پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

زهرا مظفری

تعداد سوال: ۱

ریزش ناگهانی برگ ها ویژه

تعداد بازدید ۴۰۷

سلام وقت بخیر بنسای من کنار پنجره بود و نزدیک شوفاژ پنجره نور شمالی داره و بنظرم رسید نور اتاق زیاده و خوبه .تا اینکه متوجه شدم برگهای یکی از شاخه ها همگی حالت اویزون پیدا کردن ،سریعا جاشو تغییر دادم بردم قسمت جنوبی خونه با نور غر مستقیم اما بازم بنظرم نورش خونه و کنار شوفاژ هم هست که تقریبا محیطش گرم باشه .تا دیدم حالش بده یکم کود اسید هیومیک که قبلا گلخونه گفته بود بده دادم اما الان همه برگ ها داره زر میشه و میریزه حتی برگ های تازه که کوچک هستند بدون زرد شدن میریزن ممنون میشم راهنماییم کنید حدودا یکماه پیش هم بخاطر اینکه روی برگهاش یه کوچولو حالت سفیدک داشت قارچ کش زدم و اصلا بعد زدن قارچ کش حالش خوب خوب بود یهو نمیدونم چی شد فکر کنم سردی هوا بوده لطفا کمکم کنید توی عکس هم مشخصه شاخه ی سمت راستی برگهاش اویزون شده یک هفته ست و خوب نمیشه😓

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۰۲ ۱۴:۱۳:۲۷

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر . اگه رادیاتور ی که نزدیک گیاه بوده ، باز بوده باشه گیاه بعلت گرمای زیاد و تشنگی دچار این مشکل شده . محل نگهداری گیاه باید کنار پنجره ی جنوبی باشه و هرزمان خاک گلدان خشک بود گیاه رو سیرآب کنید . ساقه هایی که خشک شده اند رو قطع کنید و ببینید که بافت ساقه هم خشک شده یا هنوز تر و زنده است ؟

۱۴۰۰-۱۰-۰۳ ۰۰:۱۸:۵۳

زهرا مظفری

ممنونم ،الان اون ساقه ای که برگ هاش اویزان شدن خشک شده یعنی؟یا ممکنه خوب بشه؟ چون برگ ها اویزان شدند اما دست میزنم نمیریزن فقط انگار شل شدن برگ ها

۱۴۰۰-۱۰-۰۳ ۰۰:۲۴:۰۹

کارشناس شماره ۱

لطفا یک تکه از ساقه را قطع کنید و ببینید بافت اش تر و زنده است یا کاملا خشکه ؟

۱۴۰۰-۱۰-۰۳ ۲۲:۴۲:۰۰

زهرا مظفری

بریدم سبزه خشک نشده? این تکه از همون شاخه ای هست که برگهاش اویزان شده عکس هم بعد بریدن هستش یه مایعی ازش خارج شد??

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۰۳ ۲۳:۰۶:۰۰

کارشناس شماره ۱

خوبه . فقط برگهاش رو قطع کنید . و شرایط نگهداری رو طبق مواردی که بیان شد ، تغییر بدید تا گیاه حالش بهتر بشه . با ما در ارتباط باشید و وضعیت گیاه رو از طریق همین تاپیک اطلاع بدید .

۱۴۰۰-۱۰-۰۴ ۰۰:۱۲:۴۶

زهرا مظفری

ممنون فقط یه سوالی پیش اومد برام،من الان برگ هارو با دست از ساقه بِکَنم یا با قیچی از محل اتصال به ساقه ببرم؟ منظورم اینه اون اون بند برگ روی ساقه بمونه یا نه؟! و دوم اینکه اون یکی قسمت گیاه که برگهاش سفته و اویزان نشده اما بعضیاش زرد شده ، برگ زرد های اونم جدا کنم؟

۱۴۰۰-۱۰-۰۴ ۰۰:۲۱:۴۷

کارشناس شماره ۱

بهتره برگها رو با قیچی جدا کنید که ساقه اسیب نبینه ، برگ با دمبرگ جدا بشه ، اگه مبهم هستش عکسی از نزدیک بفرستید تا براتون علامت بزنم از کجا جدا کنید . بله برگهای زرد رو هم جدا کنید

۱۴۰۰-۱۰-۰۴ ۰۷:۵۵:۲۶

زهرا مظفری

برگ های رو جدا کردم جاش هم همونجا بوده تغییر دما و وضعیت نداشته اما همه ی برگ ها داره میریزه ،این چند روز هم خاکش رو چک کردم هروقت خشششک بود اب دادم در حد سیراب شدن.نمیدونم دیگه چیکار کنم لطفا کمکم کنید

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۰۹ ۱۰:۰۲:۲۷

کارشناس شماره ۱

آیا رادیاتور ی که نزدیکش هستش بسته است ؟ آیا به گیاه هوای تازه میرسونید ؟

۱۴۰۰-۱۰-۰۹ ۲۲:۴۴:۳۳

زهرا مظفری

بله هوا میرسه رادیاتور هم گرمایی نداره .حتی از اون روز که گفتید هرروز گوشه پنجره رو باز میکنم یکم هوا رد و بدل بشه .ولی همه برگهاش داره میریزه.اون رادیاتور اگر کامل بسته بشه از پنجره پشت سرمای شدیدی میاد برای همین اون رادیاتور فقط دمای اون قسمت رو متعادل میکنه نه اینکه گرمای شدید داشته باشه :(

