پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

احسان سهرابی

تعداد سوال: ۳

زرد شدن برگ‌های پایینی دیفن باخیا ویژه

تعداد بازدید ۶۳۹۶

سلام. من 2 ماهه که یه دیفن باخیا خریدم... و هر وقت که سطح خاک به عمق یه بند انگشت خشک میشه به اندازه حدودا یک لیوان یا کمتر بهش آب میدم. دمای محیط تا الان همیشه حدودا 21 درجه بوده. نور مستقیم آفتاب نداره و غیر مستقیم فقط از پشت سقف نورگیر نورش تامین میشه. تقریبا یه روز در میون هم یه بار صبح‌ها غبار پاشی روش انجام میشه. یه ماه پیش دو تا از برگ‌های پایینی گیاه پشت سر هم زرد شدن و مجبور شدم بچینمشون. شنیدم که با کوددهی میشه از زرد شدن برگ‌ها جلوگیری کرد، واسه همین 3 هفته پیش یه بار بهش کود 20-20-20 دادم و سه روز پیش هم کود ارگانیک ریختم روی سطح خاکش. الان یکی دیگه از برگ‌های پایینی داره به تدریج شروع به زرد شدن میکنه. میخواستم بدونم چه مشکلی وجود داره؟ و البته شنیدم که زرد شدن برگ‌ها طبیعی هست ولی 3 تا برگ تو 2 ماه طبیعی به نظر نمیرسه.

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۸-۰۷ ۱۵:۱۵:۵۹

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر . بله ریزش برگها به مرور طبیعیه اما اینکه دو سه برگ در فاصله ی زمانی کم ، دچار ریزش شده میتونه بعلت آبیاری کم و کوددهی زیاد باشه . الان فصل دادن کود های ازته مثل سه بیست نیست . برای تقویتش میتونید ماهی یکبار بهش کود فسفر بالا بدید . یک لیوان اب برای این سایز گلدون ممکنه کم باشه و به ریشه آبِ کافی نرسه . مدتی آبیاری رو کنترل کنید و از طریق همین تاپیک باما در ارتباط باشید و وضعیت گیاه رو اطلاع بدید .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10
۱۴۰۰-۰۸-۰۷ ۲۲:۴۴:۳۴

احسان سهرابی

یعنی همین الان که هنوز یکم سطح خاک مرطوب هست به گیاه آب زیاد بدیم؟ یا صبر کنیم و توی نوبت بعدی آبیاری رو بیشترش کنیم؟

۱۴۰۰-۰۸-۰۸ ۰۱:۱۳:۵۳

کارشناس شماره ۱

خاک رو کنار بزنید و ببینید زیر خا‌ک هم مرطوبه یا خشکه ؟

۱۴۰۰-۰۸-۰۸ ۰۷:۲۴:۱۶

احسان سهرابی

به اندازه یک انگشت اشاره کامل هنوز خاک رطوبت داره ولی مقدار رطوبتش کمه. چیکار باید کرد؟

۱۴۰۰-۰۸-۰۸ ۱۲:۴۱:۲۴

کارشناس شماره ۱

تا زمانی که خاک رطوبت داره اب ندید اما زمانی که تا عمق ۷ الی ۱۰ سانتی خاک خشک بود گیاه رو سیرآب کنید .

۱۴۰۰-۰۸-۰۸ ۲۳:۲۸:۱۳

احسان سهرابی

ممنون از پاسخگوییتون... در مورد کوددهی که گفتید الان فصل سه 20 نیست، مربوط به همه گیاه‌هاست؟ یعنی کلن تو فصل سرما برای همه گیاهانم از همین کود فسفر بالا استفاده کنم؟ (گیاه‌هایی مثل: پتوس، پتوس حصیری، خرفه‌ای، قاشقی، سدوم و ... )

۱۴۰۰-۰۸-۰۹ ۰۰:۳۵:۰۰

کارشناس شماره ۱

بله . کود سه بیست بهتره بهار به بعد استفاده بشه . در فصول سرد بهتره از کودهای پتاس و یا فسفر بالا استفاده کنید . در زمستان کوددهی را کاملا متوقف کنید و به گیاه استراحت بدید و بهار دوباره کوددهی رو شروع کنید . کلا کوددهی باید در فصول سرد کمتر انجام بشه .

