پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

سپیده

تعداد سوال: ۱

ریزش و سیاه شدن برگ بونسای و چروک شدن تنه آن ویژه

تعداد بازدید ۹۴۶

سلام، وقت شما بخیر من یه بونسای دارم که چند سال هست دارمش. این اواخر هر سه هفته یا یک ماه هم کود بونسای بهش میدادم.حالش کاملا خوب بود تا اینکه چند وقت پیش برگهاش سبز کمرنگ و بعد زرد میشد و می افتاد. پرس و جو کردم گفتن که شاید phخاکش به خاطر کود به هم ریخته و باید یه مدت ببرم زیر دوش و با فشار خیلی کم آب بدم تا آب از زیر گلدون خارج بشه و هر روز آب پاشی کنم. این کارو ۴ بار به فاصله ۸ تا ۹ روز انجام دادم. با اینکار در ابتدا حال گل بهتر شد. اما بعد برگ ها شروع کردن به سیاه شدن و ریختن! پشت برگ ها هم‌ حشرات خیلی کوچک سیاه دیده میشد. این نحوه آبیاری و آبپاشی رو قطع کردم و حشره کش زدم. حشره ها خیلی کم‌شدن و سرعت سیاه شدن و ریزش برگ ها هم کم تر شده! اما همچنان ادامه داره با روند کندتر! و حالا میبینم که تنه بونسای هم داره چروک میشه😔 واقعا نمیدونم باید چه کاری براش انجام بدم و خیلی ازین بابت ناراحتم، لطفا راهنمایی کنید. خیلی ممنون

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۷-۲۸ ۰۸:۳۷:۳۹

کارشناس شماره ۲

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر بله همچنان در عکس مشخص هست که خاکتون قلیایی شده بخاطر همین جذب عناصر از خاک کندمیشه و اون حشرات سیاه اگر همراه تارعنکبوت بوده کنه تارعنکبوتی بوده و با تغذیه از محتویات گیاه باعث ضعف گیاه و ریزش برگها میشع بهتره سه سانت از سطح خاک رو بردارید و با خاک جدید تعویض کنید مراقب باشید اسیب به ریشه وارد نشه و فقط چند سانت سطح خاک فعلا جابجا بشه و در اواخر اسفند یااول فروردین که هوا متعادل هست میتونید کل خاک رو تعویض کنید استفاده از اسید هیومیک دوماه یکبار به تنظیم اسیدیته خاک کمک زیادی میکنه و ابیاری هم چک کنید هرزمان حدود یک سوم خاک گلدان خشک بود انجام بشه و حتما سوراخ زهکش گلدان باز باشه بونسای به رطوبت نسبی ۵۰ تا ۶۰ درصد نیاز داره میتونید با فاصله سه متری دستگاه بخور سرد قرار بدید یایک ظرف آب کنار گلدونتون قرار بدید اگر سوالی داشتید بفرمایید

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود مایع هیومیک اسید protect nature
۱۴۰۰-۰۷-۲۸ ۱۰:۵۲:۴۱

سپیده

خیلی ممنون از پاسخگویی شما?? آیا مشکل تنه بونسای به ریشه مربوط میشه؟ یا فقط تعویض سه سانت از خاک کافیه و از چروک شدن تنه جلوگیری میکنه؟ و سوال دیگه اینکه با توجه به سیاه شدن و ریزش برگها آیا نیاز به استفاده از قارچکش و حشره کش هست؟ اگر نیاز هست لطف بفرمائید راهنمایی کنید که از چه سم و حشره کش و به چه نحوی باید استفاده کرد. خیلی ممنون??

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۷-۲۸ ۱۵:۳۲:۵۵

کارشناس شماره ۲

سیاه شدن برگ ها میتونه بخاطر آفت باشه برای اطمینان پشت برگ هاروچک کنید ببینید علایمی از تارعنکبوت یادونه ی سیاه میبینید ؟ و چروک بودن تنه بخاطر تنش آبیاری هست اگر ابیاری منظم باشه و‌تنه هم بالا نرم نباشه نیاز به بررسی ریشه نیست اما اگر با رعایت ابیاری و اطمیناپ از،بازبودن زهکش بازهم علایم تنه بیشتر شد از همین تاپیک اطلاع دهید

۱۴۰۰-۰۷-۲۹ ۰۰:۳۷:۴۵

سپیده

پشت برگ هارو چک کردم تار عنکبوت وجود نداره، اما تعدادی از برگها مثل عکسی که میفرستم لکه یا نقطه سیاه دارند و به مرور زمان می ریزن. و اتصالشون به ساقه هم سست هست. تنه هم بررسی شد، نرم نیست ولی نسبت به دیروز چروک تر شده ?

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۷-۲۹ ۱۰:۴۷:۴۱

کارشناس شماره ۲

بله عکس ارسالی مشخص هست که آفت داره از سم کنفیدور که افتکش هست استفاده کنید دوبار به فاصله ۹ روز کافیه افت باتغذیه از گیاه باعث ضعف و ریزش برگ ها میشه بعد از استفاده افتکش یک دور اسید هیومیک بدید در خاک و یک هفته بعداز اسید هیومیک از کودمخصوص بونسای در اب ابیاری بدید و جلبک دریایی روی برگ ها اسپری کنید دقت کنید کودها باهم مخلوط نشن و جدا استفاده بشن

کود بونسای protect nature کود مایع هیومیک اسید protect nature کود بونسای حشره کش ایمیداکلوپراید (سم کنفیدور) کود ارگانیک جلبک دریایی
۱۴۰۰-۰۷-۲۹ ۱۱:۰۵:۴۱

