پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

زهره حقی

تعداد سوال: ۴

حشرات سفید داخل گلدون ویژه

تعداد بازدید ۲۶۶۵

سلام. وقتتون بخیر. من ۲۰ روزی هست یه تعداد گلدون خریدم از جمله زامیفولیا خاکشان رو عوض کردم. فقط داخل گلدون زامیفولیام چند وقت پیش مقداری پوست موز خشکیده ریختم. بعد اون سه روز پیش اولین بار آبیاری کردم و امروز متوجه کپک تو سطح خاکش شدم. تمام پوست موزها و یک لایه از سطح خود خاک رو جمع کردم ولی متوجه حشرات سفید رنگ و ریز زیادی داخل خاک گلدون شدم. با اینکه سه روز پیش آبیاری کرده بودم امروزم با سم سوین آبیاری کردم و کمی خاک تمیز هم به سطح خاکش اضافه کردم. اون حشرات چی هستن و چیکار باید بکنم الان؟

۱۴۰۱-۰۱-۲۳ ۲۲:۴۴:۱۱

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر . استفاده از زباله های خانگی (حتی به صورت خشک شده ) در خاک گلدان میتونه برای گیاهان مشکلاتی از این قبیل ایجاد کنه ، بهتره کلا خاک را تعویض کنید و گلدان را با آب گرم بشویید و بعد از خشک شدن گلدان ، از خاک جدید استفاده کنید و گیاه را مجددا بکارید . زباله های خانگی حداقل ۶ ماه تا یکسال طی فرایندی ، باید کاملا پوسیده شوند و تبدیل به کمپوست شوند تا بتوان از آنها در ترکیب ِ خاکِ گلدان استفاده کرد .

۱۴۰۱-۰۱-۲۴ ۰۰:۰۶:۲۸

زهره حقی

خیلی ممنون. با وجودیکه دیروز آبیاری کردم و خاکش خیسه میتونم عوض کنم یا چند روز صبر کنم. البته نگرانم حشرات بزرگتر یا بیشتر هم بشن. و اینکه دوباره سم بدم یا نه؟ یه سوال دیگه اینکه من باقی گلدونهامم چک کردم. قاشقی و آگلونما و پتوس تو خاک اونهام از این حشرات بود ولی خیلی کم بطوری که اون قسمت از خاکی که کنار زدم فقط یدونه حشره دیدم. اونهارو چیکار کنم؟ سمپاشی کنم؟ اگر بله چه سمی

۱۴۰۱-۰۱-۲۴ ۰۷:۵۴:۵۴

زهره حقی

خیلی ممنون. با وجودیکه دیروز آبیاری کردم و خاکش خیسه میتونم عوض کنم یا چند روز صبر کنم. البته نگرانم حشرات بزرگتر یا بیشتر هم بشن. و اینکه دوباره سم بدم یا نه؟ یه سوال دیگه اینکه من باقی گلدونهامم چک کردم. قاشقی و آگلونما و پتوس تو خاک اونهام از این حشرات بود ولی خیلی کم بطوری که اون قسمت از خاکی که کنار زدم فقط یدونه حشره دیدم. اونهارو چیکار کنم؟ سمپاشی کنم؟ اگر بله چه سمی. یه مطلب دیگه اینکه من همه این گلدونهارو با هم خریدم. اونموقع روی ساقه اگلونما دوتا شپشک آردآلود دیدم و برشون داشتم از اون به بعد دیگه ندیدم آگلونمام درحال رشده فقط نوک یکی از براش داره زرد میشه که همون اول هم کمی زردی داشت و اینکه برگهای به ترتیب از قدیمی به جدید لکه های قهوه ای رنگی می افته. دیروزم که زامیفولیارو چک کردم یدونه شپشک آرد آلود دیدم و برش داشتم. امروز صبح که چک کردم فکر میکنم یدونه هم شپشک خیلی ریز دیدم فقط. حالا برای این مورد هم باید چه کنم؟

۱۴۰۱-۰۱-۲۴ ۱۱:۰۰:۲۵

کارشناس شماره ۱

ایرادی نداره میتونید خاک رو الان هم تعویض کنید اما سعی کنید از خاکی با زهکشی بهتر استفاده کنید که زودتر ، رطوبتش رو از دست بده ، بعد از تعویض خاک نیازی به سمپاشی مجدد نیست ، با کنترل رطوبت و تهویه ی مناسب ، شرایط را برای رشد حشرات نامساعد میشه و کمتر در خاک دیده میشن ، مشکلاتی که برای گیاهاتون پیش اومده به خاطر رطوبت و یا افراط و تفریط در آبیاری و گرما و تهویه ی نامناسب محیط ایجاد شده ، بهتره یکبار تمام گلدونها رو با سم کنفیدور سمپاشی کنید و از اون به بعد با کنترل شرایط ، از هجوم افات پیشگیری کنید . سمپاشی را در هوای آزاد و دور از نور زیاد ، انجام بدید و از ماسک و دستکش استفاده کنید .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
حشره کش ایمیداکلوپراید (سم کنفیدور)
۱۴۰۱-۰۱-۲۴ ۲۳:۵۵:۰۱

