پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

امید غفاری

تعداد سوال: ۳

لوله ای و باریک شدن برگهای یکی از شاخه های سانسوریا از پایه ویژه

تعداد بازدید ۳۷۸

با عرض سلام و خسته نباشید، من یک گلدان قبل از عید خریداری کردم که چند شاخه داره و هر شاخه چند برگ، دقیقا خاطرم نیست ولی فکر میکنم همه این شاخه ها به هم متصل هستند، در گلفروشی گلدان رو عوض کردم و گلدان سفالی گرفتم و خاک هم با زهکشی مناسب براش در نظر گرفته شد. به خاطر لکه قهوه ای رنگی که دور طوقه یکی از شاخه ها بود 10 روز پیش با قارچ کش الیت ابیاری کردم و دور طوقه هم کمی دارچین پاشیدم. البته به نظر میومد لکه ها قدیمی بودن اما محض احتیاط قارچ کش دادم، تا اینکه چند روز پیش متوجه شدم برگهای شاخه دیگری که سه برگ بیشتر نداره از پایه جمع و باریک شده و یکی از برگها هم از پایه خم شده. لازمه که توضیح بدم ابیاری رو به صورت تقریبا منظم انجام دادم و مطمئنم که تا قبل خشک شدن خاک ابیاری نکردم چون هر دفعه با سیخ چوبی تا پایین ترین سطح خاک رو چک میکنم ولی شاید در هر نوبت چند روزی دیرتر از موعد اب داده باشم، فقط چند روز. در ضمن گلدان نزدیک تلویزیون و به دور از نور مساعد بود که بلافاصله با دیدن این مشکل جابجا کردم و نزدیک پنجره بردم، در طی هفته گذشته هم سعی کردم هر روز خاک رو چک کنم تا به محض خشک شدن ابیاری کنم و گیاه تشنه نمونه، خودم فکر میکنم از دیر اب دادن و نور کم باشه ولی با اینحال خواستم با شما مشورت کنم تا نظر کارشناسی بهم بدین. ایا باید صبر کنم تا ببینم با ابیاری بیشتر این برگها سر حال میشن یا اینکه باید گیاه رو دربیارم و ریشه رو بررسی کنم؟ در ضمن خاک این گلدان زود خشک میشود در واقع اول فکر میکردم دو هفته ای یکبار نیاز به اب داره اما الان با چک کردن مداوم احساس میکنم 5 روزی یکبار ابیاری لازم داره. بقیه شاخه ها الان وضعیت خوبی دارن فقط نگرانم که به اونها هم اسیب برسه

تصویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۲-۰۹ ۲۱:۵۴:۰۵

امید غفاری

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۲-۰۹ ۲۱:۵۶:۵۳

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقت بخیر . خاک گلدان به نظر مناسب نیست ، بهتره گیاه از خاک درآورده و ریشه چک بشه . قسمتهایی از برگ که زرد شده به حالت قبل بر نمیگرده میتونید اون برگها رو جدا کنید و قسمتهای سالمش رو دوباره ریشه دار کنید و به گلدونتون اضافه کنید ، گیاهان نباید در کنار سیستم های صوتی و تصویری و مانند اینها قرار داشته باشن چون دچار آسیب میشوند . اگر روی سطح خاک گلدان املاح اب رسوب کرده یا حس میکنید خاک بی کیفیت شده ، حتما خاک رو تعویض و از خاک مخصوص سانسوریا استفاده کنید .

۱۴۰۱-۰۲-۱۰ ۰۱:۳۲:۳۷

امید غفاری

سلام مجدد، من گیاه رو از خاک دراوردم و خدا رو شکر ریشه اون سالم سالمه، حتی روی شاخه های دیگه چند تا پاجوش داره، فقط همین شاخه خراب شده و ریشه زیرش هم هیچ پوسیدگی نداره همونطور که در عکسها هم میبینید، به نظرتون چیکار کنم؟ شاخه رو از پایین ترین نقطه نزدیک ریشه قطع کنم؟ چون ریشه یکدست خیلی خوبی داره نمیخوام ریشه رو بشکنم و شاخه ها رو تفکیک کنم. میتونم فقط همین شاخه رو از نزدیکترین نقطه به ریشه ببرم که دیگه خرابی به ریشه نرسه?

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۲-۱۰ ۱۲:۲۹:۵۰

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

بله میتونید ساقه ی آسیب دیده رو قطع کنید . با کنترل آبیاری و شرایط محیطی از پیشرفت این مشکل جلوگیری میکنید . چون الان فصل رشد هستش بهتره در هر نوبت آبیاری ، به اندازه ی کافی به گیاه آب بدید و البته قبلش حتما خاک رو از نظر رطوبت تست کنید . دادن کود فسفر بالا ماهی یکبار براش مفیده هم برای توسعه ریشه و هم پاجوش دهی .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10
۱۴۰۱-۰۲-۱۱ ۰۰:۳۸:۴۲
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@