پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

حمزه خان زاده

تعداد سوال: ۱

زرد شدن برگهای فیلودندرون ویژه

تعداد بازدید ۱۸۱

سلام وقت بخیر.از دوهفته پیش گیاه من یکی از برگهاش دچار یه لکه های زرد شد اما الان یکهفته هست که به سرعت همه ی برگهاش داره زرد و خشک میشه دوبار با قارچ کش آبیاری کردم اما هیچ فایده ای نداشت.تو همین دوهفته برگ جدید هم داده ولی نمیدونم باید چیکار کنم که از دستش ندم.آیا میشه کاری کرد؟الان فقط دوبرگ سالم داره چطور میتونم اونارو نجات بدم یا قلمه ازشون بگیرم.لطفا زودتر پاسخ بدید چون سرعت این بیماریش زیاده

۱۴۰۲-۰۳-۱۸ ۰۸:۲۰:۲۰

حمزه خان زاده

من امروز گیاهم را از گلدون خارج میکنم ودر آب میزارم تاوضعیت ریشه را چک کنم فقط بعدش رو بهم بگید که تو چه خاکی بکارمش و چه سم یا قارچ کشی استفاده کنم.واگه بتونم قلمه بزنم باچه روشی؟آیا از روش تکثیرریشه هوایی که آموزشش تو پیچ گلون هست بااین وضعیت امکانپذیره؟

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۳-۱۸ ۰۸:۴۶:۵۴

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقت بخیر عکسها آپلود نشده است لطفا عکسها را به همراه نام کاربری از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۹۰۱۱۶۸۲۳۶ ارسال نمایید

۱۴۰۲-۰۳-۱۸ ۲۲:۴۲:۲۳

کارشناس شماره ۱

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۳-۱۹ ۰۱:۰۹:۰۴

کارشناس شماره ۱

برگهایی که آسیب دیدگی بیشتری دارند را جدا کنید . اگر قسمتهایی از ساقه یا ریشه ها نرم و یا خشک هستند ، آنها را هم جدا کنید . یک ساعت به گیاه زمان بدید تا ساقه کمی خشک شود و بعد آنرا در آب قرار دهید . محل نگهداری فعلا جایی نسبتا خنک با تهویه ی خوب و نیمسایه باشد . آب را هرروز تعویض کنید و یک تکه زغال در اب بیاندازید . زمانی که گیاه شروع به ریشه زایی کرد انرا در خاک جدید (خاکبرگ) بکارید و فعلا از هیچ نوع کودی استفاده نکنید . آبیاری زمانی که دو سوم خاک خشک بود انجام شود اما برای تامین رطوبت ؛ برای گیاه جزیره بسازید .

۱۴۰۲-۰۳-۱۹ ۰۱:۲۰:۵۶

حمزه خان زاده

من منتظر جواب شما بودم و هنوز از گلدان خارج نکردم .به نظر شما چند روز در آب باید باشد تا ریشه جدید بدهد؟اگه ریشه سالم باشد بازهم نیاز به ریشه جدید هستش؟غیر از ذغال نباید قارچ کش یا سمی به برگها و ریشه اسپری شود؟در حال حاضر فقط دو برگ سبز سبز هستش بنظرتون بهتر نیست فقط همونارو نگه دارم تا احتمال سرایت از برگ های خفیف تر به اونا هم کمتر شود؟

۱۴۰۲-۰۳-۱۹ ۰۱:۵۰:۲۶

کارشناس شماره ۱

نمیتوان مشخص کرد که چند روز باید در اب بماند چون این به توانِ گیاه و شرایط محیطی بستگی دارد . اگر از سلامت ریشه ها اطمینان دارید نیازی به خارج کردن گیاه از خاک نیست . فقط گلدان را در محیطی با نور ملایمتر قرار دهید گاهی اوقات نور زیاد و ابیاری و غبار پاشی در زمان نامناسب و یا نوسان دما و تهویه ی نامناسب میتواند باعث بروز مشکلات برگی شود . ایا به گیاه کود هم میدادید ؟

۱۴۰۲-۰۳-۱۹ ۲۳:۴۰:۰۹

حمزه خان زاده

من این گیاه را یکهفته به عید خریدم و هیچ مشکلی باهاش نداشتم این از وقتی خریدم این سومین برگی هست که داده خیلی هم مراقب آبیاری و رطوبتش بودم حتی براش جزیره درست کردم و واقعا نمیفهمم یکدفعه چی شد.کود ندادم اما ازجایی که خریدم بهم یک قارچ کش به نام بنومیل داد که گفت چندماه یکبار برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه به صورت آبیاری بزن من خودم فکر میکنم بعد از اولین بار استفاده شروع کرد به زرد شدن و دوباره کمتر از یکهفته پیش دوباره با قارچ کش آبیاری کردم بلکه بهتر بشه که نشد. امروز از گلدان خارج کردم یک مقداراز ریشه پوسیده بود و جدا کردم برگهای زرد هم همینطور و در ظرف آب گذاشتم با ذغال. از نظر شما کلا جایی که براش انتخاب کردم جلوی پنجره که دو ردیف زیرپرده و پرده داره مناسب نیست؟

۱۴۰۲-۰۳-۲۰ ۰۴:۲۴:۰۹

کارشناس شماره ۱

سموم باید زمانی استفاده شوند که گیاه به بیماری دچار شده باشد و استفاده از قارچ کش در زمانی که گیاه سالم است نه تنها از بیماری پیشگیری نمیکند بلکه باعث بروز مشکلاتی برای گیاه میشود . برای پیشگیری از بروز قارچ باید گلدان را در محیطی با دمای یکنواخت و تهویه ی مناسب قرار دهید و آبیاری و رطوبت را کنترل کنید نه اینکه از سم استفاده کنید . در مورد محل نگهداری ، اگر گرمای حاصل از نور از پنجره به گیاه میرسد ، گلدان را با فاصله ی بیشتری از پنجره قرار دهید واگر محیط گرم است حتما اب را هرروز تعویض کنید .