زهره حقی

خیلی ممنون بابت راهنماییتون. همین یبار کافیه سمپاشی؟ و بلافاصله بعد تعویض با سم آبیاری کنم؟ فقط اینکه دو روزه روی نوک بعضی برگهای قطره آب میبینم درحالیکه از باقی گلدونها فاصله داره وقتی غبارپاشی میکنم به این گلدون نمیرسه. دلیل خاصی داره؟ در مورد آلگونما هم میفرمایین دلیل لکه های قهوه ای چیه؟

۱۴۰۱-۰۱-۲۵ ۰۶:۵۵:۵۴

زهره حقی

۱۴۰۱-۰۱-۲۵ ۰۶:۵۸:۳۶

زهره حقی

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۱-۲۵ ۰۷:۰۱:۲۳

کارشناس شماره ۱

بله فعلا یکبار سمپاشی کافیه ، نه بعد از سمپاشی نباید گیاه آبیاری بشه چون سم شسته میشه ، حداقل یک الی دوروز اب ندید ، وجود قطرات اب ممکنه واکنش گیاه بصورت تعریق ، بعلت نوسان دمای محیط یا شرایط نامناسب محیطی باشه ، به آگلونما کود میدید ؟

۱۴۰۱-۰۱-۲۵ ۰۸:۰۵:۳۴

زهره حقی

گلدونهام رو تازه خریدم و کود هم به تازگی تهیه کردم هنوز فرصت کوددهی نداشتم.

۱۴۰۱-۰۱-۲۵ ۰۸:۱۲:۳۷

زهره حقی

ساقه های کوچکتر زامیفولیام داره رو به زردی میره تا چند روز پیش یک ساقه بود الان یکی دوتای بقیه هم رنگشون داره تغییر میکنه. از همین حشرات میتونه باشه؟ یا شپشک آرد آلودی که گفتم یکبار پشت یکی از برگهاش دیدم؟

۱۴۰۱-۰۱-۲۵ ۰۸:۱۴:۴۰

کارشناس شماره ۱

افت و افراط و تفریط در ابیاری میتونه عامل ِ سرعتِ زرد شدن برگها باشه بهتره از خاک درش بیارید و وضعیت ریشه ها رو از نظر پوسیدگی یا خشکی بررسی کنید . و بعد گیاه را در خاک جدید بکارید .

۱۴۰۱-۰۱-۲۵ ۲۳:۵۰:۳۹

زهره حقی

ممنونم از راهنماییتون. حتما اینکار رو انجام میدم و خاک گلدون رو هم تعویض میکنم. اگر دیدم ریشه ها یا ریزوم آسیب دیده چیکار کنم؟ ریشه های آسیب دیده رو جدا کنم و خود ساقه آسیب دیده کنار باقی ساقه ها بمونه؟

۱۴۰۱-۰۱-۲۵ ۲۳:۵۹:۰۸

کارشناس شماره ۱

بله ریشه های آسیب دیده باید کاملا جدا بشن . حتی اگه مجبور شدید میتونید تمام ریشه های پوسیده رو قطع کنید و ساقه ی سالم رو در آب قرار بدید تا دوباره ریشه دار بشه .

۱۴۰۱-۰۱-۲۶ ۱۱:۴۲:۱۱

زهره حقی

بسیار سپاسگزارم از اینکه وقت گذاشتید و راهنمایی کردید. سوالات من هم خیلی زیاد شد. در مورد آگلونما هم میتونین کمکم کنین؟

۱۴۰۱-۰۱-۲۶ ۱۱:۵۰:۱۶

زهره حقی

سلام من خاک گلدان رو تعویض کردم و ریشه ها و ریزوم هارو چک کردم ظاهرا مشکلی نداشتن سفت و مستحکم بودن. در اینصورت ممکنه زرد شدن برگها بازم ادامه داشته باشه؟ ضمنا الان که خاک آلوده رو جدا کردم و ریشه ها هم کمی هوا خوردن تا گلدان خشک بشه و مجدد بکارم نیازی هست کود یا آبیاری کنم؟ البته هم به گلدان هم ریشه ها قارچ کش اسپری کردم

۱۴۰۱-۰۱-۲۶ ۱۵:۴۹:۲۱

کارشناس شماره ۱

اگه ریشه سالم بوده پس اب به اندازه ی کافی دریافت نمیکرده ، چون زرد شدن برگها هم میتونه در اثر آبیاری زیاد باشه و هم اب کم و البته کمبود مواد غذایی مثل آهن هم باعث زردی برگها میشه ، مدتی سعی کنید مقدار آبی که تو گلدون در هر نوبت آبیاری میریزید بیشتر باشه تا ریشه به اندازه ی کافی اب دریافت کنه مخصوصا اگه محیط گرمه ، البته قانون خشکی خاک رو قبل از اب دادن حتما مورد توجه قرار بدید . میتونید کوددهی با کود آهن رو شروع کنید البته فعلا با دوز کم .

۱۴۰۱-۰۱-۲۶ ۲۲:۵۱:۲۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@