پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

کیوان

تعداد سوال: ۳

زامفولیا ابلق ویژه

تعداد بازدید ۶۱۲

سلام یه زامفولیای ابلق دارم. فکر می‌کنم بد موقع گلدونش رو عوض کردم. موقعی که پاجوش زده بود. ريشش خوب بود یه چند تا رگ سیاه داشت که هرس کردم‌ توی ترکیب خاک کوکوپیت ۵۰ پیتماس ۴۰ و پرلیت۱۰ درصد کاشتم . یه مقداری هم زغال و ماسه اضافه کردم. حدود دو ماه هست که گیاه تکون نمیخوره. یکی از برگهای جدید که نصفه و نیمه باز شده بود لک قهوه ای زد که بریدمش الان سر شاخشم لک زده. تو این مدت یک بار کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ و یک لار هم هفته قبل هیومیک اسید دادم بهش. گلدونش هم یه هوا بزرگتر از قبلی بود. نور غیر مستقیم داره. آبیاری بعد از خشک شدن خاک هست. اگر سوالی مونده تا پاسخ بدم. الان مشکل من اینه اون ساقه جدبد رو کلا بزنم از زیر یا نه همون سر شاخشو بزنم ؟؟؟ لطفا راهنمایی کنین.

۱۴۰۰-۰۹-۰۵ ۱۴:۵۴:۰۴

کیوان

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۹-۰۵ ۱۷:۰۳:۳۰

کیوان

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۹-۰۵ ۱۷:۰۵:۰۰

کیوان

اینم عکس قبل از تعویض گلدان هست.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۹-۰۵ ۱۷:۰۹:۵۰

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر . محیط گیاهتون از نظر دما حدودا چند درجه است و ایا گلدان در موقعیتی با ارتفاع بالا قرار داره و نزدیک وسایل گرمایشی هستش ؟

۱۴۰۰-۰۹-۰۵ ۱۹:۴۱:۴۲

کیوان

درود بر شما. دمای خونه بین ۲۵ تا ۲۷ متغیر هست. نه نیم متری سطح خونه و اصلا وسایل گرمایشی نداریم. خوزستان هستیم که هنوز هم تقریبا کولر روشن میکنیم.

۱۴۰۰-۰۹-۰۵ ۱۹:۵۰:۱۷

کیوان

البته یک روز که هوا خیلی خوب بود و حدود ۲۶ درجه بود گذاشتمش بیرون. حدود ۲۰ دقیقه آفتاب مستقیم داشت که خیلی تیز نبود بقیشم فقط روشنایی روز بود و آفتاب بهش نمی‌تابد. امکان داره برای اون باشه که یک روز بیرون خونه گذاشتمش؟؟یه ظهر تا غروب بود

۱۴۰۰-۰۹-۰۵ ۱۹:۵۳:۴۸

کیوان

کارشناسان عزیز انگار حسشو ندارین جواب بدین. چنان تالار زدین و زدین کارشناس شماره فلان و ... تندو تند کامنت گذاشتین تهشم زدین حداکثر ۲۴ ساعت بعد جوابتونو میدن. آقا ما گلمون کلا پوسید. هدف گرفتن ۱۵ تومن بود میگفتین من ۱۵۰ تومن بریزم به حسابتون. اون دوتا برگ گل بالای ۳ و ۴ تومن قیمتشه. چقدر کمک کردین. . خوبه آدم کارش لنگ شماها باشه. خوش گذشت. عزت زیاد .

۱۴۰۰-۰۹-۰۶ ۲۰:۰۷:۵۰

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر زاموفیلیا نیازی به نور مستقیم نداره . برگ جوانی که خشک شده بعلت گرمای حاصل از نور دچار این مشکل شده . اگه گیاهتون دچار پوسیدگی ریشه هم شده بهتره از خاک درش بیارید و وضعیت ریشه و ریزوم رو چک کنید . اگر سوالی دارید در خدمتتون هستم

۱۴۰۰-۰۹-۰۶ ۲۳:۱۱:۵۴

کیوان

کامنتها رو بخونین لطفا. ریشه سالمه . آفتاب مستقیم نداره یه روز در حد ۲۰ دقیقه آفتاب اونم تیز نبود ‌. خاک و آبیاری که نوشتم. ریشه و ریزم سفید کاملا سالم. من یه سوال پرسیدم. همین. انگار جواب دادنش سخته . اولین پیام رو کامل بخونین کارشناس عزیز

