پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

محمد روستایی زاده

تعداد سوال: ۱

گلدهی نرگس ویژه

تعداد بازدید ۱۷۴

با سلام خدمت شما. من سال گذشته پیاز نرگس شصت پر را در گلدان کاشتم ولی فقط یک شاخه گل داد. میخواستم بدونم برای اینکه گلهای بیشتری بده باید چه کار کنم و زمان گلدهی این نوع فقط بهار هست؟ ممنون

۱۴۰۱-۱۲-۱۲ ۱۸:۴۱:۳۲

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقت بخیر .برای گلدهی گیاه به نور مستقیم و کوددهی با کود پتاسو فسفر بالا نیاز دارد . از هر پیاز ی‌ ساقه گل دهنده خارج میشود که آن ساقه میتواند حاوی چند گل باشد . بله زمان گلدهی از زمستان تا بهار (بستگی به شرایط آب و هوا دارد ) است .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
کود NPK 10-52-10 کود NPK 12-12-36
۱۴۰۱-۱۲-۱۳ ۰۵:۲۴:۴۲

محمد روستایی زاده

ممنون. من تهران هستم بعد از گلدهی در بهار چه زمانی برگها رو بچینم و ویاز رو از خاک خارج کنم؟ کاشت مجدد رو چه زمانی انجام بدم؟ و اینکهزمام گلدهی فقط به شرایط آب و هوایی وابسته است یا به نوع گل نرگس هم مربوط هست؟ خیلی ممنون

۱۴۰۱-۱۲-۱۳ ۰۶:۴۸:۰۲

کارشناس شماره ۱

بعد از اتمام گلدهی گیاه را با کود پتاس و فسفر بالا تقویت کنید . زمانی که با گرم شدن هوا برگها شروع به زرد و خشک شدن می‌کنند کوددهی را متوقف کنید و اجازه بدید برگها کاملا خشک شده و از بین بروند و بعد گلدان را در محیطی خشک نگهدارید و در فصل پاییز و با خنک شدن هوا زمانی که برگهای جدید از خاک درآمدند آبیاری را شروع کنید و کمی کود حیوانی ‌کاملا پوسیده روی سطح خاک پخش کنید . نور زیاد و تغذیه ی مناسب عامل مهمی در گلدهی نرگس است . معمولا تمام نرگس ها از بهمن تا اوایل بهار گلریزان دارند باز بستگی به شرایط آب و هوای منطقه دارد .

۱۴۰۱-۱۲-۱۳ ۲۲:۳۹:۰۴

محمد روستایی زاده

سوال در مورد گل آهار سلام. من ۱۶ اسفند بذر گل آهار را در ظرف یابار مصرف کاشتم دو روز بعد جوانه زدند حدود یک ماه در بستر کاشت اولیه در بالکن بخانه بودند اما دو برگ اصلی بیشتر ندادند، چون تعداد جوانه ها زیاد بود از بستر خارج کردم و تعدادی را در باغچه و تعدادی را هم در گلدان کاشتم، دو یا چهار برگ جدید دادند اما گیاه رشدی نکرده و ساقه تقریبا همان طور نازک است البته رنگ ساقه کمی قرمز شده و بعضی برگها هم خشک شدند. میخواستم بدونم چقدر احتمال داره که این جوانه ها به گیاه بالغ تبدیل بشن؟ نگهشون دارم یا خیر؟ ممنون

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۲-۰۱ ۰۹:۲۶:۲۴

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر . بهتره گیاهچه ها را در باغچه و در محلی آفتابی یکارید آهار برای گلدهی و قوی شدن به نور زیاد نیاز دارد . خاک باغچه حتما دارای کود باشد . کود کاملا پوسیده حیوانی.

۱۴۰۲-۰۲-۰۱ ۲۳:۵۷:۱۶

محمد روستایی زاده

خیلی ممنون. بهتر هست کود رو با خاک مخلوط کنم یا روی خاک بریزم؟ کودهای npk قابل استفاده نیستند؟

۱۴۰۲-۰۲-۰۲ ۰۰:۵۴:۵۸

کارشناس شماره ۱

اگر هوای منطقه گرم شده بهتره کود را با خاک به نسبت مساوی مخلوط کنید و پای گیاه بریزید البته با فاصله از تنه ی گیاه و بعد گیاه را آبیاری کنید . بله از کودهای کامل مایع هم میتوانید استفاده کنید هر دو هفته یکبار بصورت آبیاری گیاه را تغذیه کنید .

