پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

مهشید باریکانی

تعداد سوال: ۱

لوله‌ای شدن برگ زامیفولیا ویژه

تعداد بازدید ۲۹۴

من یک گیاه زامیفولیا رو ۷ ماهی هست که دارم، همیشه خوب بود حالش ولی چند هفته‌ای میشه که برگ‌هاش لوله‌ای شدن و حس میکنم دارن زرد هم میشن. آبیاری هم هر ۱۰ روز یکبار میکنم و کود فسفر هم یکی در میون به عنوان وعده‌ی آبیاری میدم. هیومیک اسید هم ۲ ماه یکبار. الان ۲ روز هم هست که براش جزیره درست کردم. فاصله‌اش از پنجره هم حدود ۲ متره و نور هم خوبه (مستقیم نیست اصلا)

تصویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۲-۰۳ ۱۶:۳۹:۱۲

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر ، آیا بین دو آبیاری اجازه میدید خاک نسبتا خشک بشه ؟ کوددهی زیاد انجام شده استفاده ی بیش از اندازه از کودهای شیمیایی میتونه گیاه رو دچار مسمومیت کنه

۱۴۰۱-۰۲-۰۳ ۲۳:۵۴:۳۶

مهشید باریکانی

بله، با سیخ چوبی چک میکنم و بعد آب میدم. در مورد زیاده‌روی مصرف کود در این مدت در مجموع بهش ۴ دفعه کود دادم هیومیک اسید هم ۳ بار دادم نمیدونم حالت خود گیاهه یا نه ولی روی ساقه‌ی گیاه این لک‌ها رو هم دیدم که تصویر میذارم. راه حلش چیه حالا؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۲-۰۴ ۰۰:۰۰:۳۳

مهشید باریکانی

در کوددهی اصلا افراط نکردم، آبیاری هم هر زمان که خاک خشک بوده انجام شده.

۱۴۰۱-۰۲-۰۴ ۰۰:۰۲:۳۳

کارشناس شماره ۱

این لکه ها به مرور روی گیاه ایجاد میشن . نوعی قارچ هستند که در اثر افراط و تفریط در آبیاری یا نوسان دما یا تهویه ی نامناسب ایجاد میشه . فعلا کوددهی رو متوقف کنید اگر روند زردی ساقه سرعت پیدا کرد بهتره گیاه رو از خاک خارج و وضعیت ریشه رو چک کنید . آیا روی سطح خاک تغییر رنگ داده ؟ مثلا نارنجی یا قهوه ای ؟

۱۴۰۱-۰۲-۰۴ ۰۰:۱۹:۴۲

مهشید باریکانی

نه سطح خاک تفاوتی پیدا نکرده، فقط برگ‌ها دارن لوله‌ای میشن. پس فقط دیکه کود ندم؟ از قارچ کشی چیزی باید استفاده کنم؟ جزیره خوبه براش باشه؟ یعنی ممکنه رطوبت کم اینجوری کرده باشه؟

۱۴۰۱-۰۲-۰۴ ۰۰:۲۳:۲۵

کارشناس شماره ۱

بله جمع شدن برگها میتونه بعلتهای گرمای ناگهانی و کمبود رطوبت و یا مشکلات ریشه هم ، اتفاق بیافته . گاهی اوقات نوسان ناگهانی دما میتونه باعث جمع شدن برگها بشه . اما چون ساقه در حال زرد شدن هستش بهتره ریشه ها از نظر سلامت چک بشن. گلدان اصلی را از داخل اون گلدان حصیری دربیارید .

۱۴۰۱-۰۲-۰۴ ۰۰:۳۷:۴۲

مهشید باریکانی

خب الان در مورد چک کردن ریشه راهنمایی میکنید؟ از خاک خارج کنم بعدش چی؟ و مجدد در چه نوع خامی بکارم؟

۱۴۰۱-۰۲-۰۴ ۰۱:۰۰:۴۳

مهشید باریکانی

میشه لطفا کامل راهنمایی کنید؟! من نمیدونم چیکار کنم

۱۴۰۱-۰۲-۰۴ ۱۹:۳۸:۳۱

کارشناس شماره ۱

گیاه رو از خاک خارج کنید و ریشه رو با اب بشورید اگر ریشه پوسیدگی داره یا اینکه خشکیده شده ریشه ها ی آسیب دیده رو قطع کنید ریزوم یا همون غده ی انتهای ساقه رو چک کنید که چروک یا نرم نشده باشه ، باید سفت و سالم باشه ، بعد گیاه را در خاک سبک با زهکشی خوب بکارید میتونید از خاک مخصوص زاموفیلیا که در بازار موجوده استفاده کنید سعی کنید گلدان را متناسب با حجم ریشه انتخاب کنید و زیاد بزرگ نباشه . بعد در ته گلدان لایه ی زهکش بریزید حدود ۵ سانت این لایه میتونه تکه های سفال شکسته و یا سنگریزه و زغال باشه و بعد مقداری خاک بریزید و گیاه رو روی خاک قرار بدید و اطرافش را با ریختن خاک پر کنید . اگر خاک رطوبت داره نیازی به آبیاری نیست فقط بعد از اینکه خاک نسبتا خشک بود گیاه رو آبیاری کنید اگر سوالی در این مورد دارید در خدمتتونم

۱۴۰۱-۰۲-۰۵ ۰۰:۴۹:۵۰
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@