پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

کیوان

تعداد سوال: ۳

خاک کوکوچیپس ویژه

تعداد بازدید ۶۶۷

درود بر شما. گلدانهای زامفولیا و یه دونه سانسوریا دایموند رو خاکشون رو عوض کردم. ریشها همه سالم و گلها سرحال خدا رو شکر. توی خاک کوکوچیپس خودم یه مقداری خاک برگ و ورمی کولیت و پیت ماس اضافه کردم. خود خاکش از ترکیب درشت پرلیت و تکهای درشت الیاف نارگیل کمپوست جنگل لیگا و ذغال تشکیل شده بود. قبلا رو سانسوریا دوستان امتحان کردن و خیلی خوب نتیجه گرفتن. حالا سوال من اینه آب دهی این مدل خاک فرق داره ؟؟؟ من گلدان رو تعویض کردم با هیومیک اسید آبیاری کردم. زهکش کف گلدان عالی . اما هر چی آب میدم از کف خارج نمیشه. دست نگهداشتن زیاده روی نکردم گفتم بپرسم. تمام خاک خیس هست اون الیاف تکه تکه شده چیپس مانند رو با دست فشار بدی آب ازشون خارج میشه . خیلی هم پوک و سبکه فقط سوالم لینه ابیاریش لم خاصی داره .؟؟ اونقدر بدم تا از کف بزنه بیرون ؟؟؟ممنون میشم جواب بدین. تصویر خاک هم تو گلدان مشخصه

تصویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۳-۱۴ ۱۸:۴۹:۱۲

کیوان

در مورد زامفولیای ابلق که کارشناس محترم ۱ در جریانش هست. پاجوشش توی جابجایی سرشاخش آسیب دیده بود که زدم. بعد دیدم استوپه کرده. اگر خاطرتون باشه بهتون گفتم قلمه بگیرم گفتین قلمه بگیر ازش. توی آب ریشه دارش کردم خیلی ریشه ی خوب و سرحالی هم داد. منتقل کردم به خاک الان یه ۲۰ روزی هست که توی خاکه . حالا سوالم اینه اون دوتا برگ بالایی که نصفه و نیمه باز شده بودن رو بزنم ؟؟ باشه رو قلمه قوت و زور قلمه رو نمیگیره ؟؟؟ توی عکس مشخصه ۴ تا برگ داره ۲ تای بالا منظورم هست. پایینی هم همچین نارس در اومده بود و رشد نمی‌کرد و سفید نشد. ولی ساقش چوبی و خوب بود که ریشه دار شد. ممنون میشم جواب بدین.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۳-۱۴ ۲۰:۱۲:۱۱

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر . کوکوچیپس بیشتر در ترکیب خاک ارکیده ها کاربرد داره چون علاوه بر زهکشی خوب ، رطوبت زیادی را در خود نگه میداره ، خاک سانسوریا بهتره بافتی متوسط داشته باشه و زیاده از حد سبک نباشه ، اگر در ترکیب خاک کوکوپیت یا کوکوچیپس یا پیتماس وجود داشته باشه باید آبیاری بسیار کمتر انجام بشه ، برای تعیین زمان آبیاری بهترین ملاک ، خشک بودن خاک گلدان هستش .

۱۴۰۱-۰۳-۱۴ ۲۱:۴۰:۳۶

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . کوکوچیپس بیشتر در ترکیب خاک ارکیده ها کاربرد داره چون علاوه بر زهکشی خوب ، رطوبت زیادی را در خود نگه میداره ، خاک سانسوریا بهتره بافتی متوسط داشته باشه و زیاده از حد سبک نباشه ، اگر در ترکیب خاک کوکوپیت یا کوکوچیپس یا پیتماس وجود داشته باشه باید آبیاری بسیار کمتر انجام بشه ، برای تعیین زمان آبیاری بهترین ملاک ، خشک بودن خاک گلدان هستش .

۱۴۰۱-۰۳-۱۴ ۲۱:۴۱:۲۲

کارشناس شماره ۱

در مورد زاموفیلیا ، ایرادی نداره بزارید اون دوتا برگ باقی بمونه ، تو این مرحله با کود فسفر بالا تغذیه اش کنید . تا ریشه پر کنه و شروع به جوانه زنی کنه ، با رشد کردن جوانه های جدید این ساقه که قلمه بوده به مرور از بین میره .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10
۱۴۰۱-۰۳-۱۴ ۲۱:۴۳:۵۵

کیوان

ممنون از راهنماییتون. من گلدانهای زامفولیا رو هم با همون خاک کوکوچیپس تعویض کردم. پس اگر حواسم به ابیاریشون باشه مشکلی پیش نمیاد درسته ؟؟؟ یا نه فکر دیگه ای بکنم.