۱۴۰۰-۱۰-۰۹ ۲۳:۱۰:۴۹

کارشناس شماره ۱

بهتره از خاک درش بیارید و وضعیت ریشه ها رو چک کنید . اگه ریشه سیاه و آسیب دیده بود باید قسمتهای آسیب دیده رو قطع کنید و بعد گیاه رو در خاک تازه بکارید . تنه اش سفت و محکمه ؟

۱۴۰۰-۱۰-۱۰ ۱۹:۱۷:۵۷

زهرا مظفری

بله تنه اش سفت و محکمه خاکش باید چه نوع خاکی باشه دقیقا؟! بنظرتون خوبه خاکشو عوض کنم یا نه؟ و اینکه از کجا بدونم سایز گلدونش مناسبه یا نه؟!

۱۴۰۰-۱۰-۱۰ ۱۹:۲۱:۳۵

کارشناس شماره ۱

سایز گلدون بستگی به حجم ریشه اش داره اگه ریشه اش کم باشه باید سایز گلدون رو کوچکتر کنید . برای خاک میتونید از خاکهای مخصوص بونسای که در بازار موجوده استفاده کنید . باید وضعیت ریشه رو چک کنید و نسبت به حجم ریشه ، گلدون رو انتخاب کنید .

۱۴۰۰-۱۰-۱۰ ۲۱:۰۶:۱۵

زهرا مظفری

گلدون من کااااامل برگاش ریخته و حتی اون هایی هم که جوانه زده بود ریخته ،من چندروزه پیش ریشه رو دراوردم چک کردم هیچ نشونه یدپوسیدگی یا حشره یا چیز عجیبی ندیدم.ریشه هم تقریبا اندازه گلدان بود،بعد که کاشتمش دوباره و اب دادم همچنان هیچ علامتی از برگ جدید نمیبینم،خیلی نگرانشم ،وقتی دراوردمش از خاک به تمام گیاه قارچ کش اسپری کردم.الان راهکار چیه ؟خوب میشه؟ (فقط یه لکه روی تنه دیدم که عکسشم فرستادم )

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۲۹ ۱۷:۴۰:۴۵

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . تنه اش کمی چروک شده ؟ آیا نرم هم شده ؟

۱۴۰۰-۱۰-۳۰ ۰۱:۰۷:۱۱

زهرا مظفری

نه نرم نشده و سفته یه عکس دیگه ام ازش میذارم واسه وقتیه که ریشه رو از خاک در اوردیم چک کنیم.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۳۰ ۰۱:۱۳:۳۳

کارشناس شماره ۱

به نطر میرسه رنگ ابی در حال پوسیدگی بوده ، آیا اون قسمت رو که دورش خط قرمز کشیده شده رو با دست کمی به سمت پایین کشیدید که ببینید راحت جدا میشه یا خیر ؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۳۰ ۰۱:۱۷:۵۰

زهرا مظفری

نه اون قسمت ابی که علامت زدید رنگش تیره بود اما حالت شل یا پوک نداشت فشار دادم سفت بود و قسمت قرمز هم که علامت زدید یعنی ریشه های پایینش به راحتی جدا نمیشد .ظاهرش همه چی خوبه من نمیدونم مشکلش چیه?

۱۴۰۰-۱۰-۳۰ ۰۱:۲۳:۳۹

کارشناس شماره ۱

یه مدت تو اب نگهش دارید . تا دوباره برگ بزنه . چون الان فصل رشد نیست و گیاه دچار تنش شده بود برگها رو از دست داد و نتونست نگه داره . اب گلدان رو هرروز تعویض کنید و یک تکه زغال توش بندازید . تو این شرایط ، سالم نگه داشتن تنه و ساقه ها مهمتر از رویش برگهاست . چون اگه تنه سالم و سفت باقی بمونه با شروع فصل بهار گیاه دوباره برگزایی رو شروع میکنه و کاملا سبز میشه .

۱۴۰۰-۱۰-۳۰ ۲۲:۳۵:۳۸

زهرا مظفری

ممنونم از کمک های شما این اخرین پیامیه که من میتونم بذارم فکر کنم دوباره باید هزینه پرداخت کنم ممنون میشم سوال اخرمم جواب بدید یعنی الان کامل از خاک درش بیارم و بذارم داخل گلدان آب؟! اب تا کجای تنه باشه و اینکه مکانش همینجا که هست باشه خوبه؟

۱۴۰۰-۱۰-۳۰ ۲۲:۴۵:۰۴

کارشناس شماره ۱

بله، گیاه رو از خاک دربیارید و ریشه رو با آب بشورید و تمیز کنید و بعد اونرو داخل گلدان آب قرار بدید . کل ریشه و قسمت کمی از تنه ( حدود سه چهار سانت ) داخل آب قرار داشته باشه .فقط جاش زیادی گرم نباشه یا اینکه گرم و سرد نشه . اگه اینجایی که هست نور کافی داره بله براش خوبه .

۱۴۰۰-۱۱-۰۱ ۰۷:۱۷:۱۲
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@