پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

سارا موحدی

تعداد سوال: ۴

سوختگی نوک سانسوریا و ایجاد لکه قهوه ای روی برگ آن ویژه

تعداد بازدید ۵۲۷۹

سلام. هفته قبل یه گلدون سانسوریا خریدم. دو روز پیش متوجه شدم نوک برگش دچار سوختگی شده و روی برگش لکه قهوه ای داره. روزی که گل و خریدم گل فروش گفت بعد یک هفته بهش آب بدم که امروز دادم. دیروز هم‌جایی بود که بهش نور نمی رسید. امروز گذاشتمش کنار پنجره . آیا دلیلش میتونه آفت باشه؟ و اگر باشه میشه حشره کش بزنم؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۲۱:۵۷:۵۸

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .وجود لکه های زنگ مانند روی برگهای سانسوریا نشان دهنده ی یک نوع افت قارچی از گروه زنگهاست .معمولا بعلت وجود رطوبت یا قطرات آب در اوقات و یا دمای نامناسب برروی برگها ایجاد میشود و با کنترل آبیاری و نحوه ی صحیح رطوبت رسانی میتوان از بروز و توسعه ی این لکه ها جلوگیری کرد .اگر فکر میکنید که لکه ها در حال زیاد شدن هستند میتوانید یکبار از سم قارچ کش مانکوزب بصورت اسپری کردن روی برگها استفاده کنید اما اگر این نقاط در حال پیشروی نیستند نیازی به استفاده از قارچ کش نیست و با کنترل آبیاری بیماری کنترل میشود .سعی کنید آبیاری را در زمان خشکی خاک انجام دهید و اسپری کردن اب را وقتی که برگها در معرض نور و سرما هستند انجام ندهید .اگر سوال دیگه ای دارید در خدمتتون هستم

۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۲۳:۳۹:۲۶

سارا موحدی

همان طور که گفتم فقط امروز بهش آب دادم و جایی هم نبوده که با آب برخورد داشته باشه. شاید بخاطر دمای نامناسب باشه. دمای محیطش چطور باید باشه؟ سوال بعدیم درمورد نوک برگ سانسوریام هست که عکسش و براتون ارسال می کنم.؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۲۳:۴۸:۱۷

سارا موحدی

عذرخواهی می کنم سوال قبلیم نصفه موند. همان طور که گفتم فقط امروز بهش آب دادم و جایی هم نبوده که با آب و رطوبت تماس داشته باشه. شاید بخاطر دمای نامناسب باشه. دمای محیطش چطور باید باشه؟ و اگر روزی دو سه ساعت کنار پنجره شمالی بذارم تا نور غیر مستقیم بگیره کافیه؟ بله احساس می کنم این لکه ها درحال زیاد شدن هستن. سوال بعدیم درمورد نوک برگ سانسوریام هست که عکسش و براتون ارسال می کنم.؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۱۹ ۲۳:۵۱:۳۲

کارشناس شماره ۱

ممکنه اون لکه های زنگ مانند از قبل به میزان کم وجود داشته و شما متوجه آن نشده باشید .بهر حال با آثاری از قبیل آسیب دیدگی نوک برگها و لکه هاز زنگ مانند , مشخص هستش که گیاه دچار بیماری قارچی شده و با توجه به اینکه بیماری در حال پیشروی هستش بهتره گیاه با سم مانکوزب سمپاشی بشه .سمپاشی را در داخل منزل انجام ندهید و هنگام سمپاشی از ماسک و دستکش استفاده کنید .سعی کنید گلدان در محیطی با تهویه ی خوب و دمایی متعادل قرار داشته باشه منظور از تهویه ی خوب اینه که هوای تازه در محل نگهداری گیاه چند ساعتی جریان داشته باشه و دما هم زیاد بالا نباشه دمای 25 درجه برای اکثر گیاهان دمای متعادلی است وهمچنین گیاه در معرض باد کولر مخصوصا کولر گازی قرار نداشته باشه .میتونید تا برطرف شدن مشکل از طریق همین تاپیک با ما در ارتباط باشید .اگر سوال دیگه ای دارید در خدمتتون هستم

۱۳۹۹-۰۶-۲۰ ۰۰:۲۵:۵۹

سارا موحدی

تشکر از پاسختون. نفرمودید ، روزی ۲_۳ ساعت نور غیر مستقیم براش کافیه یا نه؟ امکان داره این بیماری به گلدونهای دیگه هم سرایت کنه. حقیقتش من اون روز سه تا گلدون خریدم که براشون همین مشکل پیش اومده.یکی از برگهای آگلونمام سوراخ هم شده.

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۲۰ ۰۸:۳۶:۵۶

سارا موحدی

و همین طور زامیفولیام هم نوک برگهاش دچار خوردگی شده.

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۲۰ ۰۸:۳۹:۳۷

کارشناس شماره ۱

بله این مقدار نور که فرمودید برای سانسوریا کافیه . این بیماری قابل سرایت نیست .