۱۴۰۲-۰۳-۲۰ ۰۷:۵۷:۳۷

حمزه خان زاده

با سلام و تشکر از پاسخگوییتون متاسفانه با روشی که گفتید تقریبا تو این دوهفته گیاهم هیچ روند بهبودی نداشته با اینکه من هرروز آب رو عوض کردم و کارهایی که گفتین انجام دادم اما نه ریشه جدید داد همون سه تا برگی هم که داشت دوتاش دارن زرد میشن خودم دیگه بهش امیدی ندارم اما بازم گفتم اگه شما میتونید پیشنهادی بدید بفرمایید

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۴-۰۴ ۰۲:۴۲:۳۵

کارشناس شماره ۱

سلام وقت بخیر عکسها ارسال نشده لطفا عکسهارا به همراه نام کاربری از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۹۰۱۱۶۸۲۳۶ ارسال نمایید

۱۴۰۲-۰۴-۰۴ ۰۸:۱۲:۴۵

کارشناس شماره ۱

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۴-۰۴ ۱۶:۵۲:۲۲

کارشناس شماره ۱

متاسفانه اچون استفاده از قارچ کش باعث آسیب دیدن گیاه شده باید زمان بیشتری بگذرد تا اثر آن از بین برود هر چند گاهی کمبود مواد غذایی و یا وجود املاحِ زیاد در آب منطقه محل سکونت هم میتواند برای گیاه مشکل آفرین باشد . وقتی گیاه در اب قرار میگیرد بهتر است ظرف شیشه ای باشد . هنوز هم ریشه ها سیاه هستند و مشخصه رشدی در آب نداشته اند و این احتمال میرود که این ریشه ها نیز آسیب دیده اند . فعلا گیاه را به همین صورت در اب نگه دارید چون انتقال به خاک و عدم مراقبت درست ، ممکن است مشکل را حادتر کند . به محض اینکه گیاه نوک ریشه ی جدید زد آن را به خاک منتقل کنید . زمانی که گیاه در اب است آنرا در محیطی با دمای یکنواخت و تهویه ی مناسب قرار دهید .گیاه در کنار سیستم صوتی و تصویری یا سرویس بهداشتی یا آشپزخانه.، قرار نداشته باشد. یک تکه زغال هم در آب قرار دهید . محیط نسبتا خنک باشد . روبروی کولر نباشد

۱۴۰۲-۰۴-۰۴ ۱۷:۰۲:۴۸

حمزه خان زاده

با عرض سلام و خسته نباشید بعد از حدودا دوماه گیاهم چند ریشه کوچک در آورده.و از سه برگ دوتاش زرد شد .به نظرتون الان اون برگ سالم و ریشش را از آب در بیارم ریشه های قدیمی رو جدا کنم و تو خاک بکارم بهتر نیست؟ عکسها اینجا آپلود نمیشه تو واتساپ براتون میفرستم

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۵-۱۹ ۰۳:۵۳:۲۶

کارشناس شماره ۱

بله عکسها را در واتس اپ ارسال کنید ببینم چه وضعیتی دارد

۱۴۰۲-۰۵-۲۱ ۱۱:۱۰:۴۷

حمزه خان زاده

سلام و وقت بخیر عکسها ارسال شده لطفا زودتر پاسخ دهید

۱۴۰۲-۰۵-۲۶ ۰۱:۲۰:۱۹

کارشناس شماره ۱

تصاویر ارسالی
۱۴۰۲-۰۵-۲۶ ۰۹:۰۸:۱۰

کارشناس شماره ۱

کمی از حجم ریشه ها ( ترجیحا ریشه های قدیمی ) را کم کنید و گیاه را در خاک سبک بکارید . مراقب باشید که جوانه ها و ریشه های تازه روییده شده آسیب نبینند . گلدان متناسب با حجم ریشه انتنخاب شود و بیش از حد بزرگ نباشد . یک سوم از ته گلدان را لایه ی زهکش ( تکه های زغال و پوکه درشت یا سفال شکسته ) بریزید و بعد کمی خاک ریخته و گیاه را روی خاک قرار دهید و سپس اطراف گیاه را با خاک بپوشانید . و بعد از کاشت به گیاه آب دهید و گلدان را دو سه روز در محلی خنک و نیم سایه قرار دهید و بعد آنرا به محلی با نور ملایم قرار دهید . برای تامین رطوبت برایش جزیره بسازید .داخل زیرگلدانی را از سنگریزه پر کنید و در آن آب بریزید بعد گلدان را روی سنگریزه ها قرار بدید به طوری که ته گلدان با آبِ داخل زیرگلدانی تماس نداشته باشه وآب فقط در زیرِ سنگریزه ها باشه .با این روش رطوبت گیاه بصورت یکنواخت تامین میشود . فعلا از هیچ نوع کود یا ماده ی شیمیایی دیگر استفاده نکنید .

۱۴۰۲-۰۵-۲۶ ۰۹:۱۶:۰۴
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@