۱۴۰۱-۰۳-۱۴ ۲۱:۴۶:۳۹

کارشناس شماره ۱

پیشنهاد میکنیم خاک رو اصلاح کنید ، چون برای کنترل آبیاری در فصل سرد قطعا با مشکل مواجه میشید .

۱۴۰۱-۰۳-۱۴ ۲۱:۵۰:۴۸

کیوان

حقیقتش ما تو خوزستان فصل سرد نداریم خدا رو شکر، کلا گرمه. باشه چشم برم ببینم چیکار میتونم کنم . ممنون از راهنماییتون.

۱۴۰۱-۰۳-۱۴ ۲۱:۵۵:۰۷

کارشناس شماره ۱

موفق باشید

۱۴۰۱-۰۳-۱۵ ۰۶:۲۳:۲۷

کیوان

من شاید سوالم رو بد مطرح کردم. این خاکی که عوض کردم برای زامفولیا روش زده خاک سبک. کوکوچیپس خالی نیست اما داخلش تکهای الیاف نارگیل اندازه ی حبه ی قند داره. با خاک برگ و ورمی کمپوست و ذغال و پوکه ی معدنی و پرلیت درشت میکس شده که خودم هم مقداری ورمی کولیت و یه خورده پیت ماس بهش اضافه کردم.عکسش رو هم میفرستم. ببینید اگر مناسب نیست تا خاکش رو دوباره تعویض کنم. ممنون

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۳-۱۵ ۱۶:۱۴:۴۵

کارشناس شماره ۱

الان بافت خاکتون طوری هستش که وقتی یک مشت خاک برمیدارید بیش از ۵ تکه کوکوچیپس داخلش باشه ؟

۱۴۰۱-۰۳-۱۶ ۰۱:۱۶:۴۶

کیوان

نه همون حدود ۵ ۶ تا دونه. کوچیک و بزرگ داره . تکه ی بزرگ نه ۵ تا نیست اما با قطعات ریز تر حساب کنی آره ۶ ۷ تا هم داره که مثلا ۳ تاش بزرگن ۳ .۴ تاش کوچک

۱۴۰۱-۰۳-۱۶ ۰۱:۲۴:۱۴

کارشناس شماره ۱

اوکیه ولی بازم آبیاری باید بسیار کنترل شده انجام بشه چون احتمال پوسیدگی زیاده.

۱۴۰۱-۰۳-۱۶ ۰۱:۲۶:۴۷

کیوان

من اشتباه کردم این خاک خودش نم داشت من نباید بعد از تعویض آب میدادم بهش. بله درسته اگر عادی ۱۰ روز یکبار آب میدادم الان ۱۵ روزم زیاده براش. یه نمه آب میدی قشنگ خیس و نمدار میشه. امروز یه خورده خاکشو زیر رو کردم خشک‌تر شده. فقط موندم این بار گل رو خراب نکنه ابیاریم. وگرنه کلا حواسم هست بهش که چه وقت و چقدر آب بدم. همین که دیشب آب دادم رو نگرانشم. از طرفی هم ترسیدم دوباره گل رو از خاک در بیارم یه شوک دیگه ببینه . فعلا دست نزدم. نظر شما چیه ؟؟

۱۴۰۱-۰۳-۱۶ ۰۱:۳۵:۱۱

کارشناس شماره ۱

بهترین روش برای تعیین زمان آبیاری زامیفولیا خشک بودن کامل خاک هستش ، حالا ممکنه گاهی اوقات ۱۰ روز یکبار خشک بشه و گاهی اوقات ۲۰ روز یکبار که بستگی به بافت خاک ، سایز گلدون و دما داره ، اگر بین دو آبیاری ، قانونِ خشکی خاک رو رعایت کنید مشکلی پیش نمیاد اما چون الان گیاه ، جوان هستش و احتمال شکستگی وجود داره ، بهتره کمی صبر کنید .

۱۴۰۱-۰۳-۱۶ ۲۱:۳۳:۵۴
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@