پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

مهران

تعداد سوال: ۱

ظاهر شدن لکه های سیاه ویژه

تعداد بازدید ۲۸۹

سلام، علت کم رشد شدن گیاه زامیفولیا و پدیدار شدن لکه های سیاه رو برگ های ساقه های قدیمی به چه علت؟ ساقه هم وضعیت چروکیده ای پیدا کرده و بعضی برگ ها خمیده و نازک شدن در کل وضعیت گیاه شاداب نیست ساقه های قدیمی همگی حالت خم شدگی بهشون دست داده اینم بگم خاک و گلدونشو پارسال عوض کردم و از اون موقع یک پاجوش زده ولی الان حدود ۷ الی ۸ ماهی میشه که گیاه رشد بسیار کمی داشته و متوقف شده

تصویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۴-۲۹ ۱۸:۳۵:۳۹

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقت بخیر لطفا بفرمایید نحوه ی آبیاری به چه صورته؟

۱۴۰۱-۰۴-۳۰ ۰۱:۲۷:۲۲

مهران

هر هفته یا ۱۰ روز یک بار البته گیاه به مدت یک ماه تشنگی کشید چون کسی نبود بهش آب بده ساقه های قدیمی شل شدن و چروک رو ساقشون کاملا قابل مشاهده، برگ هم عکس براتون فرستادم که مقداری سیاهی ایجاد شده و در همه برگ های این قسمت قابل مشاهده ، ممنون میشم بگید علت ایجاد این نقطه ها چیه و همچنین چی کار کنم گیاهم دوباره به وضعیت عادی برگرده عکس ساقه هم ضمیمه کردم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۴-۳۰ ۰۱:۵۲:۲۷

کارشناس شماره ۱

آبیاری نادرست باعث چروک شدن ساقه شده البته احتمال داره ریشه هم کمی آسیب دیده باشه ، بهرحال کمی از سطح خاک رو بردارید و خاک تازه بریزید ، بین دو آبیاری اجازه بدید خاک کاملا خشک بشه و بعد در زمان آبیاری گیاه رو کاملا سیرآب کنید . این شیوه ی آبیاری برای این فصل هستش و طبیعتا در پاییز و زمستان باید آبیاری را کمتر انجام بدید . لکه های سیاه روی ساقه نوعی قارچ هستند اما نگران کننده نیستند . الان مهمترین چیز برای گیاهتون کنترل آبیاری هستش . کود کلات آهن و هیومیک اسید و کود فسفر بالا از بهار تا اواخر تابستان داده شود .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10 کود مایع هیومیک اسید protect nature کلات آهن
۱۴۰۱-۰۴-۳۱ ۰۱:۰۱:۵۹

مهران

یعنی شما احتمال میدین ریشه اسیب دیده باشه؟ به خاطر تشنگی یا آبیاری بیش از حد؟ برای ترمیمش باید چه کاری انجام بدم؟ البته من امروز بعد یک هفته دیدم خاکش خشک شده دوباره آبیاری کردم ، البته بیشتر آب از کف گلدون خارج شد چون زهکشی انجام دادم. ضمنا این نوع قارچ روی حدود ۱۰ برگ و قسمتی از ساقه آخرین پاجوش دیده میشه ، باید چی کار کنم که روندش متوقف شه؟ از اینکه قارچ گرفته خیلی نگران شدم. اصلا این قارچ چه جوری سرایت پیدا کرده به گیا؟ عکس ساقه هم ضمیمه کردم.

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۴-۳۱ ۰۱:۱۴:۰۸

کارشناس شماره ۱

بله احتمالش وجود داره . اما بهرحال با کنترل آبیاری گیاه دوباره سرحال و شاداب میشه . معمولا گیاهان زمانی که در محیطی مرطوب و با تهویه ی نامناسب قرار بگیرند دچار قارچ میشن . گیاه شما آفت حشره هم داره و بهتره در دو نوبت با فاصله دو هفته با سم کنفیدور سمپاشی بشه ، سمپاشی را در داخل منزل انجام ندید

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
حشره کش ایمیداکلوپراید (سم کنفیدور)
۱۴۰۱-۰۵-۰۲ ۰۱:۲۰:۵۹

