پاسخگویی به سوالات شما حداکثر تا ۲۴ ساعت

محمدپور

تعداد سوال: ۲

بی حالی و زرد شدن برگ ها ویژه

تعداد بازدید ۱۳۸۹

سلام وقت بخیر من دوماه میشه ک آگلونما برفی دارم اوایل کنار پنجره بود با نورگیر جنوبی اما خیلی سرد بود کنار پنجره ب عقب تر منتقل کردم دوهفته ای میشه گل رو اما بهبودی حاصل نکرده برگ ها زرد شده بودن کنار پنجره شل شده بودن مانند عکس هر دوهفته آبیاری میکردم نصف لیوان یا نهایت ی لیوان ک باز هم از زیر گلدون نصفش خارج میشد دوسه روزی میشه خاک رو فشرده کردم براش جزیره درست کردم نمیدونم الان باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۵ ۱۳:۲۴:۵۷

کارشناس شماره ۱

تعداد سوال: ۰

سلام وقتتون بخیر . معمولا علت زرد شدن برگهای آگلونما به آبیاری و دما ارتباط دارد .خاک گلدان چه ترکیبی دارد ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۵ ۲۳:۴۲:۰۴

محمدپور

خاک گلدان اول ک گل رو خریدم گرفتم برای گیاهان زینتی داد مخلوط خاک هلندی خاک برگ و چندین خاک دیگه و مغازه دار گفت خوبه من امروز خاک گیاه رو عوض کردن دورش خیس بود ولی اصلا ریشه گیاه آب نخورده بود خشک خشک و ساقه هم ریشه نداشت و داخل خاک بود و دو ساقه دیگه هم از گیاه مادر کنده شده بودن من داخل آب انداختم با زغال مثل عکس درست این کارو کردم آیا

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۶ ۰۰:۱۲:۰۲

کارشناس شماره ۱

بله کار درستی انجام دادید .اجازه بدید گیاه در آب ریشه بزنه و بعد اونرو به گلدانی کوچکتر متناسب با حجم ریشه انتقال بدید .سعی کنید آب گلدان را هرروز تعویض کنید و گلدان را در مکانی با دمای ملایم و یکنواخت (کمی خنک) قرار بدید تا ریشه زایی انجام بشه .

۱۳۹۹-۰۹-۱۶ ۱۰:۰۰:۳۶

محمدپور

آب رو کلا خالی کنم و مجدد پر کنم و اینکه هرسری زغال بندازم داخل آب و ی سوال فایده زغال داخل آب چی هست؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۶ ۱۰:۰۷:۵۸

کارشناس شماره ۱

بله .بهتره زغال یک تکه ی درشت باشه تا در موقع تعویض آب کارتون سخت نشه .زغال باعث گند زدایی آب گلدان میشه .

۱۳۹۹-۰۹-۱۶ ۱۰:۱۱:۱۰

محمدپور

این هم گیاه مادر هست ب نظر شما مشکلی نداره و لازم نیست کاری انجام بدم؟؟

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۶ ۱۰:۱۸:۰۰

کارشناس شماره ۱

به نظر زیاد شاداب و سرحال نیست درسته ؟ البته از داخل عکس زیاد نمیشه تشخیص داد

۱۳۹۹-۰۹-۱۶ ۱۰:۴۳:۳۷

محمدپور

بلع برگ های بغلش یکم بی‌حال هست برای همینم دیروز خاکش رو عوض کردم اصلا نمی‌دونم چرا اینطوری شده البته خاک دور ریشه کلا خشک بود دیروز عوض میکردم با اینکه ب روز قبل تر آب داده بودم هیچی اب ب ریشه نمیرسبده

۱۳۹۹-۰۹-۱۶ ۱۰:۵۵:۲۰

کارشناس شماره ۱

پس بستر خاکتون مناسب نیست و یا اینکه مقدار آبی که در گلدان میریزید کافی نیست و یه دلیل دیگه هم میتونه داشته باشه که خاک گلدان, بصورت یکنواخت( از نظر تراکم ) در گلدان ریخته نشده .مثلا در زمان کاشت , خاک یک سمتِ ریشه با فشار متراکم شده , اما در سمت دیگر خیر. حجم ریشه چقدر بود زیاد بود یا کم ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۶ ۲۲:۵۲:۱۲

محمدپور

حجم ریشه تقریبا کم بود بله قبل عوض شدن خاک اصلا انگار آب ب وسط گیاه و ریشه نمی‌رسید وقتی خاک رو عوض کردم اطراف ریشه خشک خشک بود

۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۰۰:۵۹:۵۲

کارشناس شماره ۱

اگر گیاه ریشه ی کمی داشت بهتربود که آنرا درگلدانی کوچکتر میکاشتید تا هم آبیاری زیاد باعث پوسیدگی نشود و هم خاک زودتر خشک شود و هم ریشه ها سیراب شوند . بزرگ بودن گلدان نسبت به حجم گیاه و ریشه هم میتوانید باعث شود آب کافی به ریشه نرسد و هم در صورت افراط در آبیاری , باعث بروز بیماری پوسیدگی ریشه خواهد شد .

۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۲۲:۴۷:۵۵

محمدپور

الان یعنی ب نظر شما گلدان گیاه رو عوض کنم با توجه به اینکه تازه این کارو کردم و گلدان جدید چقدر از این کوچیکتر باشه ب نطرتون؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۲۳:۰۴:۵۰

کارشناس شماره ۱

ببینید برای تعیین سایز گلدان باید حتما گلدان و گیاه از نزدیک مورد بررسی قرار بگیره و با توجه به حجم ریشه گلدان انتخاب شود . نکته ی کلی در مورد انتخاب گلدان اینه که وقتی گیاه را در گلدان قرار میدهید ریشه ها باید به راحتی در گلدان قرار بگیرند و فضای متوسطی هم برای رشد داشته باشند .اگر ریشه ها , بیشتر رشد عرضی داشته اند باید عرض گلدان بیشتر از عمق آن باشدو اگر ریشه بصورت افشان و به سمت پایین رشد کرده و دارای انشعابات زیادی است بهتر است عمق گلدان کمی بیشتر باشد .

۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۲۳:۴۸:۰۷

محمدپور

ببینید من فکر کنم ریشه هاش خیلی کوچیک بود لازمه این سری من این رو در بیارم از ریشه هاش عکس بگیرم شما ببینید

۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۲۳:۵۲:۲۵

کارشناس شماره ۱

بله ایرادی نداره

۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۲۳:۵۴:۳۱

محمدپور

بعد چ ساعتی بهتر هست این کارو انجام بدم یا مشکلی برای گل پیش نمیاد من در بیارم باز داخل همین بکارم و شما بعدش بهم بگید چ کنم بعد اگر لازم بود گلدون رو عوض کنم

۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۲۳:۵۷:۱۶

کارشناس شماره ۱

الان گلدان کوچکتر دارید ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۰۰:۰۶:۴۶

محمدپور

اون رو میخرم مشکلی نداره خالی گلدون فکر نمیکنم باید بازم ببینم

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۰۰:۱۱:۲۴

کارشناس شماره ۱

بسیار خوب هر زمان گلدون تهیه کردید اطلاع بدید تا تو جابجایی کمکتون کنم .سایز دهنه ی این گلدون چند سانته ؟ اگر با متر فلزی اندازه بگیرید بهتره

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۰۰:۱۳:۲۷

محمدپور

دهانه اش ۲۰ هست با متر فلزی هم گرفتم ارتفاع هم ۲۰ هست این عکسی ک گذاشتم هم این اندازه گلدان بگیرم خوبه آیا ؟؟ دهانه این گلدون تو عکس ۱۴ هست ب ارتفاع ۱۳

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۰۰:۲۱:۳۹

کارشناس شماره ۱

باید ببینیم چقدر ریشه داره سایز دهنه 15 فکر میکنم خوب باشه اما ارتفاع باید با توجه به ریشه انتخاب بشه البته تا پیدا کردن گلدان مناسب میتونید گیاه را داخل آب نگه دارید مشکلی براش پیش نمیاد .

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۰۰:۲۶:۰۹

محمدپور

خب پس خیلی ممنون من این رو فردا در میارم از خاک و حتما از ریشه گیاه عکس میگیرم براتون می‌فرستم

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۰۰:۳۴:۴۷

کارشناس شماره ۱

موفق باشید .

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۰۰:۳۹:۴۴

محمدپور

سلام وقت بخیر این اندازه ریشه گیاه هست ب نظرتون تو چ گلدونی بکارم این گیاه رو

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۱۷:۵۹:۰۰

کارشناس شماره ۱

سلام مجدد .قسمتهایی که علامت قرمز زدم آیا سالمه یا پوسیدگی داره ؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۲۲:۳۴:۲۸

محمدپور

سلام خدمت شما فکر میکنم سالم باشه از کجا باید تشخیص بدم آخه تا جایی ک من می‌دونم میگن سفت باشه این سفت هست ریشه ها

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۲۲:۳۷:۲۳

کارشناس شماره ۱

اگر ریشه ها سیاه و نرم و با دست به راحتی جدا بشن یعنی پوسیدگی دارن .لطفا انتهای گیاه و ریشه ها را با اب کاملا بشورید و عکس ریشه ی تمیز شده را ارسال نمایید متشکرم

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۲۲:۴۴:۵۶

محمدپور

بفرمایید

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۲۳:۱۲:۵۱

کارشناس شماره ۱

خب سایز ریشه ها خیلی کمه .باید مدتی گیاه را در آب نگه دارید تا ریشه ها زیادتر بشن .آب را هرروز تعویض کنید و یک تکه زغال در آب بیاندازید .سه هفته ی دیگر عکس ریشه ها را ارسال کنید ببینیم گیاه آماده ی کاشت است یا خیر ؟

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۲۳:۲۰:۰۰

محمدپور

باشه پس خیلی خیلی ممنونم ازتون الان پس نمیشه کاشت و ب نظرتون اندازه گلدان ب چ صورت باشه برای کاشت

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۲۳:۲۹:۴۵

کارشناس شماره ۱

اگر ریشه ها در این مدت به اندازه ی کافی رشد کنند فکر میکنم فعلا گلدان پلاستیکی سطل 3 براش مناسب باشه .

