پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

سعیدافشار

تعداد سوال: ۱

سلام من یک کاج مطبق در گلدان دارم که طبقات آن بسرعت درحال خشک شدن است قداین کاج به سقف رسیده ساقه ای کچل پیداکرده که فقط چندطبقه فوقانی آن سالم است . ویژه

تعداد بازدید ۷۲۸

بفرماییدکه چطورمیشه کوتاهش کنم و اینکه براین تعویض گلدان تاکجای این ساقه لخت رابایدباخاک بپوشانم؟

۱۴۰۰-۰۷-۰۲ ۱۶:۱۲:۱۴

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .لطفا عکس گیاه را بصورت کامل ارسال کنید

۱۴۰۰-۰۷-۰۲ ۲۱:۲۰:۱۸

سعیدافشار

سلام من الان نزدیک گلدان نیستم در دسترسم نیست.عکسهایی که اخیراازگلدان گرفتم روتویه گالری گوشیم دارم اما نمی‌دونم چطوروبه کجابایدبفرستم.حتی اون لوگوی واتس آپ سایت روزدم امافایده ای نداشت یه شماره بهم بدیدبفرستم‌.ممنون

۱۴۰۰-۰۷-۰۲ ۲۱:۴۸:۱۶

کارشناس شماره ۱

۰۹۹۰۱۱۶۸۲۳۶به این شماره تو واتس اپ ارسال کنید ممنون . لطفا نام کاربری تون رو هم در پی ام واتس اپ بفرمایید .

۱۴۰۰-۰۷-۰۲ ۲۳:۴۸:۱۹

کارشناس شماره ۱

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۱۷:۵۷:۱۹

سعیدافشار

سلام وقت بخیر.عکس هابارگذاری شده متشکرم امامن هنوز منتظر جواب کارشناسانم.

۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۱۸:۰۴:۱۳

کارشناس شماره ۱

قد کاج تون خیلی بلند شده و الان زمان مناسبی برای کوتاه کردن آن نیست .بهتره اوایل بهار اینکار را انجام بدید ‌تا بتوانید با دادن کودهای تقویتی به رشد بهتر و جوانه زایی اش کمک کنید . در مورد اینکه چه مقدار از ساقه باید در خاک قرار بگیره ، نمیشه بیشتر از آنچه که الان در خاک هستش ، ساقه رو در خاک قرار بدید تا به اصطلاح قد گیاه کوتاهتر بشه چون اینطوری دچار پوسیدگی میشه . آیا تا به حال بهش قارچ کش زدید ؟

۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۱۸:۱۰:۲۵

کارشناس شماره ۱

خیلی ممنون از راهنمایی شما.اما۲نکته کلیدی هنوز برام سؤاله اول خشک‌شدن ناگهانی وباسرعت زیادبرگهاست دوم اینکه موعدبهارکه فرمودید این وضعیت الان روکه خودتون هم دیدیدفکرنکنم این طفلک عمرش قدبده به بهار/یعنی چیکارش کنم.این گلدون داییم خدابیامرزه.ازبادهاوطوفانهایه زیادی تویه زندگیش ردشده تاازآب وگل در اومده بود که شادروان مهندس مسعودنوبهاردارفانی رووداع گفت وگلدونش بی کس ترشد.من هرکاری روکه بتونم میکنم براش امانیازبه همراهی شما عزیزان دارم.میدونم درکم میکنید.خداعجرتان راازخزانه الهی روزافزون کند.(یه نکته مهندس نوبهار کسی بود که لیدرینگ شیپ گروه واردکننده اولیه صنایع پایه ای مخابرات منجمله موبایل به ایران بودند)روحش شاد/ازشماخیلی متشکرم که فرصتی فراهم کردیدتاناهنجاری زندگی این گیاه روبرطرف کنم.?

۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۱۹:۳۹:۳۲

کارشناس شماره ۱

خدا رحمتشون کنه . یک نکته ی مهم اینه که قد این گیاه خیلی بلند شده و باید در محیطی قرار بگیره که حداقل قسمت بالای گیاه با سقف فاصله ی کافی داشته باشه . نفرمودین تا بحال بهش قارچ کش زدید یا خیر ؟ و آیا در این مدت بهش کود هم میدادید ؟

۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۱۹:۵۸:۵۱

سعیدافشار

سلام از لحاظ کودیکسالی هست که ندادم.قارچ کش هم نه استفاده نکردم تاحالا.

۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۲۰:۰۹:۳۲

کارشناس شماره ۱

بهش قارچ کش بزنید . دو بار با فاصله ی دو هفته . و دو هفته ی بعد یکبار بهش هیومیک اسید بدید البته با دوز کم . در زمان سمپاشی حتما اگر براتون امکان داره گلدان را در هوای آزاد و در مکانی سایه قرار بدید اگر هم امکان جابجایی وجود نداره , حتما پنجره ها را باز بزارید تا هم برای خودتون از نظر سلامتی ضرر نداشته باشه و هم اینکه گیاه دچار واکنش منفی نشه . چون تا بحال بهش کود ندادید فعلا در ماه مهر و آبان هر دو هفته یکبار بهش آهن بدید و در آذر ماه یکبار و تا اواخر زمستان کوددهی را قطع کنید . اگر برگهای سوزنی خشکی دارند آنها را نوک گیری کنید . محل نگهداری گلدان حتما باید خنک باشه چون سوزنی برگ ها در محیط خنک سرحالتر و شادابتر هستند و رشد بهتری دارند .از اوایل بهار باید دوباره کوددهی رو شروع کنید . هر چهار هفته یکبار بهش کود اوره (فقط تا زمانی که هوا بهاری و کمی خنک هستش و گرم نشده ) و بعد از اون هر دو هفته یکبار بهش کود کلات آهن بدید .از هر چند باری که بهش کود کلات آهن میدید یکبار اش رو کود فسفر بالا بدید تا ریشه هم تقویت بشه . اما مهمترین چیز اینه که حتما مکان نگهداری اش رو عوض کنید طوری که قسمت بالای گیاه با سقف فاصله ی کافی داشته باشه و در اطراف گیاه هم فضای کافی و آزاد وجود داشته باشه چون نگهداری گیاه بزرگ در فضای نامناسب و کوچک , خودش باعث بروز مشکلاتی برای گیاه میشه . اگر سوالی در این مورد دارید در خدمتتونم .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10 کود NPK 20-20-20 کود مایع هیومیک اسید protect nature قارچ کش (Fungicide) قارچ کش پنکونازول کلات آهن
۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۰۸:۴۵:۱۹

سعیدافشار

سلام خیلی عالی وگویاست توضیحات شماکارشناس عزیز.لطفاکمی راجع چطوراصلاح کردن (کوتاهی قد ساقه)وتعویض گلدان هم بگیدبرام متشکرم...

۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۱۱:۳۶:۰۱

کارشناس شماره ۱

در مورد تعویض گلدان ، اینکار باید بهار انجام بشه و از خاکی سبک و غنی استفاده کنید . اما در مورد کوتاه کردن قد ، میتونید طبقه ی آخر رو قطع کنید البته در بهار ، اما ممکنه گیاه رشدی نامتقارن پیدا کنه . فعلا سعی کنید تا بهار شرایط اش رو طبق مواردی که در کامنت قبل بیان شد ثابت نگه دارید و در بهار اقدامات لازمه ای که خدمتتون عرض کردم رو انجام بدید .

۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۲۳:۳۴:۰۳

سعیدافشار

عالی بود مرسی/دست ودلتون پرازبرکت خداوند...بابت همراهیتون سپاسگزارم.ازحضورشمافیض بردم من هیچکدوم از راهکارهایی رومه شمادراختیارم قراردادیدروبلدنبودم....

۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۲۳:۴۳:۰۶

کارشناس شماره ۱

متشکرم از همراهی و لطفتون نسبت به کافه گلدون . موفق باشید

۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۲۳:۴۶:۵۶

سعیدافشار

ازشکیبایی وصبروحوصله شما متشکرم...اگرعمری بودقرارو وعده دوباره من همان بهاراست.بهار۱۴۰۱??موفق و پاینده باشید

۱۴۰۰-۰۷-۰۵ ۰۰:۰۵:۳۰

کارشناس شماره ۱

خواهش میکنم موفق باشید . به امید خدا

۱۴۰۰-۰۷-۰۵ ۰۸:۰۲:۵۷

سعیدافشار

سلام وخسته نباشیدخدمت همه عزیزان/آیاکاجهای مطبق رومیشه تکثیرکرد؟چطوراین کارراانجام بدهم!؟متشکرم.

۱۴۰۰-۰۷-۱۶ ۱۸:۵۴:۱۳

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . کاج مطبق از طریق قلمه و کشت بذر تکثیر میشه . البته تکثیر از طریق بدر گیاهی با شاخه های نامنظم بهتون میده . فصل تکثیر تابستان هستش و شما میتونید از قسمتهای جوان گیاه قلمه بگیرید و برگهای انتهایی رو جدا کنید و کمی ساقه رو خراش بدید و در هورمون ریشه زایی قرار بدید و بعد در ماسه ی نرم بکارید . طول قلمه تون بین ۱۵ تا ۲۰ سانت باشه و رطوبت را باید براش بصورت یکنواخت تامین کنید و بهتره روی قلمه ها رو کاور کنید تا تو خشکی نیفتند و رطوبتش یکنواخت باشه . دمای محیط هم ۲۰ در جه باشه و نوسان نداشته باشه .

۱۴۰۰-۰۷-۱۶ ۲۲:۳۳:۴۴

سعیدافشار

سلام خیلی ممنونم جواب بسیارجلمعی به سؤال بنده دادید.البته اگرهمه این موضوعات ونکاتی که شماذکرکردیدکنارهم قرار بگیره جواب قلمه ها زندگی دوباره است.لطفابفرماییداین محلول ریشه زادست سازه یاآماده میشه خرید؟بعدازریشه زایی ازمحلول به خاک این موضوع انتقال قلمه ها به خاک وتثبیتشون رویهم اگرمیشه یه کم توضیح دهید ممنونم...

۱۴۰۰-۰۷-۲۳ ۱۳:۲۶:۰۲

کارشناس شماره ۱

سلام و عرض ادب . بله هورمون ریشه زایی در بازار بصورت آماده موجود هستش . بعد از اینکه قلمه ها ریشه دار شدن میتونید در فصل بهار اونها رو به خاک سبک که حاوی خاکبرگ باشه منتقل کنید و مدتی قلمه ها را در محیطی که نور ملایم قرار داشته باشه و کمی خنک باشه قرار بدید و بعد از چند روز میتونید به گیاه نور بیشتری برسونید اما در روزهای گرم تابستان و زمانی که شدت نور زیاده حتما گلدان را در مکانی با نور ملایمتر قرار بدید .رطوبت و آبیاری منظم برای سلامتی گیاه بسیار لازم و ضروری هستش .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10 کود NPK 20-20-20 کلات آهن
۱۴۰۰-۰۷-۲۴ ۲۲:۰۲:۵۱

سعیدافشار

سلام و عرض ادب خدمت شما.چقدرعالی جواب سوالم رو دادید.امیدوارم همیشه موفق باشید و البته قلمه های کاج من هم به عرصه برسندچون این گیاه بی گناه خیلی ستم کشیده وفکرنکنم زیاددوام بیاره.ممنون ازوقت حوصله شما...

۱۴۰۰-۰۷-۲۵ ۱۴:۱۶:۰۹

کارشناس شماره ۱

موفق باشید سپاس از لطف شما

۱۴۰۰-۰۷-۲۵ ۲۳:۲۳:۳۱
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@