مهران

امروز بررسی کردم دیدم یک پاجوش هم زده ، در طی سمپاشی آسیبی به گیاه وارد نمیشه؟ به نظرتون بزارم خاکش کلا خشک شه بعد سیرابش کنم؟ برای آبیاری بعدی که خاک گیاه خشک ، کود دهی و آبیاری با هم انجام بدم یا هر کدام جداگانه؟ عکس کود هم ضمیمه کردم درصورتی که مورد تایید استفاده کنم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۵-۰۵ ۰۱:۰۷:۱۷

کارشناس شماره ۱

بله باید حتما اجازه بدید خاک نسبتا خشک بشه و بعد گیاه رو سیرآب کنید. چون در حال رشد هستش فعلا بهش کود ندید .نیازی نیست . سمپاشی رو میتونید انجام بدید فقط شرایط سمپاشی ، مثل استفاده از مقدار مناسبِ سم ، طبق دستوری که روی بسته ی سم نوشته شده وو سمپاشی در فضای آزاد و در مکانی سایه رو رعایت کنید ، سمپاشی را در اوقاتی که گرما شدید هستش انجام ندید

۱۴۰۱-۰۵-۰۵ ۰۶:۵۲:۴۷

مهران

ممنون تمام این کارهارو انجام دادم ، حتی گزاشتم خاک خشک بشه و سیرابش کردم ، امروز بررسی کردم دیدم پاجوش داره باز میشه ولی ساقه قدیمی برگاش رو به زردی، علت چی میتونه باشه؟ فقط سمپاشی انجام ندادم ، با سم دیازینون میشه سمپاشی کرد یا باید سمی که شما معرفی کردی تهیه کنم ضمنا زهکشی گلدان پوکه ، به نظرتون مناسب یا عوضش کنم؟ سنگ تزیینی مناسب برای این کار ؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۳۱:۲۹

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر . زردی برگها میتونه بعلت دُز بالای کود و یا کوددهی در زمان نامناسب و یا جمع شدن آب در ته گلدان باشه ، اگه پاجوش جدید ، برگهاش سالم و بدون آسیب هستند نیازی نیست سمپاشی انجام بدید اما اگه اونها هم مثل بقیه دچار آسیب هستن بله میتونید با دیازینون هم طبق شرایطی که قبلا بیان شد سمپاشی رو انجام بدید . پوکه چون اب رو تو خودش نگه میداره ، باید با دقت بیشتری گلدان آبیاری بشه و تا زمانی که پوکه در ته گلدان رطوبت داره از آبیاری مجدد خودداری بشه . برای زهکش ته گلدان بهترین گزینه تکه های سفال خرد شده هستش .

۱۴۰۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۴۶:۱۵

مهران

به نظرتون خاکشو عوض کنم که بتونم ریشه هارو بررسی کنم و زهکشی عوض کنم ،چون هیچ وقت سابقه نداشت برگش رو به زردی بره و همچنین ریشه پوسیده چه جوری تشخیص بدم؟ برای کود دهی هم حدود چند هفته قبل کود به صورت اسپری رو برگاش زدم البته به صورت کم امیدوارم به خاطر کود دهی نباشه

۱۴۰۱-۰۵-۱۲ ۱۷:۱۷:۵۵

کارشناس شماره ۱

برای اطمینان از سلامت ریشه ، طبیعتا باید گیاه از خاک خارج بشه ، ریشه ها زمانی آسیب دیده هستند که پوسیده باشن و به راحتی جدا بشن یا کاملا خشک و چروکیده باشن یا اینکه ریزوم یا همون غده ی گیاه چروک و یا نرم و آبکی شده باشه که در تمام این موارد ، باید قسمتهای آسیب دیده حذف بشه ، سعی کنید کوددهی رو بصورت آبیاری انجام بدید و از کوددهی بصو ت محلول پاشی روی برگها خودداری کنید چون درمحلول پاشی هم دُزِ کود متفاوته و هم اینکه شرایطی باید رعایت بشه تا گیاه آسیب نبینه بنابراین برای گیاهان خانگی بهترین روش کوددهی ، کوددهی از طریق آبیاری هستش .

۱۴۰۱-۰۵-۱۳ ۰۶:۱۶:۵۵
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@