پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

بابایی

تعداد سوال: ۱

طریقه آبیاری بونسای ویژه

تعداد بازدید ۳۹۱

سلام روزتون بخیر من بونسای شمشادی دارم و میدونم که در زمستون آبیاریش باید کمتر باشه فقط فراموش کردم لطفا بفرمایید تابستون و زمستون آبیاریش به چه طریقه چون الان دچار پشه سیاهم شده بهترین کار فکنم تعویض خاکش باشه وقتی آب داده میشه واقعا بوی بدی میده گلدان

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۲۳ ۱۰:۱۱:۲۷

کارشناس شماره ۲

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر برای میزان دقیق ابیاری شما خشک بودن سطح خاک و ملاک قرار بدید هرزمان یک سوم سطح خاک خشک شدگیاه زو ابیاری کنید و هربار تااندازه ای آب بذیذ که چندقطره آب اضافی اززیرگلدون خارج بشه برای بررسی یک سوم خشکی هم میتونید از یک سیخ چوبی کمک بگیرید

۱۴۰۰-۱۰-۲۳ ۱۵:۰۲:۵۵

کارشناس شماره ۲

سنگ سطح گلدونو بردارید حتما زهکشو‌ چک کنید و بهترین زمان تعویض خاک اواخر اسفند ماه هست

۱۴۰۰-۱۰-۲۳ ۱۵:۰۳:۵۵

بابایی

زهکش چیدهست ببخشید میشه توضی بدین

۱۴۰۰-۱۰-۲۳ ۱۵:۲۴:۳۴

کارشناس شماره ۲

بله حتما زیرگلدون سوراخ هایی هست برای خروج آب، اگر بعد از آب دادن آب از،انتهای گلدون خارج بشه نشون دهنده زهکش خوب هست این اتفاق برای گلدون شما میافته؟

۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۰۰:۰۹:۵۳

بابایی

ممنون از پاسختون ....بله زمانی که آب داده میشه به اندازه یه استکان کل آب از سوراخ بزرگ زیر گلدان خارج میشه و بوی واقعا نا مطلوبی میده

۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۰۰:۱۳:۵۹

کارشناس شماره ۲

خواهش میکنم ببینید همون سنگ ها یکی از علت های بالا رفتن رطوبت هست هم خاک سنگین میتونه باعثش باشه بین دو ابیاری حتما اجازه بدید یک سوم خاک خشک بشه و اواخر اسفنذ خاک گلدان و حتما تعویض کنید

۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۰۱:۵۶:۳۸

بابایی

سلام، روزتون بخیر، والا بنده مجبورم خاکو عوض کنم اول بخاطره بچه سیاها و لاروهایی که توش دیدم و بوی افتضاحی که آب ریخته میشه میده که احتمال قارچ هست و همون لارووها ممکنه به ریشه صدمه بزنن و در هر حالت نوعی آفت هست.من تصورم این بود که تابستون ها هر یه روز درمیون و زمستان هر سه روز درمیان آب داده بشه به اندازه یک استکان درسته میزانش با توجه به اینکه گلدان جائ خنک هست ولی متعجبم قارچو پشه گرفته

۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۰۹:۴۵:۴۹

بابایی

بنده سنگهارو جمع کردم وکم کردم از سطح گلداندو با اینکه ۴ شنبه آب دادم هنوز سطح خاک خیس و مرطوب بوده

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۰:۴۰:۰۸

بابایی

در بالا منظورم پشه سیاهای ریز بود ...

۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۰:۴۷:۵۲

کارشناس شماره ۲

بله بخاطر آبیارب زیاد این اتفاق افتاده به طور کل برای ابیاری گیاهتون روز مشخص نکنید وهمیشه خشک بودن خاک و ملاک قرار بدید برای این گیاه یک سوم خاک که خشک باشه زمان مناسب ابیاری هست خاک رو‌که تعویض کردید برای کم کرذن تنش وارد شده ابیاری اول با قارچکش ابیاری دوم با اسید هیومیک و ابیاری سوم با امینو اسید انجام بشه

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود مایع هیومیک اسید protect nature قارچ کش (Fungicide) کود شیمیایی آمینه اسید
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۲۲:۵۲:۴۱

بابایی

ببخشید خیلی پر حرفی کردم و از شما هم ممنونم که دلسوزانه راهنمایی کردین فقط اینکه الان که سنگهارو جمع کردم و یقینا سطح خاک تا یک سانت خشک بشه این لاروها از بین نمیرن ؟ هرچند مقدار پشه های سیاه به دوتا رسیده بود میخوام حتی الامکان از سم و آفت کش استفاده نکنم و حتی خاکشم فعلا عوض نکنم یا به نظرتون خاکو عوض کنم ؟؟ والا فک کردم صبر کنم تا اسفند به قول شما ولی از طرفی میترسم برگاش زرد بشه مریض بشه هرچند الان کاملا سالمه

۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۲۳:۰۱:۱۲

کارشناس شماره ۲

خواهش میکنم مراحم هستید بله بسیار به کاهش پشه ها کمک میکنه میتونید چند حبه سیر و مقدار کمی دارچین سطح خاک قرار بدید این موارد به کنترل پشه ها به شکل ارگانیک کمک میکنن تا اسفند ماه که خاک گیاه رو تعویض کنید فقط طوقه گیاه رو طی این مدت بررسی کنید اگر علایم خیس بودن و نرم شدن دیدید تعویض خاک سریعتر انجام بشه و بعد از تعویض خاک اولین ابیاری با قارچکش دومین ابیاری با اسید هیومیک انجام بشه

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود مایع هیومیک اسید protect nature قارچ کش (Fungicide)
۱۴۰۰-۱۰-۲۷ ۰۲:۱۲:۲۴

بابایی

اسپری همینکه روی برگها و تنه گیاه اسپری بشه کافیه ؟ لازم نیست که به سطح خاکو سنگای گلدون زده بشه یا باید قاطی آب آبیاری بشه؟و اینکه بنده امروز هیچ اثری از پشه سیاه ندیدم فقط دوتا کنار گلدون مرده بودن و خاک گلدون هنوز مرطوبه همچنان که از ۴ شنبه آب داده بودم.مقدار سنگهایی ام که جمع کردم از روی خاک هم سنگین بود و هم زیاد. خیلی از همراهیتون ممنونم

۱۴۰۰-۱۰-۲۷ ۱۰:۴۹:۴۱

کارشناس شماره ۲

خواهش میکنم هم کمی هم داخل خاک بزنید بافت خاکتون خیلی سنگینه که با این مدت زمان هنوز مرطوب هست برای تعویص خاک از خاک کوکوپیت پربیت پیت ماس استفاده کنید و لایه زیرین خاک رو‌سنگریزه بریزید که زهکش بیشتر بشه و حتما چک کنید گلدون چهار سوراخ زهکش داشته باشه

۱۴۰۰-۱۰-۲۸ ۰۰:۴۳:۰۸

بابایی

ممنون از همراهیتون ،چشم حتما اما گلدان یک سوراخ فقط بزرگ در وسط داره و بدلیل سفالی بودتش نمیشه کاری کرد ولی سنگهایی که از روی گلداندجمع شده رو در موقع تعویض خاک گلدان زیرش قرار خواهم داد.فقط اینکه با همه این اوصاف آیا میشه تا اسفند صبر کنم و بعد خاکو عوض کنم یا بهتر خاکش عوض بشه امروز چندتا از برگهای رو دیدم که انگار لک طوسی افتاده بود.لطفا بگین منظور از طوق یا گردن گیاه که گفتین اگه خیس باشه.... کجای گیاه منظور هست. مممنونم

۱۴۰۰-۱۰-۲۸ ۰۱:۰۰:۳۶

کارشناس شماره ۲

وقتتون بخیر لکه های طوسی به شکل پودر بودند؟ عکسشو میتونید بفرستید که ببینم سفیدک پودری هست یاخیر و زمان تعویض گلدون میتونید چندتا سوراخ دیگه از زیرگلدون ایجاد کنید که تهویه بهتر بشه و بین گلدون و زیرگلدونی چند سنگ بزرگ قرار بدید این کارهم به تهویه بهتر گلدون کمک میکنه

۱۴۰۰-۱۰-۲۹ ۰۱:۲۳:۴۵

بابایی

البته فکر نمیکنم چیزه مهمی باشه ولی قسمت بالا لکه دایره ای طوسی داره این برگ و چندتا از برگهای دیگه ام دوسه تا دیگه ام اینطورن دیروزم مجبور شدم سطح سنگهارو پیفرپاف بزنم سنگهارو کنار زدم هنوز خاک نمناکه دقیقا یه هفته از آبیاری قبلی گذشت

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۲۹ ۰۸:۴۶:۲۸

کارشناس شماره ۲

در عکسی که ارسال کردید مورد خاصی مشخص نیست ولی برای اطمینان با یک دستمال نیمه مرطوب سطح برگ و پاک کنید و ببینید بعد دو سه روز باز هم این حالت تکرار میشه؟ و حتما ببینید پشت برگ تارعنکبوت یابرجستگی خاصی داره؟ اگر داشت اطلاع بدید

۱۴۰۰-۱۰-۳۰ ۰۰:۰۷:۵۳
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@