پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

فریده سلیمانی

تعداد سوال: ۱

درخت پیوندی لیمو و نارنج ویژه

تعداد بازدید ۱۰۶

سلام حدود 2ماه و خرده‌ای هست که درخت 5ساله پیوند لیمو و نارنج خریدم و در باغچه کاشتم. کود گوسفندی دو ساله توی باغچه ریختم. چون شاخه ها خیلی زیاد بود کمی آنها را هرس کردم و برگهای زرد قبلی را هم چیدم. اما هنوز برگ جدید نداده برگهای قبلیش هم لوله شدن لطفا راهنمایی کنید چکار کنم. مرسی

تصویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۱-۲۸ ۱۴:۵۴:۲۶

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقت بخیر آیا سمپاشی هم انجام داده اید ؟ برگهای لوله شده خشک هم هستند ؟

۱۴۰۲-۰۱-۲۹ ۱۳:۳۵:۳۳

فریده سلیمانی

توی پاغچه چون قارج زده بود با دیازینون سمپاشی کردم اما به سمت درخت لیمو نارنج نه، چون فکر کردم این سم برای این درخت که محصولش خوراکی هست ممکنه مضر باشه. برگهای لوله شده خشک نیستند اما ننرمی و لطافت هم ندارن

۱۴۰۲-۰۱-۲۹ ۱۵:۲۴:۳۲

کارشناس شماره ۱

دیازینون سمی حشره کش است و برای دفع قارچ باید از سموم قارچ کش استفاده کنید . سرشاخه ها را هرس کنید و خاک اطراف ریشه را کمی زیر و رو کنید . در روزهای گرم در زمان غروب گیاه را سیراب کنید بهتره با دیازینون یکبار درخت را سمپاشی کنید . سمپاشی را شب انجام بدید .

۱۴۰۲-۰۲-۰۲ ۰۰:۰۵:۱۲

فریده سلیمانی

سلام یک روز صبح که بیدار شدم دیدم روی سطح خاک باغچه دسته دسته قارچ روییده، ابتدا از پودر قارچ کش استفاده کردم اما موثر نبود، موضوع را به گلفروشی منطقه که کود گوسفندی را از آنجا تهیه کرده بودم اطلاع دادم چون فکر کردم مشکل از کود گوسفندیست، او گفت از دیازینون استفاده کن، منم استفاده کردم و قارچها از بین رفتن. این قارچ‌ها ابتدا سیاه رنگ بودن اما بعدا رنگشون روشن‌تر میشد، بقدری زیاد بودن که میترسیدم زمین را زیرو رو کنم، از ترس اینکه هاگ آنها منتشر بشه و تعدادشون از اینی که هست بیشتر بشه. اما با استفاده از دیازینون مشکل قارچها رفع شد.

۱۴۰۲-۰۲-۰۲ ۱۴:۲۹:۱۷

کارشناس شماره ۱

ایا این قارچی که روی خاک روییده بود شبیه به رشته های مو یا تار موی سیاهرنگ بوده؟

۱۴۰۲-۰۲-۰۵ ۲۲:۰۶:۴۴

فریده سلیمانی

سلام شبیه رشته مو نبود. کاملا شبیه یک قارچ بود یعنی دارای یک پایه و یک کلاهک بود. اول سیاه رنگ بودن بعد متمایل به زرد رنگ میشدن(شاید هم رنگ رو برعکس گفتم یعنی اول زرد بعد سیاه)، بصورت دسته‌ای تجمع داشتن، یعنی یکجای زمین حدود 50تا بود و بجای دیگر حدود 20 یا 30 تا و همینطور.

۱۴۰۲-۰۲-۰۶ ۱۸:۰۰:۱۷

کارشناس شماره ۱

آنها مشکلی برای درخت ایجاد نمیکنند . چون هاگ انها در خاک بوده سبز شدند و آسیبی به درخت نمیرسانند .

۱۴۰۲-۰۲-۰۸ ۱۲:۴۱:۳۳

فریده سلیمانی

سلام، کارشناس محترم هنوز درخت نارنج لیموی من روبراه نشده، نه رشدی، نه برگ جدیدی، برگهای قبلی هم بی رمق هستند. هنوز مشاوره شما متاسفانه مشکل درختمو رفع نکرده. چند روز پیش تار عنکبوت به همراه عنکبود روی شاخه دیدم، با اسپری آب دفع کردم، فعلا که دیگه تار عنکبوت ندیدم. لطفا برای احیای درختم راهکاری بدید? سپاس از یاریتون

۱۴۰۲-۰۲-۱۰ ۰۱:۳۹:۲۱

کارشناس شماره ۱

سرشاخه های درخت را بچینید و به درخت را با سم کنفیدور (در هنگام شب ) سمپاشی انجام بدید . دو هفته بعد سمپاشی را تکرار کنید .