۱۴۰۰-۰۹-۰۶ ۲۳:۲۰:۲۸

کارشناس شماره ۱

شما در کامنت اخر فرمودین گل کاملا پوسید .الان مشکل گیاهتون فقط خشک شدن برگ جوان هستش ؟ اینکه گیاه رشد نداره بعلت اینه که گلدانش نسبت به سایز گیاه بزرگه ، و وقتی گلدان بزرگ باشه تمام انرژی گیاه صرف توسعه ریشه میشه زاموفیلیا گیاهی با رشد آهسته هستش مخصوصا نوع ابلق و بلک از نوع سبز ، کم رشد تر هستند . فصل اوج رشد این گیاه فصول گرم هستش . سعی کنید ماهی یکبار بهش کود فسفر بالا بدید تا به توسعه ریشه کمک کنه . اگه درصد ماسه ای که به خاک اضافه کردید زیاد باشه ، خاکش مناسب نیست و احتمال پوسیدگی ریشه رو بالا میبره . ترکیب پیتماس و پرلیت بهترین خاک برای زاموفیلیاست . قسمتی که خشک شده رو میتونید جدا کنید . اگه سوالی در این مورد دارید در خدمتتون هستم

۱۴۰۰-۰۹-۰۶ ۲۳:۳۰:۱۳

کیوان

کامنت اول من رو بخونین لطفا . تمام فرصت سوال من صرف آدرس دادن به شما شد. یک دور بخونین کامت رو عکسها رم ببینین‌

۱۴۰۰-۰۹-۰۶ ۲۳:۳۹:۵۷

کارشناس شماره ۱

بله کامنتتون رو خوندم و خدمتتون عرض کردم سر اون ساقه که قهوه ای شده رو قطع کنید .

۱۴۰۰-۰۹-۰۶ ۲۳:۴۸:۳۹

کیوان

درود بر شما.خیلی وقته زامفولیای بلک دارم خوب و سرحال یه شاخه ی جدید زده که هنوز سبز هست و رشد باز شدن برگهاش کند. پایه ی مادری (شاخه زیری ) ۳ تا برگ داشت که یکیش حدود سه ماه پیش قهوه ای شد و کندم‌ الان اگر دقت کنین دوتا برگ دیگه بزرگ از همون شاخه زیری یا مادری لبهاشون انگار تغییر رنگ دادن. به نظرتون طبیعیه یا نه خراب شده . و اینکه اگر صلاح میدونین تا خراب نشده قلمه بزنمشون‌ آخرین بار با کود آهن حدود ۸ روز قبل تغذیه شده. زهکشی خاک عالی کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ و هیومیک اسید هم تقریبا هر ماه میدم بهش. نورش هم غیر مستقیم هست‌. دمای اتاق بین۲۱ تا ۲۵گیاه حدود ۲ تا ۳ ساله ۴تا شاخه داره که آخریش سبزه هنوز. اگر خراب شده بفرمایین چه کنم و مشکلش چیه و اینکه قلمه بزنم اون دوتا برگ یا نه . اینم بگم بقیه برگها سالم هستند و مشکلی ندارن‌. تو عکس دقت کنیم دوتا برگ پایینی مشخصه رنگشون . ممنون

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۰۹-۲۷ ۱۹:۱۴:۰۶

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . تغییر رنگ برگها به دلیل کوددهی زیاد ایجاد شده . هیومیک اسید رو قطع کنید . فعلا فقط فسفر بالا ماهی یکبار با دوز کم بهش بدید . بهار به بعد کوددهی با کلات آهن و فسفر بالا رو به تناوب و هر دو هفته یکبار شروع کنید ، بله میتونید برگها رو قلمه بزنید و در آب یا خاک ریشه دار کنید . زاموفیلیا ابلق تون حالش چطوره ؟

۱۴۰۰-۰۹-۲۷ ۲۳:۴۵:۰۶

کیوان

ممنون . هیومیک رو یک بار دادم. چشم حتما. با آب ولرم خاکش رو میتونم بشورم‌ نمکش بره ؟؟ سیرابش کنم یه شستشو بشه؟؟؟ بله ابلق نوک شاخه ی جدید رو زدم‌ برگاش فعلا استوپه کردن حالشون خوبه‌ اما یه پاجوش جدید زده خدا رو شکر حدود ۲ سانت از خاک در اومده‌ . این که جدید پاجوش زده همون فسفر بالا رو دو هفته در میون بدم یا نه احتیاجی نیست؟؟؟ اما واقعا ابلقش زیباست.

۱۴۰۰-۰۹-۲۷ ۲۳:۵۷:۵۸

کارشناس شماره ۱

نه آب ولرم نیازی نیست . چون دیگه گیاه کود رو دریافت کرده . اگه روی سطح خاک املاح رسوب کرده یک لایه از سطح خاک رو بردارید و دوباره خاک تازه بریزید . بله فسفر بالا رو به ابلق بدید اما تو این فصل ماهی یکبار .

۱۴۰۰-۰۹-۲۸ ۰۰:۲۱:۴۰
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@