کارشناس شماره ۲

سم پاشی در فضای باز و همراه ماسک انجام بشه اگر سوالی بود بفرمایید

۱۴۰۰-۰۷-۲۹ ۱۱:۰۶:۴۴

سپیده

خیلی ممنون از راهنمایی و پاسخگویی شما.باید بعد از تعویض سه سانت از خاک از آفت کش استفاده کنم؟ و در مورد تنه فعلا لازم نیست کاری انجام بدم؟ نگرانم که تنه بیشتر از چیزی که توی عکس هست آسیب ببینه.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۷-۲۹ ۱۱:۲۶:۲۲

کارشناس شماره ۲

خواهش میکنم بله بعد تعویض خاک ببینید برای بررسی دقیق احتمال پوسیدگی خیلی بهتره که ریشه گیاه بررسی بشه فقط چون این فصل دما خیلی متعادل نیست اگر در شرایط مناسب اینکارانجام نشه میتونه باعث تنش درگیاهتون بشه برای بررسی ریشه گیاه رو که ابیاری کردید دو روز بعد زمانیکه خاک کمی مرطوبه میتونید از ریشه خارج کنید و قسمت انتهایی رو‌چک کنید در صورت وجود پوسیدگی، نرم و لزج بودن ریشه ها لازم هست تمام قسمت پوسیده جدا بشه و بعد با محلول قارچکش کاملا اسپری کنید قسمت انتهایی رو و در خاک قرار بدید اولین ابیاری بعدش هم با قارچکش ابیاری دوم با اسید امینه باشه تا تنش واردشده رو کمتربکنه

قارچ کش (Fungicide) کود شیمیایی آمینه اسید
۱۴۰۰-۰۷-۳۰ ۰۲:۴۹:۱۳

سپیده

سلام، وقتتون بخیر من سه سانت از خاک بونسای رو تعویض کردم. یه مقدار از ریشه دیده میشد و به نظر نمی رسید که پوسیده باشه، اما همچنان تنه چروک و سفت هست. فعلا از سم کنفیدور هم یک مرتبه استفاده کردم اما همه برگها دارن زرد و قهوه ای میشن و می ریزن، نگرانم که تا نوبت بعدی سم کنفیدور همه برگها بریزن. کاری لازم‌نیست انجام بدم؟ اگه برگها بریزه دوباره درمیاد؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۸-۰۷ ۱۵:۴۳:۱۶

کارشناس شماره ۲

سلام وقتتون بخیر کنفیدور رو یکبار دیگه به فاصله 9 روز از سم پاشی قبلی اسپری کنید به میزان گفته شده روی بسته سم دقت کنید غلیظ تر از حد گفته شده استفاده نشه و گیاهتون دچار کمبود مواد غذایی هم هست و ابیاریش رو چند روز یکبار انجام میدید؟ تنه گیاه نشون از تشنگی بیش از حد گیاهتون هست

۱۴۰۰-۰۸-۰۷ ۱۸:۱۲:۰۱

سپیده

سم کنفیدوری که از سایت کافه گلدون تهیه کردم خودش به صورت محلول بود و نحوه مصرف رو سه مرتبه به فاصله سه روز نوشته بود، اما من طبق فرمایش شما فعلا یکبار پشت و روی برگها اسپری کردم تا ۹ روز بعدی. آبیاری هم‌هر زمان که خاک خشک میشه انجام میدم، تقریبا ۵، ۶ روز یه بار. تقویت گیاه باید بعد از استفاده از آفتکش انجام بشه دیگه، درسته؟

۱۴۰۰-۰۸-۰۷ ۱۸:۲۳:۴۱

کارشناس شماره ۲

بله دقیقا تقویت گیاه بعد از دوره ی کامل افتکش انجام بشه افتکشی که ما در مجموعه داریم رقیق تر هست و میتونید با فاصله 3 تا 5 روز هم میتونید استفاده کنید

۱۴۰۰-۰۸-۰۷ ۲۳:۰۷:۲۵

سپیده

سلام به شما کارشناس محترم کافه گلدون. بعد از گذشت دو ماه و انجام کارهایی که فرمودین، ریزش برگها قطع و تنه بونسای هم درست شده. یکی از شاخه‌ها کاملا خشک شد که هرسش کردم. الان رنگ تعدادی از برگها سبز مایل به زرد هست و از دو ماه پیش تا الان هم برگ جدید نداده. ممنون میشم راهنمایی کنید.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۰۲ ۱۵:۰۲:۲۷

کارشناس شماره ۲

سلام وقتتون بخیر خداروشکر بخاطر حال بهتر گیاهتون این ریزش برگ در اثر کمبود مواد غذایی هست قبل از کوددهی پشت برگهارو چک کنید اگر علایمی از وجود افت نداشت حتما سه ماه یکبار اسید هیومیک دو هفته بعدش امینو اسید که امینو اسید هم دوماه یکبار باید استفاده بشه و کود مخصوص بونسای از 15 بهمن به بعد ماهی یکبار استفاده کنید

کود بونسای protect nature کود مایع هیومیک اسید protect nature کود شیمیایی آمینه اسید
۱۴۰۰-۱۰-۰۲ ۲۳:۴۳:۱۳

سپیده

خیلی ممنون از راهنمایی شما ??? گیاه من همونطور که داخل تصویر نشون دادم یک شاخه هم داده که مشابه خودش نیست، ممنون میشم در این مورد هم راهنمایی بفرمائید که باید هرس بشه یا نه؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۱۰ ۱۲:۵۰:۵۲

کارشناس شماره ۲

بله این شاخه از همون بونسای جوونه زده ولی جوانه جانبی قوی تری هست چون با کودها تغذیه شده برگ ها بزرگتر هستند ولی از همن گیا هست و مشکل خاصی نیست

۱۴۰۰-۱۰-۱۰ ۲۳:۴۸:۴۲
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@