پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

احمدی

تعداد سوال: ۱

دیفن باخیا ویژه

تعداد بازدید ۵۵۸

سلام. یه گلدون دیفن باخیا دارم که هفته ای یکبار بهش آب میدم نورش هم از پنجره شمالی که پرده داره و کمی پرده رو باز میذارم،تامین میشه. از نظر جوونه زدن مشکلی نداره و مرتب جوونه میزنه ولی گاهی اوقات با جوونه ای که میزنه یه برگ از پایین زرد میشه و میفته. و معمولا ۲_۳ هفته یکبار کود سه بیست رو بصورت محلول پاش می ریزم که فکر کنم زیادی میریختم. حدود ۲ لیوان! برگ دیفنم رو به پایینه. عکسش و براتون میفرستم.چرا گلم بی حال و بی جونه؟ و اینکه امروز متوجه شدم یکی از برگهاش دچار پارگی شده. علتش چیه؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۲۱ ۱۶:۲۶:۴۱

احمدی

ببخشید ، به نظرتون گیاهم رشد علفی داره؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۱ ۱۹:۴۱:۵۱

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر .دیفن گیاهی است که به مرور برگهای پایینی رو از دست داده و به گیاهی ساقه دار تبدیل میشه اگر برگها از پایین و یکی یکی زرد شده و میریزند طبیعیه . دیگه باید کم کم کوددهی رو متوقف کنید و تا بهار آینده به گیاه استراحت بدید شاداب نبودن برگها میتونه بعلت تشنگی و یا گرمای زیاد و یا کوددهی زیاد باشه خاک گلدان زهکشی خوبی داره ؟ زهکش ته گلدون بازه ؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۱ ۲۰:۳۲:۱۴

احمدی

بله زهکش خوبی داره. آبیاریش هم خوب و به موقع هست. احتمالا بخاطر کود دهی زیاد باشه. علت پارگی برگها چیه؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۱ ۲۰:۴۰:۰۲

کارشناس شماره ۱

پارگی برگها عمده ترین علتش میتونه صدمات فیزیکی باشه بعنوان مثال گیاه در کنار پنجره قرار داره و شما برای کنار زدن پرده مجبورید از کنار گلدان عبور کنید این امر به مرور میتواند باعث پارگی برگها شود البته گاهی اوقات وجود افت هم میتواند این آسیب را به وجود بیاورد حالا گلدونتون تو همچین شرایطی هست ؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۲ ۰۰:۰۳:۰۰

احمدی

گلدونم که کنار پنجره هست. ولی عکس برگ پاره شده رو براتون میفرستم تا راحت تر بررسی بشه. تشکر

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۶-۲۲ ۰۷:۴۲:۵۱

احمدی

اگر دقت کرده باشید انتهای پارگی، لکه ی قهوه ای کمرنگی وجود داره.

۱۳۹۹-۰۶-۲۲ ۰۷:۴۴:۰۰

کارشناس شماره ۱

به نظر میرسه گیاهتون دچار آفت شده لارو بعضی حشرات ریز هستند و از برگها تغذیه میکنند .این برگ را با دمبرگ از ساقه جدا کنید و مدتی گیاه رو زیر نظر داشته باشید ببینید بازهم برگهای جدید به اینصورت میشوند یا خیر ؟ اگر دوباره این مشکل برای برگهای سالم ایجاد شد یکبار گیاه رو با سم سوین سمپاشی کنید

۱۳۹۹-۰۶-۲۲ ۱۱:۵۹:۴۹

احمدی

بله تشکر از راهنماییتون. اینکه برگها رو به پایین و بی حال هستن، مشکلش چیه؟

۱۳۹۹-۰۶-۲۲ ۱۸:۲۴:۳۸

کارشناس شماره ۱

معمولا .علت بیحالی برگها گرما و یا تشنگی گیاه ویا تهویه ی نامناسب و یا نوسان دما میتواند باشد .گلدان را در مکانی قرار دهید که کمی خنکتر باشد و آبیاری را به اندازه و به موقع (در زمان خشکی خاک انجام دهید)