۱۴۰۲-۰۲-۰۵ ۲۲:۰۴:۲۷

محمد روستایی زاده

با سلام و خسته نباشید. چهار روز هست که یک گلدان ختمی خریدم و در بالکن کنار دو گلدان ختمی دیگر گذاشتم. آفتاب مستقیم نمیخورد یکبار هم کود جلبک دریایی اسپری کردم آبیاری هم هر روز انجام شده و برگها سالم هستند ولی در طی دو شب دو غنچه افتاده است. آیا نیاز به کود دارد یا به علت ریزش غنچه ها جا شوک حاصل از جا به جایی است؟ ممنون

۱۴۰۲-۰۲-۲۵ ۰۶:۵۶:۵۳

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر . شوک ناشی از جابجایی ، افراط و تفریط در آبیاری ، و نور کم میتواند علت ریزش غنچه ها باشد . ختمی گیاهی نوردوست است . هرزمان خاک گلدان خشک بود گیاه را سیراب کنید . نیازی به کود جلبک ندارد .

۱۴۰۲-۰۲-۲۵ ۰۸:۳۸:۴۲

محمد روستایی زاده

سلام وقت بخیر. میخواستم لطف کنید چند گیاه رو معرفی کنید که بتونم بذرشون رو الان توی باغچه بکارم و در تابستون سبز بشن و گل بدن. من تهران هستم. باغچه ما تقریبا صبح و بعد از ظهر آفتاب مستقیم داره با تشکر

۱۴۰۲-۰۳-۰۵ ۱۹:۴۴:۵۹

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر . از بذر گیاهانی مانند گل ناز آفتابی ، خورشیدی ، جعفری ، ابری ، سلوی ، شب بوی زعفرانی و خیلی از گیاهان بذری و آفتابدوست میتوانیداستفاده کنید . . بهتر است ابتدا بذر ها را در گلدان بکارید و بعد از چهار و یا شش برگ شدن به باغچه منتقل کنید .

۱۴۰۲-۰۳-۰۵ ۲۱:۳۶:۰۸

محمد روستایی زاده

سلام. من یک گلدان لاله عباسی در بالکن دارم که قبلا گلهاش باز میشدن الان پر از غنچه است اما غنچه ها سیاه میشن. میخواستم بدونم علت سیاه شدن غنچه ها احتمالا غنی نبودن خاک هست؟ و با توجه به گرمای شدید هوا الان زمان کناسبی برای انتقالش به باغچه هست یا خیر. ممنون

۱۴۰۲-۰۴-۲۵ ۰۸:۵۵:۲۸

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر ، دمای بالا و افراط و تفریط در آبیاری یا آبیاری در زمان نامناسب از عواملی هستند که باعث بروز این مشکل شده است. گیاه را با گلدان اش ، در باغچه و روی خاک قرار دهید برای راهنمایی بیشتر لطفا " عکس گیاه را ارسال کنید تا وضعیت اش مشاهده شود

۱۴۰۲-۰۴-۲۵ ۰۹:۴۷:۴۸

محمد روستایی زاده

ممنون. یعنی منظورتون اینه گیاه رو با گلدون بکارم یا فقط بذارم توی باغچه؟ سایز گلدان ۱۸ و ارتفاع بوته تقریبا ۵۰ سانت

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۴-۲۵ ۱۰:۲۸:۳۲

کارشناس شماره ۱

بله موردی نداره گیاه را از گلدان خارج کنید و در باغچه بکارید . بعد از کاشت گیاه را آبیاری کنید . از آن به بعد آبیاری را در زمان غروب انجام دهید. گیاه را در قسمتی از باغچه قرار دهید که سایه آفتاب باشد .

۱۴۰۲-۰۴-۲۶ ۰۷:۱۶:۳۵
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@