محصولات پیشنهادی برای مشکل این گیاه
حشره کش ایمیداکلوپراید (سم کنفیدور)
۱۴۰۲-۰۲-۱۰ ۱۵:۱۷:۳۳

فریده سلیمانی

سلام کارشناس محترم سرشاخه‌های را کمی چیدم و با سم کنفیدور سم پاشی کردم و مقداری هم پای درخت ریختم. دوهفته دیگر تکرار میکنم. منتظر خبرهای خوش هستم. مرسی که هستید. به امید سرسبزی دنیا و خلاصی از بدیها سپاس??

۱۴۰۲-۰۲-۱۶ ۰۵:۴۵:۱۰

کارشناس شماره ۱

موفق باشید

۱۴۰۲-۰۲-۱۶ ۲۲:۲۳:۱۶

فریده سلیمانی

سلام حضور کارشناس محترم کارهایی که گفتین انجام دادم - هرس سرساخه‌ها - زیر رو کردن خاک اطراف درخت - سمپاشی درخت در دو نوبت با فاصله دوهفته با سم کنفیدور الان درخت تقریبا سرحال شده، برگهای جدید درحال نمو هستن، علاوه برآن، درخت شروع به شکوفه دادن کرده(دایره سبز در تصویر)، اما هنوز بعضی از برگها هنوز مچاله هستن(دایره قرمز در تصویر). آیا سمپاشی با کنفیدور را تا وقتی برگها کاملا به حالت عادی برگردند در دوهفته بعد تکرار کنم؟ ضمنا برای اینکه شکوفه‌ها نریزند و از بین نروند چکار باید بکنم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۲-۳۰ ۱۶:۱۱:۵۹

کارشناس شماره ۱

عرض ادب . بله اگر هنوز آثار آفت وجود دارد با همان فاصله ی زمانی ، سمپاشی را تا دو نوبت دیگر ، تکرار کنید . اما در مورد شکوفه ها اگر بار اول است که درخت به گل نشسته ممکن است تمام یا قسمت اعظم شکوفه ها بریزد و این امری طبیعی است . گاهی اوقات هم به دلیل شرایط آب و هوایی درخت بیش از توان و بارِ خود شکوفه میدهد که ان موقع هم برای سبک کردن بار خود قسمتی از شکوفه ها را از دست میدهد و این هم امری طبیعی است . و در غیر اینگونه مواردی که بیان شد شما میتوانید با آبیاری به موقع و کافی و سالم نگه داشتن گیاه از نظر هجوم آفات ، از ریزش شکوفه ها پیشگیری نمایید .

۱۴۰۲-۰۲-۳۰ ۲۱:۴۷:۳۵

فریده سلیمانی

درود. کارشناس محترم، زمستان امسال نهال درخت لیمو نارنج رو خریدم، گلفروشی که از اونجا درخت رو خریداری کردم گفت 5ساله است، چندتا میوه هم به درخت آویزان بود پس معلوم میشه اولین سال ثمردهی نبوده. درخواست دارم در دمای محیط ما یعنی خوزستان، بهترین موقع آبیاری درخت چه وقت هست يعنی چطور تشخیص بدم که زمان آبیاری رسیده؟ و چه مقدار پای درخت در هر وعده آبیاری بشه؟ سپاس

۱۴۰۲-۰۲-۳۱ ۰۷:۱۴:۴۴

کارشناس شماره ۱

برای آبیاری در فصول گرم باید آبیاری را شبها یا صبح زود انجام دهید . ممکن است در روزهایی که هوا بسیار گرم است ، درخت به دو نوبت آبیاری در روز نیاز داشته باشد و ان بستگی به خشک بودن خاک باغچه دارد . در اینصورت شما میتوانید صبح زود و غروب درخت را سیراب کنید .

۱۴۰۲-۰۳-۰۲ ۰۷:۰۷:۱۰

فریده سلیمانی

سلام مهندس گرامی. شکوفه‌های درخت لیمو نارنج خشک میشن بعد می‌ریزند، چه راهکاری پیشنهاد می‌کنید؟ گفته بودید ریختن شکوفه‌ها در سال اول طبیعیه، اما این درخت پنجمین یا چهارمین سالشه، وقتی هم خریدیم، ثمر داشت.

۱۴۰۲-۰۳-۰۶ ۱۸:۳۷:۳۲

کارشناس شماره ۱

سلام عرض ادب . اگر گیاه آفت نداشته باشد علت ریزش شکوفه ها میتواند افراط و تفریط در آبیاری باشد . آبیاری زیاد و آبیاری کم میتواند باعث ریزش شکوفه ها شود .

۱۴۰۲-۰۳-۰۷ ۰۶:۱۱:۰۹
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@