پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

محمد علی عرب پور

تعداد سوال: ۱

پژمرده شدن یاس هلندی ویژه

تعداد بازدید ۴۲۸۱

سلام . من دو ماه پیش ۳ عدد یاس هلندی ۳ متری خریدم و در باغچه کنار دیوار کاشتم. الان دو هفته هست که برگ ها پژمرده و اویزان شده اند و دیگر برگ جدید رشد نمیکند و گیاه دیگر شاداب نیست. باغچه باریک است و کنار دیوار به همین دلیل خاک باغچه افتاب نمیخورد و همیشه مرطوب است ولی من روزی یک بار ابیاری میکنم. لطفا تشخیص خود را بفرمایید.

تصویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۴-۰۵ ۱۸:۲۲:۴۳

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر ، لطفا گیاه را با دقت مورد بررسی قرار بدید و ببینید اثری از آفت ، یا چیزِ غیرعادی روی ساقه و زیر و روی برگها مشاهده میکنید یا خیر ؟

۱۴۰۱-۰۴-۰۶ ۰۱:۲۷:۲۲

محمد علی عرب پور

سلام گیاه را برسی کردم حشره ای ندیدم ولی بعضی از برگ ها حالت سوختگی دارند

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۴-۰۶ ۱۲:۲۱:۱۹

محمد علی عرب پور

میزان ابیاری در باغچه چقدر باید باشه.؟ چون کنار دیوار هست و خاک باغچه بخاطر بزرگی یاس ها افتاب نمیخوره باغچه همیشه مرطوبه

۱۴۰۱-۰۴-۰۶ ۱۶:۴۵:۱۶

کارشناس شماره ۱

اگر فاصله ی گیاه با دیوار خیلی کم باشه ، بعلت دمای بالای این روزها گیاه دچار سوختگی برگ میشه ، بهتره کمی گیاه رو با هرس کردن خلوت کنید تا هوا به خوبی از لابه لای شاخ و برگها رد و بدل بشه . ابیاری باید زمانی که خاک نسبتا خشکه انجام بشه و در زمان آبیاری گیاه رو سیراب کنید . در زمانی که خاک مرطوب یا خیس هستش ، نیازی به آبیاری نیست . سعی کنید آبیاری رو غروبها و زمانی که هوا کمی خنکتر هستش انجام بدید .

۱۴۰۱-۰۴-۰۶ ۲۳:۴۳:۳۱

محمد علی عرب پور

برای تقویت گاه توی این فصل کود لازمه بدم اگر لازمه چه گودی مفیده؟ و اینکهاگر برگ های یاس هلندی در زمان افتابی بودن هوا خیس بشود باعث سوختن برگ میشود یا نه؟

۱۴۰۱-۰۴-۰۷ ۱۵:۱۸:۵۶

کارشناس شماره ۱

فعلا چون هوا رو به گرم شدن هستش ممکنه با کوددهی ، گیاه دچار آفت بشه ، بهتره برای تقویت خاکش اسفند ماه و اوایل پاییز به خاکش کود حیوانی کاملا پوسیده اضافه کنید اگر هم نتونستید این کود رو تهیه کنید میتونید از کود سوپر فسفات استفاده کنید به اینصورت که در اطراف گیاه روی خاک شیار ایجاد کنید و سومر فسفات گرانول ، را داخل شیار بریزید و روش رو با خاک بپوشونید . اینکار را یکبار در اوایل پاییز انجام بدید . و در اوایل بهار هم از کود سوپر ازت گرانول به روشی که بیان شد استفاده کنید . این کود را میتوانید از فروشگاه های لوازم کشاورزی تهیه کنید . بله قطعا خیس بودن برگها در زمانی که نور و دما زیاده باعث آسیب میشه . آبیاری و شست و شوی برگها رو شبها انجام بدید .

۱۴۰۱-۰۴-۰۷ ۲۲:۳۶:۵۲

محمد علی عرب پور

سلام من ۳ یاس هلندی بزرگ در باغچه دارم الان حدود ۲ ماه اسن که هیچ برگ جدیدی روی انها رشد نکرده و گیاه با سرعت کم درحال کم پشت شدن است ایا الان میتوانم از کود ازت استفاده کنم؟ اگر بله به چه میزان باشد؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۴-۲۲ ۲۳:۲۸:۴۵

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر . هرس هم انجام میدید ؟ چون تو باغچه هستش اسفندماه خاک رو با کود دامی کاملا پوسیده تقویت کنید

۱۴۰۱-۰۴-۲۳ ۰۱:۲۶:۳۷

محمد علی عرب پور

سلام .۲۰ روز پیش کمی هرس کردم .به این شکل که شاخه هایی که گل داده بود و گل ه خشک شده بود ۱۰ سانت کوتاه کردم. کافیه ؟ یا به هرس بیشتری نیازه؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۴-۲۳ ۰۹:۵۰:۲۵

