پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

پریناز یوسفی

تعداد سوال: ۱

چروک شدن ساقه ویژه

تعداد بازدید ۱۶۳۲۰

سلام وقتتون بخیر، زامفولیای من ساقه هاش چروک شده و لکه های سیاه افتاده رو بعضی از قسمت های ساقش، آبیاری هم هفته ای یکبار انجام میشه، فقط دو بار پودر آهن رو با آب قاطی کردم و دادم بهشون، به نظرتون بخاطر پودر آهن هستش؟ چیکار باید بکنم که حالشون خوب بشه؟ یک گلدان دیگه هم ازین گیاه دارم که یکی از ساقه ها برگهاش زرد و خراب شد، و ساقه دوم هم از قسمت ابتدایی و اون قسمتی که از خاک بیرونه سیاه شده بود ک کندم و قسمت سیاه شده رو بریدم و ساقه ی سالم رو داخل آب گذاشتم که ریشه بده ولی توی همان گلدان سه تا پاجوش زده که یکیش سیاه شده. چیکار کنم ک پاجوش ها سالم رشد کنن؟

۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۱۶:۱۰:۴۹

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر لطفا عکس گیاه رو برامون ارسال کنید متشکرم

۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۱۸:۳۰:۳۵

پریناز یوسفی

سلام این عکس گیاهی هست که ساقش چروک و زرد شده، و ساقه ی کناریش هم رنگش تغییر نکرده ولی لکه افتاده روش و چروک هم شده

۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۲۰:۲۵:۱۶

پریناز یوسفی

انتخاب تصویر رو که میزنم تصویر بارگزاری نمیشه!

۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۲۰:۴۶:۵۷

محمدرضاطبری

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۲۱:۰۶:۴۳

کارشناس شماره ۱

وجود لکه های سیاهرنگ برروی ساقه ی زاموفیلیا امری طبیعی است و جزئی از طبیعت گیاه است اما چروک شدن ساقه معمولا در اثر گرمای محیط و نامنظم بودن آبیاری اتفاق میافتد . پودر آهن برای زاموفیلیا بسیار مناسب است اما اگر در دوز مصرفی اشتباه کرده باشید ممکن است برای گیاه مشکلاتی را ایجاد کند .وجود لکه های روی ساقه به کودآهن مربوط نمیشود .در عکس ارسالی روی سطح خاک لایه ای به رنگ روشن ایجاد شده آیا درسته؟ خاک گلدانها چه ترکیبی داره ؟

۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۲۱:۳۸:۴۵

پریناز یوسفی

پایین ساقه قسمتی که از خاک اومده بیرون کمی نرم شده، و ترکیب خاک رو هم نمیدونم چی هستش

۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۲۲:۱۲:۰۲

محمدرضاطبری

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۲۲:۱۳:۵۷

پریناز یوسفی

این همون گلدونی هستش که گفتم دو تا از ساقه هاش خراب شد و الان سه تا پا جوش داره و یکی از پاجوش ها سیاه شده

۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۲۲:۱۶:۴۵

محمدرضاطبری

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۲۲:۱۴:۰۸

محمدرضاطبری

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۲۲:۱۴:۱۷

کارشناس شماره ۱

گیاه را به آرامی از خاک دربیاورید و ریشه را بشورید و عکس ریشه ی شسته شده را ارسال کنید .خاک گلدان اصلا مناسب نیست .

۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۲۲:۳۲:۲۸

پریناز یوسفی

این گیاه ۹ ماهه توی همین خاکه و هچی مشکلی براش پیش نیومده، چطور یهو دوتا گلدون باهم به این مشکل خوردن؟؟؟ این کارو بکنم بدتر نشه؟؟ اینا امانتن دست من و من خیلی میترسم حالشون بدتر بشه ?

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۰۹:۴۰:۰۵

پریناز یوسفی

تو این مدت خیلی هم خوب رشد کردن و حالشون خوب بود ولی یهو مریض شدن

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۰۹:۴۲:۰۵

کارشناس شماره ۱

روند پوسیدگی در داخل خاک به آرامی انجام میشه و ما زمانی متوجه میشیم که گیاه با نرم و یا پوسیده شدن واکنش نشون میده تو این مدتی که از گلدان مراقبت میکردید آیا تغییر خاصی در شیوه ی نگهداری و یا دمای محیط و ... به وجود آمده بود ؟

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۰۹:۵۳:۵۹

پریناز یوسفی

جاش تغییری نکرده، ولی خب زمان آبیاریش ممکنه یکی دو روز اینور اونور شده باشه

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۰۹:۵۶:۲۸

پریناز یوسفی

خاک زاموفیلیا باید بهار عوض بشه و اگر مشکل از خاک باشه الان امکان تعویضش هست؟

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۱۰:۰۱:۰۸

کارشناس شماره ۱

بله الان میتونید خاک رو تعویض کنید چون ناچار هستید وضعیت ریشه رو بررسی کنید ببینید دچار پوسیدگی شده یا خیر اگر پوسیدگی داشته باشه باید قسمتهای پوسیده رو جدا کنید چون باعث از بین رفتن گیاه میشه

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۱۷:۰۳:۲۶

پریناز یوسفی

خیلی ممنونم، من این کارو میکنم و عکسش رو براتون ارسال میکنم

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۲۱:۴۱:۰۷

پریناز یوسفی

از چه خاکی باید استفاده کنم؟

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۲۱:۴۱:۴۷

پریناز یوسفی

از چه خاکی باید استفاده کنم؟

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۲۱:۴۱:۵۸

کارشناس شماره ۱

بهتره خاکش سبک باشه و زهکشی خوبی داشته باشه .معمولا خاک های مخصوص گیاهان آپارتمانی سبک هستند .اگر از کوکوپیت و پرلیت استفاده مینمایید باید آبیاری را کمتر انجام بدید چون این بستر آب را در خود زیاد نگه میدارد و رطوبت را دیرتر از دست میدهد .سعی کنید گلدان زیاد بزرگ نباشد .