۱۴۰۰-۰۸-۰۹ ۲۱:۵۳:۲۹

احسان سهرابی

خیلی ممنون از پاسخ‌گویی و اطلاعاتتون... اگر اشکالی نداره میخواستم یه سوال هم در مورد پتوس حصیری‌ام بپرسم: در حین بستن پتوس حصیری‌ام به نخ، یکی از شاخه‌های اون شکسته... اگر امکانش هست میخواستم بدونم که با این شاخه باید چیکار کنم؟ از محل شکستن برش بدم و بذارمش توی آب؟ کلن بکنم بندازم دور؟ یا اینکه هیچ‌کاریش نکنم بذارم باشه؟ یا هر توصیه‌ای که شما بکنید...؟!

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۸-۱۰ ۱۷:۲۸:۰۷

کارشناس شماره ۱

فعلا بهش کاری نداشته باشید . یا خودِ گیاه بافتِ اش رو ترمیم میکنه یا اینکه برگ زرد میشه و از بین میره .

۱۴۰۰-۰۸-۱۰ ۱۹:۲۸:۲۷

احسان سهرابی

ممنون از پاسخ‌گویی همیشگی‌تون... ببخشید، اگر اشکالی نداره سوالی دارم ازتون: یه کراسولا خرفه‌ای دارم که چند روزه ذرات سفید رنگی روی محل رویش بعضی برگاش مشاهده می‌کنم. میخواستم بدونم آفت هستن؟ راه مقابله باهاشون چیه؟!

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۸-۱۲ ۱۰:۴۵:۵۱

کارشناس شماره ۱

بله شپشک ارد آلود هستش اگه تعدادش کمه با گوشپاکن آغشته به الکل از روی گیاه بردارید . گیاهتون اگه داخل خونه است بزاریدش تو تراس و در هوای ازاد و مکانی نیمسایه . اما اگه تعدادش زیاده با سم کنفیدور سمپاشی کنید هم روی خاک و هم روی گیاه ، البته بازم قبل از سمپاشی ، آفات رو تا جایی که میتونید از روی گیاه پاک کنید . سمپاشی رو هم در فضای آزاد و در محیطی سایه انجام بدید .

۱۴۰۰-۰۸-۱۲ ۱۱:۱۵:۳۲

کارشناس شماره ۱

لینک سم

حشره کش ایمیداکلوپراید (سم کنفیدور)
۱۴۰۰-۰۸-۱۲ ۱۱:۱۶:۱۶

احسان سهرابی

در حال حاضر قارچ کش مانکوزب دارم... اینو به جای این سمی که فرمودین، نمیشه استفاده کرد؟ همین سم کنفیدور هم الان ناموجوده، بیرون از چه مغازه‌هایی میتونم تهیه کنم؟

۱۴۰۰-۰۸-۱۲ ۱۲:۳۰:۱۲

کارشناس شماره ۱

نه از قارچ کش نمیتونید استفاده کنید . اما اگه سم کنفیدور پیدا نکردید میتونید از دیازینون هم استفاده کنید .

سم دیازینون (Diazinon) حشره کش دیازینون Diazinon
۱۴۰۰-۰۸-۱۲ ۲۰:۳۸:۲۴

احسان سهرابی

ببخشید یه سوالی در مورد قارچ کش ازتون دارم: وقتی هیچ مشکلی نیست باید به عنوان پیشگیری، از قارچ کش استفاده کرد؟ یا تا مشکلی به وجود نیومده نباید استفاده کرد؟ کیفیت خاک رو خراب نمیکنه؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۸-۲۴ ۱۹:۴۱:۳۰

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . قارچ ها زمانی که رطوبت بیش از اندازه باشه یا دما نوسان داشته باشه یا تهویه ی محیط خوب نباشه ویا اینکه خاک آلوده باشه شروع به فعالیت میکنند . بهتره از سموم کمتر و فقط در مواقع ضروری استفاده بشه و برای پیشگیری از بیماری های قارچی ، رطوبت و تهویه و دما کنترل بشه چون اگه این موارد کنترل نشه استفاده از قارچ کش ، حتی جهت پیشگیری ، تاثیر چندانی نخواهد داشت . و همچنین از خاک سالم و ضدعفونی شده استفاده کنید . اگر از سالم بودن خاک اطمینان ندارید میتونید برای ضدعفونی کردن خاک ، بهش قارچ کش بزنید .