۱۳۹۹-۰۶-۲۲ ۲۳:۴۶:۰۴

احمدی

سلام . وقتتون بخیر. دفعه قبل که بهتون پیام دادم ، بعدش از سم پاشی برای گیاهم استفاده کردم. اون موقع گیاهم جوونه داشت ولی بعد از سم پاشی دیگه جوونه اش باز نشد و به همون حالت باقی موند. این مدت جوونه ی دیگه ای هم نزده. و اینکه بنا به دلایلی مجبور شدیم حدود ۱ ماه خونه نباشیم و وقتی که برگشتیم نوک یکی از برگهام دچار سوختگی شده بود. میتونه بخاطر تشنگی و یا عدم تهویه ی خونه باشه؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۰۸ ۱۹:۱۵:۴۶

احمدی

ببخشید عکس برگی که براتون میفرستم شاید از خیلی از برگهای دیگه ام پیرتر باشه ولی بعد از مدتی دیگه رشد نکرد و جاهایی که تو عکس می بینید دچار آسیب شد. نه رشدش بیشتر شد و نه آسیب دیدگیش.

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۰۸ ۱۹:۱۹:۵۰

احمدی

از همون موقع هم کود دهی رو قطع کردم. میتونم برای ادامه ی روند رشد جوونه ام از کود سه بیست استفاده کنم؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۸-۰۸ ۱۹:۲۴:۲۴

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر .دیفن باخیا گیاهی است که به مرور برگهای پایینی را از دست میدهد و تبدیل به گیاهی ساقه دار میشود اگر زرد شدن و ریزش برگها به تناوب و بصورت تک تک اتفاق بیافتد کاملا طبیعیه .در پاییز و زمستان دیفن باخیا نیازی به کوددهی ندارد میتوانید کوددهی را قطع کنید .علت بیحالی گیاه میتواند کوددهی زیاد باشد و پارگی برگها ممکن است در اثر صدمان فیزیکی ایجاد شده باشد .فعلا کوددهی را قطع و آبیاری را کنترل نمایید ببینید وضعیت گیاه بهتر میشود یا خیر .میتوانید از طریق همین تاپیک در مورد گیاه دیفن باخیا با ما در ارتباط باشید

۱۳۹۹-۰۸-۰۸ ۲۲:۳۲:۰۹

احمدی

تشکر از پاسختون. ولی من کوددهی رو خیلی وقته قطع کردم. اینکه جوونه ی گیاهم رشد نکرده دلیلش چیه؟ اگر براتون مقدوره به همه ی سوالاتم که فرستادم پاسخ بدید.

۱۳۹۹-۰۸-۰۹ ۱۰:۴۵:۳۶

کارشناس شماره ۱

علت رشد نکردن جوانه های گیاه میتواند تهویه ی نامناسب محیط , نوسان دمای محیط و آبیاری نامنظم و یا وجود آفت حشره باشد .با توجه به اینکه فرمودید گیاه مدتی در مکانی با تهویه ی نامناسب قرار داشته , بهتره مدتی گلدان را در مکانی با نور و تهویه ی مناسب و دمای یکنواخت قرار داده و آبیاری را بصورت منظم و با خشک شدن خاک انجام دهید .اگ مشکل گیاه از تهویه و آبیاری نامنظم باشد باید با انجام این کارها روند بهبودی در گیاه مشاهده شود در غیر اینصورت باید از نظر وجود آفت گیاه مورد بررسی قرار بگیرد . اگر سوال دیگه ای دارید در خدمتتون هستم .

۱۳۹۹-۰۸-۰۹ ۲۳:۵۸:۱۰

احمدی

تشکر از لطف بی پایانتون. به نظر شما گیاه من رشد علفی نداره؟

۱۳۹۹-۰۸-۱۱ ۱۲:۲۹:۰۱

کارشناس شماره ۱

رشد علفی نداره فقط کمی ضعیف هستش و این ضعیف بودن میتونه بعلت نامنظم بودن آبیاری و یا خاک نامناسب و کمبود مواد غذایی باشه .میتونید از بهار به بعد هر دو هفته یکبار با کود سه بیست و گاهی اوقات با کود فسفر بالا گیاه رو تغذیه کنید .

۱۳۹۹-۰۸-۱۱ ۲۳:۴۶:۴۷
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@