید .

۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۱۴:۲۴:۰۸

زیبا

الان در حال حاضر علاوه بر آبیاری منظم و استفاده از قارچ کش کار دیگه‌ای لازم نیست انجام بدم؟ ضمنا وقتی گیاهو آوردم چندتا از برگ های پایینش جدا شد به نظرتون ممکنه بازم از پایین برگ بده از لختی در بیاد؟?

۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۱۴:۴۷:۱۵

کارشناس شماره ۱

برای اینکه گیاهتون پرپشت بشه باید اواسط بهار هرس بشه تا از پایین ساقه ی جدید بزنه و پر تر بشه . اون قسمت که برگها جدا شده ممکنه برگ بزنه اما خیلی دیر و با رشد آهسته . و برگها به درشتی برگهای بالایی نمیشن و در حد برگچه باقی میمونن چون رشد اصلی گیاه از بالاست . بله فعلا مواردی که بیان شد رو انجام بدید اگر گیاه بازم دچار لک شد یعنی تهویه ی منزل به اندازه ی کافی براش مناسب نیست و بهتره محیط نگهداری اش رو تغییر بدید .

۱۴۰۰-۰۶-۳۰ ۰۰:۵۶:۲۷

زیبا

خیلی ممنونم از پاسخگوییتون. لطف کردید

۱۴۰۰-۰۶-۳۰ ۰۱:۲۱:۰۹

کارشناس شماره ۱

موفق باشید

۱۴۰۰-۰۶-۳۰ ۱۷:۱۳:۵۸
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@