پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

م موسی زاده

تعداد سوال: ۲

بیماری شفلرا ویژه

تعداد بازدید ۱۷۷

با سلام و وقت بخیر کارشناسان محترم لطفا کمک کنید. مدت دو هفته قبل گلدان شفلرای جدید خریدم.(گل شفلرای قبلی ساقه و برگهایش سیاه شد و از بین رفت و هیچ درمانی نجاتش نداد!!) یک هفته بعد از خرید شفلرای جدید متوجه شدم باز این شفلرا هم ۲_۳ برگش قهوه ای تیره شده و ریزش داره ، خیلی ناراحت شدم. بررسی کردم هیچ آفتی مشاهده نکردم حدسم این بود که شاید آبیاری زیاد بوده چون۲_۳ روز بعد از آبیاری کود محلول در آب بهش دادم. بنابراین از قارچ کش کاربندازیم بصورت اسپری رو برگها استفاده کردم و دو روز بعد هم به توصیه یک مهندس کشاورزی، مقداری قارچ کش بصورت آبیاری پای گیاه ریختم .... اما همچنان برگهای دیگری قهوه ای و بعد سیاه میشوند و می افتند!! ضمنا دو روز بعد از خرید گل آنرا به گلدان جدید منتقل کردم که تقریبا سایز همان گلدان قبلی بود فقط یک سانت از اطراف گلدان خالی بود که خاک مرغوب ریختم و آبیاری کردم و چند روز بعد، از کود کامل برای تمام گیاهانم استفاده کردم و به شفلرا هم از این کود دادم. گلدان پشت پنجره است و نور غیرمستقیم دریافت میکند. لطفا بفرمایید علت سیاه شدن و ریزش برگها چیست و اگر بخاطر آبیاری زیاد و بیماری قارچی بوده، چرا با قارچ کش درمان نشده؟ لطفا کمک کنید بیماری این گل درمان شود. سپاس فراوان

تصویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۲-۲۹ ۲۰:۲۶:۵۳

م موسی زاده

اینهم تصویر برگی که سیاه شده و افتاده

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۲-۲۹ ۲۰:۳۹:۵۰

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقت بخیر . شفلرا گیاهی نوردوست است و به محیطی با تهویه ی عالی نیاز دارد . افراط و تفریط در آبیاری و نامناسب بودن خاک گلدان و تهویه ی نامناسب محیط میتواند منجر به سیاه شدن برگها و ساقه و حتی پوسیدگی ریشه شود . اگر گیاه دچار قارچ شده باشد و با قارچ کش درمان نشود به این معنی است که گیاه در محیطی نامناسب قرار دارد که مستعد بیماری قارچی است . بنابر این بهتر است گلدان را در تراس و در محیطی سایه قرار دهید و آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گلدان نسبتا خشک شده باشد. از طرفی اگر خاک گلدان سبک باشد این گیاه واکنش نشان داده و ممکن است دچار سیاه شدن و ریزش برگ شود . بهتر است خاک گلدان بافتی متوسط داشته باشد . ترکیبی از خاکباغچه و خاکبرگ و کمی کود حیوانی یا ورمی کمپوست برایش مناسب است . در ترکیب خاکش نباید کوکوپیت و پرلیت وجود داشته باشد چون کوکوپیت آب را زیاد در خود نگه میدارد و میتواند منجر به پوسیدگی شود . و نکته ی اخر اینکه گاهی اوقات نوسان دمای محیط یا وجود قطرات آب در زمانی که نور از پنجره روی برگها میتابد نیز میتواند منجر به لکه دار شدن برگ و قهوه ای شدن شود . سعی کنید غبارپاشی را شبها انجام دهید . فعلا کوددهی را متوقف کنید . شفلرا گیاهی کم توقع است و اگر در خاک مناسب کاشته شود و آبیاری درست انجام شود و نور کافی به گیاه برسانید ، بسیار خوب رشد کرده و نیاز چندانی به تغذیه با کودهای شیمیایی نخواهد داشت .

۱۴۰۲-۰۲-۲۹ ۲۱:۱۹:۳۱

م موسی زاده

سلام وقت بخیر ضمن تشکر از بابت پاسخگویی جنابعالی، خاک شفلرا همان خاکیست که در گلخانه در گلدانش وجود داشته و بعد از خرید تعویض خاک نکردم، فقط گلدان را تعویض کردم و اطراف گلدان فقط یک سانت خالی بود که با خاک مخصوص گیاهان اپارتمانی پر کردم. اما در مورد تراس : محدوده جلوی تراس منزلم را کاملا با شیشه سکورین پوشانده ام و یک محیط شبیه گلخانه برای گلدانها درست کرده ام. گاهی زمین تراس را آبپاشی میکنم تا هوا مرطوب شود. و گاهی که هوا گرم است کولر آبی در تراس روشن میکنم، و پشت شیشه ها پرده کرکره نصب کرده ام که در هوای آفتابی و گرم سر ظهر، کرکره ها را میبندم و سایه می شود. اما پنجره ای به بیرون ندارد. فقط درحد چند درز کوچک دارد. قبل از این، شفلرا در حال پذیرایی و پشت پنجره تراس قرار داشت. یعنی در واقع پشت دو لایه شیشه ، اول شیشه پذیرایی و دوم شیشه تراس. اما تهویه چندانی نداشت. فقط گاهی که کولر گازی در پذیرایی روشن است هوا در گردش است. ۱_آیا این نوع تراس برای شفلرا مناسب است؟ ۲_ اگر شفلرا را به تراس شبه گلخانه منتقل کنم حالش خوب میشود؟ یا کلا به فضای باز داخل حیاط و پارکینگ منزل که سایه است منتقل کنم؟ چون فرمودید باید جریان هوا وجود داشته باشد. ۳_روی برگهای شفلرا لکه های سفید از اسپری محلول قارچ کش باقیمانده ، آیا برگها را بشویم یا نیازی نیست؟

۱۴۰۲-۰۲-۳۰ ۱۷:۵۲:۰۵

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

۱- با توجه به توضیحاتی که درمورد تراس دادید اگر تراس کوچک باشد و گیاهان بصورت انبوه در تراس در کنار هم قرار داشته باشند برای شفلرا مناسب نیست چون این گیاه به فضای باز و بزرگتری نیاز دارد . با توجه به محیطی که دارید گرمای حاصل از نور خورشید میتواند به برگها آسیب برساند . ۲- اگر پارکینگ سایه افتاب باشد برای شفلرا مناسبتر است . اگر کاملا محیط سایه باشد برگها حالت ابلق خود را از دست داده و کاملا سبز میشوند . ۳- نیازی به شست و شوی برگها نیست .

۱۴۰۲-۰۲-۳۰ ۲۱:۳۶:۵۳
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@