۱۳۹۹-۰۶-۲۰ ۱۱:۱۰:۳۳

سارا موحدی

سلام مجدد. ببخشید بازم مزاحم شدم. این حالت برگ سانسوریام که از دو طرف رو به داخل جمع شده طبیعیه؟ سایز این برگم خیلی بزرگ و ضخیمه.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۲۲ ۱۴:۳۲:۰۰

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .جمع شدگی اش از تو عکسی که فرستادید زیاد مشخص نیست و به نظر طبیعی میرسه .بهر حال قسمتهای پایینی برگهای سانسوریا کمی از سمت حاشیه ها , به سمت داخل جمع شدند و یکدست صاف نیستند . حال سانسوریاتون چطوره ؟ پیشروی لکه ها متوقف شده ؟ آیا قارچ کش استفاده کردید ؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۲ ۲۳:۳۰:۰۳

سارا موحدی

سلام وقتتون بخیر تو پست قبلیم خدمتتون عرض کردم که برگ سانسوریام رو به داخل جمع شده. الان احساس می کنم این جمع شدگی بالاتر رفته. و یکی دیگه از برگهامم همین طور شده. علتش چیه؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۱۰ ۱۸:۱۹:۵۸

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر آیا دمای محیط بالاست ؟

۱۳۹۹-۰۸-۱۰ ۲۰:۴۶:۳۶

سارا موحدی

خیر . دما طبیعیه. هنوز شوفاژ روشن نشده.

۱۳۹۹-۰۸-۱۰ ۲۰:۵۱:۲۶

کارشناس شماره ۱

معمولا علت جمع شدن برگها به سمت داخل هم میتونه علامت خشک بودن محیط و آبیاری و رطوبت کم باشد و هم گرما و یا سرمای محیط .البته گاهی اوقات وجود آفت هم میتواند باعث جمع شدن برگها شود . آیا در برگهای جمع شده اثری از چروک شدگی هم مشاهده میکنید ؟

۱۳۹۹-۰۸-۱۰ ۲۱:۱۰:۲۲

سارا موحدی

خیر جمع شدگی مشاهده نشد. برای رفع خشکی محیط چه کار باید بکنم؟

۱۳۹۹-۰۸-۱۰ ۲۱:۱۶:۱۱

کارشناس شماره ۱

میتونید برای گیاه جزیره درست کنید داخل زیرگلدانی را از سنگریزه پر کنید و در آن آب بریزید بعد گلدان را روی سنگریزه ها قرار بدید به طوری که ته گلدان با آبِ داخل زیرگلدانی تماس نداشته باشه وآب فقط در زیرِ سنگریزه ها باشه .با این روش رطوبت گیاه بصورت یکنواخت تامین میشود . دمای محیط حدودا چند درجه است ؟

۱۳۹۹-۰۸-۱۰ ۲۳:۳۰:۵۸

سارا موحدی

فکر می کنم میانگین ۲۵_۲۶ درجه باشه.

۱۳۹۹-۰۸-۱۱ ۱۲:۲۵:۰۷

کارشناس شماره ۱

25-26 درجه دمای متعادلی هستش .آبا اتفاق افتاده که نوسان دما در اوقاتی از روز داشته باشید و یا مثلا گیاه یک روز در مکانی کاملا بسته قرار داشته باشه؟

۱۳۹۹-۰۸-۱۱ ۲۳:۴۴:۰۶

سارا موحدی

بخاطر آلودگی هوا معمولا خیلی کم پنجره باز می ذارم و الان که کمی سرد شده اصلا پنجره باز نمی کنم. به نظر شما لازم هست که کمی لای پنجره رو باز بذارم؟ با این کار جلوی پیشرفت لول شدنش گرفته میشه یا دوباره صاف میشه؟

۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۱۶:۰۹:۱۹

سارا موحدی

نوسان دما ... خب پیش میاد یه وقتایی از روز هوا خنکتر یا گرمتره. در مورد بسته بودن فضا هم من بخاطر آلودگی هوا خیلی کم پنجره باز می کنم. الان هم که سرد شده ( تقریبا یک ماهی میشه ) کلا پنجره باز نمی کنم. بنظرتون لازمه کمی پنجره رو باز بذارم؟

۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۱۶:۱۱:۲۵

سارا موحدی

ببخشبد قبلا گفته بودید احتمال وجود آفت وجود داره، نشونه ی وجود آفت همون چروکیدگی برگهاست که گفته بودید؟ برای مرطوب نگهداشتن محیط میتونم از دستگاه بخور سرد استفاده کنم؟ اگر میتونم، برای گلدون آگلونما و زامیفولیام مشکلی نداره؟

۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۱۶:۱۷:۲۴

کارشناس شماره ۱

برای تامین رطوبت بهتره برای گیاه جزیره بسازید .داخل زیرگلدانی را از سنگریزه پر کنید و در آن آب بریزید بعد گلدان را روی سنگریزه ها قرار بدید به طوری که ته گلدان با آبِ داخل زیرگلدانی تماس نداشته باشه وآب فقط در زیرِ سنگریزه ها باشه .با این روش رطوبت گیاه بصورت یکنواخت تامین میشود .بله تهویه ی هوای محیط در ساعاتی از روز برای گیاه مفید است .چروک شدن به میزان آبیاری ارتباط دارد اما لوله شدن میتواند در اثر وجود آفت باشد .فعلا آبیاری و تهویه و رطوبت را کنترل کنید .حداقل یکماه زمان میبرد این موارد برطرف شده و گیاه دوباره شاداب شود .

۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۱۶:۳۰:۳۲

سارا موحدی

تشکر از راهنماییتون. با این انجام این راهکارها گیاهم به حالت قبل برمیگرده؟

۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۱۶:۳۴:۱۰

کارشناس شماره ۱

قاعدتا اگر مشکل آفت نداشته باشه باید به حالت قبل برگرده . موفق باشید .

۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۱۶:۳۵:۵۰
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@