کارشناس شماره ۱

سعی کنید کمی گیاه رو با هرس کردن ، خلوت کنید طوری که انقدر انبوه و شاخه ها در هم نباشه چون با توجه به اینکه گیاه در کنار دیوار قرار داره با خلوت کردن ساقه ، تهویه ی هوا از لا به لای شاخه ها بهتر انجام میشه و دمای زیاد باعث سوختگی برگها نمیشه . روی گیاه هم در زمان آبیاری آب میریزید ؟ آبیاری رو چه موقع از روز انجام میدید ؟

۱۴۰۱-۰۴-۲۳ ۱۵:۰۰:۰۰

محمد علی عرب پور

بله مو قع ابیاری برگ ها رو هم خیس می کنم. معمولا ۱۰ صبح یا ۱۰ شب ابیاری میکنم. ورمی کمپوست میخوام به خاکشون اضافه کنم. مشگلی نداره؟ محدودیتی در مقدار نداره؟ روی خاک بریزم یا چال کنم؟

۱۴۰۱-۰۴-۲۳ ۱۵:۳۲:۳۳

کارشناس شماره ۱

۱۰ صبح دیگه اینکارو انجام ندید ،آبیاری و شست و شوی گیاه رو در این فصل ، شبها انجام بدید ، سعی کنید برگهای آلوده رو حذف کنید . فعلا چون هوا گرمه کود ندید . پاییز به خاکش ورمی کمپوست اضافه کنید به این صورت که خاک سطح رو با ورمی کمپوست مخلوط کنید .

۱۴۰۱-۰۴-۲۳ ۲۳:۱۰:۴۸

محمد علی عرب پور

بعضی از برگ های خیلی کوچک نوکشان سوخته. مشکل چیست؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۴-۲۴ ۱۹:۳۰:۳۲

کارشناس شماره ۱

اونم میتونه بعلت مشکلات آبیاری باشه . البته دمای خیلی بالا یانوسان دما ، هم میتونه باعث بروز این مشکل بشه . سرشاخه های جوان را قطع کنید

۱۴۰۱-۰۴-۲۵ ۰۲:۱۸:۳۲

محمد علی عرب پور

پشت بعضی از برگ ها این لکه های برجسته قهوهای رنگ وجود دارد. افت هستند؟ چه کنم؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۴-۲۷ ۱۵:۰۸:۲۱

کارشناس شماره ۱

بله شپشک سپردار هستش . اگر تعداد افت کم هستش ، حذف برگهای آلوده کافیه در غیر اینصورت با سمی سیستمیک مثل کنفیدور سمپاشی انجام بدید بصورت آبیاری انجام بدید بهتر هستش

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
حشره کش ایمیداکلوپراید (سم کنفیدور)
۱۴۰۱-۰۴-۲۷ ۲۳:۲۸:۲۵

محمد علی عرب پور

چه مقدار از کنفیدور رو در اب حل کنم و برای ۳ ساس هلندی ۳ متری چقدر در باغچه برای ابیاری و چند مرتبه استفاده کنم؟ وجود مورچه روی ساقه و برگها هم به دلیل ای افت هست یا مشکل دیگه ای وجود دارد؟ توی عکس زیر هم میتونید ببینید تعدادی از برگ ها خورده شده اند .من افتی نمی بینم .این امکان وجود دارد که افتی قبلا برگ ها را خورده و الان برطرف شده و فقط اثار ان باقی مانده؟

۱۴۰۱-۰۴-۲۸ ۱۰:۳۱:۲۶

محمد علی عرب پور

سپر دار ها کاملا خشک هستند و هیچ شیره یارطوبتی داخل یا اطراف انها نیست.من یاس ها رو ۳ ماه پیش خریدم و توجه به برگ ها نکردم. ایا ممکن است سپردار ها قبلا ایجاد و بعد با اقدام باغبان از بین رفته باشند و فقط اثار انها باقی مانده باشد؟ چه گونه بفهمم که زنده هستند یا فقط سپر انها است که باقی مانده؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۴-۲۸ ۱۰:۳۶:۰۷

کارشناس شماره ۱

سپر دارها اگه در محال فعالیت باشند ، به مرور روی گیاه تعدادشان زیاد تر میشه و گیاه بیحالتر و ضعیفتر میشه و از این طریق متوجه خواهید شد که این آفات هنوز در حال فعالیت هستند . بله وجود مورچه روی گیاه نشانه ی وجود آفاتی مثل شته ها و شپشک هاست ، کنفیدور را طبق دستور روی بسته ، در آب حل کنید و بصورت آبیاری و اسپری کردن گیاه رو سمپاشی کنید ، اینکار رو شب انجام بدید بهتره قبلش گیاه آبیاری نشده باشه ، سمپاشی را دوبار با فاصله ی دو هفته انجام بدید.

۱۴۰۱-۰۴-۲۹ ۲۲:۵۲:۳۳
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@