۱۴۰۰-۰۸-۲۴ ۲۳:۰۵:۰۷

احسان سهرابی

قارچ کش رو به صورت اسپری به خاک بزنم یا همونطور که رو جلدش نوشته یه لیوان قارچ کش بریزم تو گلدون؟ (یه لیوان قارچ کش یعنی به جای یکی از دفعات آبیاری، آب و قارچ کش بریزم پای گیاه؟) در ضمن، عکس از خاک دیفن‌باخیام رو براتون میذارم که ببینید نیاز به قارچ کش داره یا نه...؟ چون احساس میکنم روی بعضی قسمت‌های سطح خاک، دونه‌های سفید رنگ‌‌ میبینم.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۸-۲۴ ۲۳:۵۹:۴۵

کارشناس شماره ۱

لکه های سفیدرنگ رسوب املاح آب یا کود هستند نیازی به استفاده از قارچ کش نیست . یک لایه از سطح خاک رو بردارید و به جاش خاک تازه بریزید .سعی کنید هر چندوقت یکبار سطح خاک رو سیخک بزنید و زیر و رو کنید تا املاح در سطح خاک جمع نشه . اگه به گیاه تا الان کود میدادید , کوددهی رو متوقف کنید . از آب جوشیده ی سرد شده برای آبیاری استفاده کنید . بله اگه روی بسته نوشته شده یک لیوان قارچ کش استفاده کنید منظور اینه که یک لیوان از محلول قارچ کش (مخلوط آب و قارچ کش) استفاده کنید .فعلا گیاهتون نیازی به قارچ کش نداره .

۱۴۰۰-۰۸-۲۵ ۱۰:۱۸:۲۰

احسان سهرابی

سلام. وقت بخیر... ممنون از پاسخ‌گویی همیشگی‌تون... اون دیفن‌باخیا که ابتدای این تاپیک بهتون گفتم... مقدار آبیاریش رو توی هر دفعه زیاد کردم، یعنی وقتی که چند سانت بالایی خاک خشک میشه اون‌قدری بهش آب میدم که بعد از دو سه دقیقه، از زیرش چند قطره آب بزنه بیرون... زیر گلدونی رو هم سریع خشک میکنم و نمیذارم آب و رطوبت توش بمونه. دمای محیط هم کماکان حدود ۲۰ درجه هست. یک وعده هم کود ۱۰_۵۲_۱۰ بهش دادم. گیاه رو هم بررسی کردم آفت خاصی روش پیدا نکردم، ظاهر گیاه رو هم تو عکس میتونید مشاهده کنید... اون برگ سوم که افتاد الان داره چهارمین برگش هم شل و زرد و آماده افتادن میشه. دیگه نمیتونم بفهمم مشکلش چیه...؟!

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۹-۰۲ ۲۰:۰۵:۱۲

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر دیفن باخیا . گیاهی هستش که به مرور ساقه دار میشه و برگهای پایینی اش رو از دست میده . اگر روند زرد شدن برگها کند و یکی یکی باشه طبیعی هستش اما اگه برگها بصورت چند تایی زرد بشن گیاه دچار مشکل شده . در تصویر گیاهتون به نظر سرحال هستش . ایا برگزایی از بالا داره ؟

۱۴۰۰-۰۹-۰۲ ۲۳:۲۱:۵۹

احسان سهرابی

توی این ۳ ماه که داریمش که خبری از برگ جدید نیست... گیاه سر حال هست ولی پایین‌ترین برگش شل‌تر و زرد‌تر از بقیه برگ‌ها شده و با نخ شیرینی بستمش که وا نره... سه ماه پیش، این گیاه ۹ تا برگ داشت، برگ‌ها از پایین یکی یکی شل میشدن و زرد میشدن تا وقتی که دیگه اون برگ زرد شده، خیلی داغون میشد با یه قیچی ضد‌عفونی برگ رو از انتهای ساقه‌‌ی خودش می‌بریدم. **** در ضمن کامنتای این تاپیک تموم شده. اگر نیاز بود که این بحث رو ادامه بدیم باید یه تاپیک جدید بسازم یا میشه همین‌جا هم ادامه داد؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۹-۰۲ ۲۳:۵۱:۳۲

کارشناس شماره ۱

فعلا چون گیاه سرحال هستش و روند ریزش برگهای پایینی کند هستش بهتره آبیاری رو در کنترل داشته باشید . اجازه بدید حداقل تا نیمی از گلدان خاکش خشک بشه بعد بهش آب بدید چون سایز گلدان بزرگ هستش . مراقب باشید که هر چه محیط دمای کمتری داشته باشه باید آبیاری رو هم کمتر کنید . اواسط اسفند ماه بهش کود سه بیست بدید تا شروع به برگزایی کنه . چون الان در فصل استراحت قرار داریم سعی کنید از خیس شدن بیش از اندازه ی خاک گلدان خودداری کنید .حتما خاک را با سیخ چوبی تست کنید تا از میزان رطوبتِ خاک اطمینان حاصل کنید . تا زمانی که خاک گلدان تا نیمه رطوبت داره از آبیاری خودداری کنید .

۱۴۰۰-۰۹-۰۳ ۲۲:۳۵:۰۱
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@