۱۳۹۹-۰۶-۲۰ ۰۰:۳۹:۲۶

پریناز یوسفی

سلام وقت بخیر، من ریشه ی اون گلدونی که گفتم دوتا از ساقه هاش خراب شده بود و سه تا پاجوش داره رو در اوردم از خاک، قسمتی از ریشه کامل پوکه، و پیازش هم کمی نرم و چروک شده

۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۳:۱۱:۱۱

پریناز یوسفی

البته قسمتی از پوسته ی پیاز نرم شده که من اون پوسته رو جدا کردم

۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۳:۳۶:۲۹

محمدرضاطبری

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۳:۲۲:۱۳

محمدرضاطبری

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۳:۲۲:۲۷

پریناز یوسفی

لطفا راهنماییم کنید، که خاک اون یکی گلدون رو هم عوض کنم

۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۱۳:۲۵:۲۱

کارشناس شماره ۱

تمام قسمتهای پوسیده و ریشه های از بین رفته رو جدا کنید .بعد گیاه رو در گلدانی کوچکتر و با خاکی سبکتر بکارید .آبیاری را در زمان خشکی خاک انجام بدید .خیلی مهمه که ریزوم نرم نباشه چون اگه نرم باشه ممکنه دوباره پوسیده بشه .اگر فکر میکنید با جدا کردن قسمتهای آسیب دیده گیاه بی ریشه میشه بهتره از ساقه قلمه بگیرید و در آب یا خاک ریشه دار کنید .

۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۲۳:۳۲:۵۲

پریناز یوسفی

تمام قسمت هاش نرم نشده و فقط بخشی از رویه(پوسته) ریزوم نرم شده، یه گلدون دیگ زاموفیلیا هم دارم که قبلا عکسش رو براتون ارسال کردم، ساقه هاش چروک شده خاک اون رو هم عوض کنم آسیبب بهش وارد نمیشع؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۳ ۲۳:۵۹:۵۵

پریناز یوسفی

تمام قسمت هاش نرم نشده و فقط بخشی از رویه(پوسته) ریزوم نرم شده، یه گلدون دیگ زاموفیلیا هم دارم که قبلا عکسش رو براتون ارسال کردم، ساقه هاش چروک شده خاک اون رو هم عوض کنم آسیبب بهش وارد نمیشه؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۰۰:۰۰:۰۸

کارشناس شماره ۱

اگه ریزوم سفته موردی نداره تو خاک مناسب دوباره بکارید و آبیاری رو کنترل کنید .بله میتونید در مورد گلدان دیگر هم همین کارها رو انجام بدید .

۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۱۵:۴۴:۴۰

پریناز یوسفی

وقت بخیر، همونطور که تو عکس بالا ملاحظه میکنید یکی از گلدونا کامل ریشش پوشیده بود و فقط ریزوم مونده، الان باید بکارمش یا بذارم تو آب ریشه بده؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۱۹:۵۴:۵۵

محمدرضاطبری

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۱۹:۵۰:۰۳

کارشناس شماره ۱

اگه ریزوم سفت باشه دوباره ریشه میده اما باید مراقب آبیاری اش باشید .گلدونش هم بزرگ نباشه .اینطوری احتمال پوسیدگی اش کمتر میشه

۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۲۲:۳۲:۰۷

پریناز یوسفی

قسمتی از پوست ریزوم خشک شده بود اون قسمت رو جدا کردم و سفت هستش، خاک جدیدش هم خاک برگ و کوکوپیت و پرلایت هستش، ۱۰ روز یکبار برای آبیاری کافیه؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۲۳:۳۳:۲۱

کارشناس شماره ۱

آبیاری بستگی به دمای محیط و سایز گلدان و بافت خاک داره .باید آبیاری را فقط در زمان خشکی خاک انجام بدید .جون گیاه ریشه نداره بهتره میزان آبیاری یعنی مقدار آبی که در گلدان میریزید زیاد نباشه و فقط در حد رطوبت دیدن خاک باشه .منظور اینه که نیازی نیست در هر نوبت آبیاری انقدر به گیاه آب بدید که آب از ته گلدان خارج بشه

۱۳۹۹-۰۶-۲۴ ۲۳:۴۸:۵۵

پریناز یوسفی

خیلی ممنونم از راهنمایی خوبتون? امیدوارم حالشون خوب بشه

۱۳۹۹-۰۶-۲۵ ۰۰:۲۹:۴۴

پریناز یوسفی

فقط اینکه چقدر طول میکشه تا ریشه بده و تا چه مدت باید آبیاری به این صورت باشه؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۵ ۰۰:۳۱:۱۲

پریناز یوسفی

فقط اینکه چقدر طول میکشه تا ریشه بده و تا چه مدت باید آبیاری به این صورت باشه؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۵ ۰۰:۳۱:۲۷

کارشناس شماره ۱

زاموفیلیا گیاهی با رشد آهسته است .شاید برگشتن به حالت نرمال ۶ ماه الی یک سال طول بکشه .فقط مراقب آبیاری و رطوبت باشید .گیاه کم کم حالش خوب میشه

۱۳۹۹-۰۶-۲۵ ۱۴:۰۲:۳۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@