پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

مونا مسرت

تعداد سوال: ۸

لکه های زرد-قهوه ای برگ فیکوس ویژه

تعداد بازدید ۱۲۵۴

باسلام. این گلدان فیکوس رو ۲،۳ماهی هست خریداری کردم.درزمان خریداری روی یک برگش لکه های زرد قهوه ای بود که متاسفانه بهش توجه نکردم.وقتی اوردم خونه خودم توگلدون کاشتم.نورکافی غیرمستقیم پشت پنجره داره.ابیاری هرزمان حدودا ۶-۵ سانت خاک خشک بشه که تقریبا توتابستون ۱۰روز میشد.گلدون بزرگه وقتی هرچقدر ابیاری میکنم(تقریبا یک بطری اب معدنی) آب اززیرگلدون خارج نمیشه وچون نگران خطرابیاری زیاد هستم ابیاری متوقف میکنم. از۲-۳ماه پیش تعدادبرگای با لکه زردقهوه ای بیشتر شد که اونارو قطع کردم.حدودا ۳دفعه متوالی ابیاری با کاربیندازیم انجام دادم اما فایده نداره و لکه ها درحال بیشتر شدن هست. ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۷-۲۰ ۰۸:۳۵:۵۷

کارشناس شماره ۲

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر لکه برگی قارچی هست که دقیقا بخاطر بسته بودن زهکش زیرگلدون و ابیاری زیاد هست حتما باید زهکش زیرگلدون باز بشه حداقل سه سوراخ نیازهست و بین دوابیاری حتما اجازه بدید حدود نصف خاک گلدون خشک بشه بعدابیاری کنید و تا اندازه ای اب بدید که چند قطره آب اضافی اززیرگلدون خارج بشه سطح برگ غبار پاشی نکنید و برای کنترل لکه برگی از قارچکشی که براتون میزارم سه بار به فاصله سه رور اسپری کنید

۱۴۰۰-۰۷-۲۰ ۱۱:۱۶:۵۶

کارشناس شماره ۲

سلام وقتتون بخیر لکه برگی قارچی هست که دقیقا بخاطر بسته بودن زهکش زیرگلدون و ابیاری زیاد هست حتما باید زهکش زیرگلدون باز بشه حداقل سه سوراخ نیازهست و بین دوابیاری حتما اجازه بدید حدود نصف خاک گلدون خشک بشه بعدابیاری کنید و تا اندازه ای اب بدید که چند قطره آب اضافی اززیرگلدون خارج بشه سطح برگ غبار پاشی نکنید و برای کنترل لکه برگی از قارچکشی که براتون میزارم سه بار به فاصله سه رور اسپری کنید

۱۴۰۰-۰۷-۲۰ ۱۱:۱۶:۵۷

کارشناس شماره ۲

لینک قارچکش اگر سوالی بود بفرمایید

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
قارچ کش (Fungicide)
۱۴۰۰-۰۷-۲۰ ۱۱:۱۷:۳۲

مونا مسرت

ممنون ازتوضیحات شما. اما من سه سری متوالی با قارچکش کاربیندازیم ابیاری کردم .چرا تاثیر نداشته؟ در شرایط فعلی تا کی ابیاری با قارچکش رو ادامه بدم؟ ابیاری درگلدانهای با ارتفاع بلند خیلی سخته.متاسفانه فکرمیکنم فقط یک سوراخ ته گلدون باشه. الان بخاطر سردشدن هوا که زمان تعویض گلدان نیست. چیکار کنم؟ تا بهار باید صبرکنم؟ برای تعویض با گلدان بازهکشی مناسب.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۷-۲۲ ۰۱:۰۳:۰۵

کارشناس شماره ۲

دقیقا گلدان های باارتفاع بالا عامل اصلی مشکلات ریشه گیاه هست اگر میتونید از زیر گلدون سه تا سوراخ دیکه ایجاد کنید که تهویه بالا باشه ابیاری زمانیکه بیشتر از نصف خاک گلدون خشک بودانجام بشه ابیاری با کاربندازیم ماکسیمم سه بار باشه و علاوه بر ابیاری حتما نیازهست سم پاشی برگ هاهم انجام بشه تا لکه ها متوقف بشه زمان سم پاشی حتما تهویه محیط رو بالاببرید و از ماسک استفاده کنید اگر بعد از یک هفته از سم پاشی بامانکوزب لکه ها گسترش پیدا کردحتما باید ریشه بررسی بشه میتونید از همین تاپیک نتیجه رو اطلاع بدید

۱۴۰۰-۰۷-۲۲ ۱۳:۰۷:۱۹

مونا مسرت

سمپاشی برگها با مانکوزب چندبار و باچه فاصله ای انجام بدم؟ و اگر لکه هاادامه پیداکرد بایدگیاه رو ازخاک دربیارم که ریشه ها رو بررسی کنم؟ الان که هوا یه کم سردشده مشکلی نداره؟

۱۴۰۰-۰۷-۲۲ ۱۵:۱۱:۱۴

کارشناس شماره ۲

سم پاشی با مانکوزب سه بار به فاصله 9 روز و همراه ماسک انجام بشه و سطح برگ و پشت برگ کامل اسپری بشه حتما روز سم پاشی یا در فضای باز اینکار انجام بشه یا تهویه بالا برقرار باشه میتونید با یک ماژیک یک نقطه در انتهای لکه بگذارید و طی دوران درمان پیشروی این لکه رو ببینید اگر بزرگتر شد سا به برگ های دیگه هم منتقل شد بله باید ریشه بررسی بشه درسته در این فصل ممکنه گیاه دچار شوک بشه ولی اگر بیماری ریشه وجود داشته باشه درمان اون در الویت هست و بهتره زمان بررسی خاک اطراف ریشه کامل تکونده نشده بعد از بررسی ریشه ها اگر ریشه پوسیده و لزج بود جدا بشه با قارچکش ریشه ها اسپری بشه و در خاک جدید و تمیز کاشته بشه و برای کاهش تنش و جلوگیری از الودگی ابیاری اول با قارچکش ابیاری دوم با اسید امینه انجام بشه

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
قارچ کش (Fungicide) کود شیمیایی آمینه اسید
۱۴۰۰-۰۷-۲۲ ۲۳:۲۵:۱۶
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@