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۲۳:۳۸:۲۸

محمدپور

باشه پس هر روز آب رو عوض کنم هم این رو هم اون دو ساقه در آب هست درسته بعد زغال لازم نیست عوض بشه

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۲۳:۴۸:۱۶

کارشناس شماره ۱

خیر زغال لازم نیست تعویض بشه

۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۲۳:۵۲:۵۹

محمدپور

ببخشید ی سوال دیگه الان لازمه دور گیاه چیزی پیچیده بشه چون من شیشه رو بریدم گیاه رو گذاشتم داخلش

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۲۳:۵۸:۴۱

کارشناس شماره ۱

نه نیازی نیست .فقط آب رو هرروز عوض کنید و گلدانش در مکانی با تهویه خوب و دمای یکنواخت و کمی خنک قرار داشته باشه .

۱۳۹۹-۰۹-۱۹ ۱۰:۲۵:۵۳

محمدپور

این رو داخل گلدان مکارم آخه انکار ریشه هاش داره شل میشه

تصویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۲۰ ۱۶:۴۵:۰۴

کارشناس شماره ۱

از این قسمت برش بزنید و در آب تازه قرار دهید . قسمتی که علامت مربع زدم هم نرمه ؟

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۰۹-۲۰ ۲۰:۵۶:۱۶

محمدپور

آگلونما من برگش اینطوری شده شل شده هفته ای یک بار آبیاری می‌شه دما هم ۲۲ تا ۲۴ هست همیشه

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۱۵:۰۷:۱۵

کارشناس شماره ۱

سلام وقتتون بخیر . از تو آب به داخل خاک انتقالش دادید ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۲۲:۰۱:۱۵

محمدپور

خیر این داخل آب هنوز ریشه نداده همینطوری گذاشتم بمونه یکی دیگه داشتم پر ریشه هم بود الان یک ماه هست دارم و ی برگش اینطوری شده

تصاویر ارسالی
۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۲۲:۰۴:۴۷

کارشناس شماره ۱

بزارید گلدون رو جای خنکتر .آب بهش چجوری میدید ؟

۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۲۲:۴۷:۰۰

محمدپور

هر هفته ی بار جمعه ب جمعه منظم دمای چقدر باشه بعد این یکی چرا ریشه نزده اصلا

۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۲۲:۴۹:۵۰

کارشناس شماره ۱

ریشه میزنه کمی صبور باشید چون الان فصل رشد نیست این روند کند انجام میشه آب گلدان را هرروز تعویض میکنید ؟ سعی کنید آگلونمایی که تو گلدونه کمی جاش خنکتر باشه

۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۲۲:۵۷:۰۱

محمدپور

بله هرروز عوض میشه هرمن ریشه زایی خوبه بزنم یا خیر و ی سوال کود ریشه زدایی میگن برای پاجوش و ریشه خوبه درسته ایا

۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۲۳:۲۵:۰۲

کارشناس شماره ۱

بله میتونید استفاده کنید اما چون الان فصل رشد نیست ممکنه گیاه به هورمون ریشه زایی واکنش نشون نده .بهتره در همین آب ساده گیاه را نگه دارید تا ریشه بزنه . بله در فصل رشد میتونید از کودهای فسفر بالا برای ر شد ریشه استفاده کنید .کود 10-52-10 npk کود مناسبی است .

۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۲۳:۳۱:۳۶

محمدپور

بعد باعث پاجوش زدن بیشتر هم میشه و آیا برای همه گل ها مناسب هست ب چ صورت باید استفاده بشه و این آگلونما هم بهم گفتید جاشو بزارم ی جایی ک سردتر باشه درسته و تقریبا چ دمایی مناسب هست

۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۲۳:۴۳:۰۵
کافه گلدون

کافه گلدون از سال 96 با نام گلدوناریوم فعالیت خود را  آغاز کرد و در سال 97  کافه گلدان ، با تیم جوانی متشکل از متخصصین حوزه های مدیریت کسب و کار، کشاورزی، بازاریابی، روانشناسی و معماری، به راه اندازی وبسایت کافه گلدون پرداخت تا منبعی جامع برای تمامی دوست داران گل و گیاه باشد.
درباره ما

تلفن ثابت: ۰۲۱۷۱۰۵۳۱۹۳

کانال تلگرام و پیج اینستاگرام:
cafegoldoon_com@