پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

سارا افشاری

تعداد سوال: ۱

زرد شدن برگ فیکوس ویژه

تعداد بازدید ۳۵۶

سلام. من یک گیاه فیکوس لیراتا حدود سه هفته است که گرفتم.نور پنجره شمالی و غربی داره. با اینکه فروشنده گفته که تا یک سال لازم نیست خاک و گلدونش عوض بشه خاک گلدون خیلی خیلی سفته و اصلا امکان نفوذ هوا نداره بطوری که دفعات اول که بهش آب میدادم آب اصلا توی خاک نفوذ نمیکرد و از کناره های گلدان میرفت پایین و خارج میشد. بعد از 10 روز که متوجه این موضوع شدم سعی کردم کامل بهش آب بدم که کاملا سیراب بشه و با یک سیخ چوبی هم سعی کردم مقداری تخلخل توی خاک ایجاد کنم که خیلی فایده نداشت و با خشک شدن خاک دوباره به همون حالت سخت خودش برگشت. دیروز عصر که برگشتم خونه دیدم که برگهاش کاملا حالت آویزون پیدا کرده با اینکه 4 روز قبلش کامل بهش آب داده بودم. که با آب دادن مجدد دوباره برگاش به حالت خودشون برگشتن. غیر از چندتا برگ پایینش که تقریبا همون حالت افتاده پیدا کردن و حس میکنم رنگشون داره به زرد متمایل میشه. با این شرایط آیا لازمه خاک گلدون رو عوض کنم؟ چه خاکی مناسبه؟ چند روز یک بار بهش آب بدم و آیا گذاشتن دستگاه بخور سرد کنارش کمک کننده هست؟ آیا ماده ای برای تقویت خاک لازم داره؟

تصویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۲۶ ۲۳:۰۱:۳۳

سارا افشاری

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۲۶ ۲۳:۰۶:۲۱

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر لطفا ۴۵ دقیقه گلدان را در ظرف آب قرار بدید و نتیجه ی کار رو اطلاع بدید .

۱۴۰۰-۱۰-۲۷ ۰۰:۵۰:۰۷

سارا افشاری

سلام. من صبح کاری که فرمودید انجام دادم. تغییر خاصی توی حالت برگها نمی‌بینم. برگهای بالایی که ظاهراً خوبن ولی چندتا برگ پایینی روند زردشدنشون ادامه داره. از وقتی هم که گیاه رو گرفتم جوونه یا برگ جدیدی نداشته.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۲۷ ۱۹:۲۲:۰۲

کارشناس شماره ۱

کند بودن یا متوقف شدن رشد در این فصل طبیعیه چون فیکوس ها در این فصل در حالت رکود به سر میبرند . برای زرد شدن و ریزش برگهای پایینی باید گلدان در محیطی پرنور و با تهویه ی خوب قرار داشته باشه . و هرزمان خاک خشک بود آبیاری انجام بشه . بهار به بعد حتما هر دو هفته یکبار با کود کلات آهن تغذیه اش کنید .

۱۴۰۰-۱۰-۲۷ ۲۳:۵۰:۵۸

سارا افشاری

باشه ممنون. فقط این تغییر رنگ برگ دلیلش قارچ نمیتونه باشه؟ و الان نیاز به تعویض خاک گلدون نداره؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۰-۲۸ ۱۰:۱۷:۴۶

کارشناس شماره ۱

اگه تابحال بهش قارچ کش ندادید میتونید یکبار بهش بدید اما باید حتما شرایط محیطی رو هم از نظر تهویه مطلوب کنید چون در غیر اینصورت استفاده از قارچ کش تاثیر ی نخواهد داشت . خاک رو بها ر تعویض کنبد الان ممکنه شوک بهش وارد بشه .

۱۴۰۰-۱۰-۲۸ ۱۲:۰۱:۰۶

سارا افشاری

بازم ممنون. لطف میکنید بگید چه قارچ کشی مناسبه؟ و آیا باز گذاشتن پنجرا در طول روز باتوجه به دمای هوای الان (تهران) کمک میکنه؟

۱۴۰۰-۱۰-۲۹ ۰۹:۳۱:۴۴

کارشناس شماره ۱

چون الان هوا خیلی سرده نیازی نیست پنجره رو زیاد باز بزارید ، همینکه مقدار کمی لای پنجره باز باشه که هوا تعویض بشه کافیه ، سعی کنید در روزهایی که افتابی هستش اینکارو انجام بدید .قارچ کش سیستمیک باشه بهتره ، مثل کاربندازیم ، داخل خونه قارچ کش استفاده نکنید .

۱۴۰۰-۱۰-۳۰ ۰۱:۱۰:۳۶

سارا افشاری

من جمعه پیش گیاه رو با بردوفیکس آبیاری کردم و ضدتنش هم به برگاش اسپری کردم. الان بعد از 6 روز میبینم که باز برگاش اون حالت آویزان شدن رو پیدا کرده و هرچی به سمت پایین میاد هم این حالت شدیدتره. خاکش رو جک کردم درعمق 2 سانت هنوز یه مقدار رطوبت داره. آیا آبیاری انجام بدم؟ و اینکه این حالت افتادگی برگها میتونی دلیل دیگه ای داشته باشه؟ یه چیز دیگه اینکه برگهایی که لکه قهوه ای دارن یه قسمتهاییش حالت رنگپریدگی تقریبا سفید پیدا کرده که خشک هست اون قسمتش. برگی هم که افتاد قبلا همین حالت رو داشت. این آیا دلیلش همون قارچ هست؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۰-۱۱-۰۷ ۱۷:۴۰:۳۲

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . آبیاری و رطوبت کم و گرما و تهویه ی نامناسب محیط و تغییر محیط گیاه میتونه باعث افتادگی برگها بشه . اگه محیط گرمه یا سیستم گرمایشی پکیج یا شوفاژ و مانند اینها هستش حتما گلدان رو در محیطی که کمی خنکتر باشه و تهویه ی بهتری داشته باشه قرار بدید . اگه دوسانت از سطح خاک رطوبت زیاد داره ، آبیاری رو دیرتر انجام بدید اما اگه رطوبتش در حد متوسط یا کم هستش میتونید بهش آب بدید . وجود لکه ی سفید رنگ هم میتونه بعلت نامناسب بودن شرایط محیطی ایجاد شده باشه . اگه محیط شرایطش مناسب نباشه ، استفاده از قارچ کش تاثیری نداره .

۱۴۰۰-۱۱-۰۸ ۰۷:۱۱:۵۸
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@